1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Hematyt – wygląd, znaczenie i właściwości kamienia

Hematyt – wygląd, znaczenie i właściwości kamienia

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Wśród wielu ukrytych w skalnej ziemi kamieni na szczególną uwagę zasługuje błyszczący hematyt. Właściwości tego wielobarwnego minerału doceniano już w czasach starożytnych, a idealnie wygładzone kamyki służyły za amulety wielkim wojownikom babilońskim. Uważa się, że hematyty potrafią wspierać osoby spod niektórych znaków zodiaku, zwłaszcza niecierpliwe Wodniki i pełne emocji Skorpiony. Czym jeszcze wyróżniaj się te wielobarwne minerały? Sprawdzamy!

Jak wygląda hematyt? Właściwości niezwykłego kamienia

Hematyt jest dość powszechnie występującym minerałem składającym się głównie z tlenku żelaza (III), nadającego mu charakterystycznej czerwonej barwy, której zawdzięcza swoją nazwę (gr. haimatites oznacza „krwisty”). Największe złoża hematytu występują w USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach, Ukrainie, Francji i Japonii. Tę formę tlenku żelaza można znaleźć również na… Marsie – czwartej planecie układu słonecznego, odległej od naszej Ziemi w przedziale 56–400 milionów kilometrów. Zmielony na drobny pył często był stosowany jako naturalny pigment (czerwona ochra), którym prehistoryczne kobiety m.in. robiły prosty makijaż lub malowały ściany. Z kolei po dokładnym wypolerowaniu nabiera wyjątkowych właściwości, dlatego wykorzystuje się go jako ozdobny kamień jubilerski charakteryzujący się dużą różnorodnością odcieni oraz intensywnie metalicznym połyskiem.

Pełen barw hematyt. Właściwości minerału i znaczenie w kulturze

Jak to się dzieje, że pozornie szaro-czarny kamień po sproszkowaniu pozostaje naturalnym intensywnym barwnikiem zwanym potocznie ochrą czerwoną? Za taką różnorodność kolorystyczną odpowiadają odpowiednio ułożone maleńkie kryształki, zbite ze sobą tak ciasno, że potrafią pochłaniać większość długości fali światła widzialnego. Właśnie z tego powodu autentyczność hematytu można sprawdzić poprzez zarysowanie niewidocznej części kamienia – jeśli spod niemal czarnej warstwy będzie przebijać rubinowa czerwień, minerał jest prawdziwy. Do innych charakterystycznych właściwości fizycznych hematytu zalicza się: zimny, metaliczny połysk, duży ciężar oraz magnetyczność, czyli zdolność przylegania do magnesu.

Różnorodność hematytów, dość niewielka twardość oraz możliwość ścierania na drobny proszek sprawiły, że te stosunkowo łatwo dostępne kamienie znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego, m.in. jako barwnik i pigment artystycznych farb, osłona sprzętu przed promieniowaniem rentgenowskim, element akumulatorów oraz produkcji eleganckiej biżuterii. Powstała z hematytu ochra należy do najstarszych na świecie barwników, który wykorzystywano w czasach prehistorycznych do malowania na ścianach jaskiń. Z czasem minerałowi zaczęto przypisywać również inne właściwości, w tym lecznicze, wspierające określone cechy charakteru czy przynoszące szczęście – stąd wojownicy w okresie starożytnym i wczesnego średniowiecza mieli przy sobie amulety hematytowe.

Zastosowanie hematytu

Jak działa odmiana czerwona, zielona i hematyt srebrny? Właściwości minerału są tylko nieznacznie zależnie od koloru, ponieważ oznacza on niewielki dodatek barwiącego kryształ pierwiastka. W biżuterii noszonej bezpośrednio na skórze mistycy od stuleci dopatrują się takich ponadnaturalnych właściwości, jak ułatwienie odnalezienie wewnętrznego spokoju ducha, dodanie odwagi, utrzymanie dobrej formy psychicznej czy wsparcie przy realizacji wytyczonych przez siebie celów. Kamień ten ma duże znaczenie nie tylko w litoterapii, ale także w astrologii i jest szczególnie zalecany zodiakalnym Baranom (działa lekko uspokajająco), Wodnikom (zwiększa ich kreatywność) oraz Skorpionom (przynosi im ukojenie podczas przeżywania dużych emocji).

Niezwykły hematyt tęczowy – właściwości i zastosowanie

Tęczowa odmiana hematytu zachwyca wielobarwnym i zarazem metalicznym połyskiem, hipnotyzująco mieniącym się przy każdym ruchu. Swój niesamowity połysk minerał zawdzięcza dodatkowi goetytu, który warstwowo przemieszany z tlenkiem żelaza zmienia odbijanie lub przepuszczanie fal świetlnych tworzących tęczową poświatę od złoto-brązowego, poprzez błękitny, zielony, różowy, na intensywnym fiolecie kończąc. Hematyt stanowi doskonały materiał do wytwarzania takiej wielokolorowej biżuterii, jak kolczyki, wisiory, brożki czy przykuwające spojrzenie naszyjniki. Pełni również ważną funkcję w litoterapii – od lat uważany jest za kamień zawierający energię wspomagającą rozwój intelektualny, koncentrację, pamięć oraz wszelkie procesy myślowe. Noszenie naszyjnika lub bransoletki z tej odmiany hematytu może pomóc usunąć negatywne emocje i równocześnie zwiększyć poczucie pewności siebie oraz wiary we własne możliwości.

Delikatny hematyt zielony – właściwości i zastosowanie

Za łagodnie zielonkawy połysk tego rodzaju hematytu odpowiada obecność w strukturze krystalicznej niektórych pierwiastków chemicznych, jak wanad, tytan czy chrom, które po połączeniu z grafitowo-wiśniowym odcieniem tlenku żelaza nadają minerałowi tajemniczego zielono połysku, niekiedy przełamanego błękitnymi lub złotymi refleksami. Noszenie amuletu lub biżuterii z hematytem może wykazywać podobne działanie jak w przypadku najbardziej popularnej odmiany czerwonej i srebrnej. Dodatkowo łagodna i przyjemna dla oka zieleń wpływa delikatnie kojąco i uspokajająco, dlatego zielony hematyt powinny mieć przy sobie osoby pragnące odzyskać wewnętrzną równowagę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze