1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

One night stand, czyli układ na jedną noc. Co oznacza ONS?

(Fot. Wioleta Stoimenowa/ Getty Images)
(Fot. Wioleta Stoimenowa/ Getty Images)
ONS – skrót od angielskich słów one night stand to jednorazowe przygody. Badania pokazują, że mężczyźni i kobiety mają na to doświadczenie inne spojrzenie. Pierwsi szukają odmiennych doznań seksualnych, a drugie poczucia wolności. I jedni, i drudzy rano czują się niezręcznie, ale to kobiety bardziej się wstydzą i mają o to do siebie żal.


ONS – skrót od angielskich słów one night stand to jednorazowe przygody. Badania pokazują, że mężczyźni i kobiety mają na to doświadczenie inne spojrzenie. Pierwsi szukają odmiennych doznań seksualnych, a drugie poczucia wolności. I jedni, i drudzy rano czują się niezręcznie, ale to kobiety bardziej się wstydzą i mają o to do siebie żal.


Seks jest istotną częścią życia i nie dotyczy tylko monogamicznych długotrwałych związków. Tak było, jest i będzie. Przygoda na jedną noc, przypadkowy seks, seks bez zobowiązań, przyjaźń z korzyściami – znamy te określenia. Chociaż w ostatnich latach psychologowie społeczni zaczęli baczniej przyglądać się temu zjawisku, badania dotyczące erotycznej przygody na jedną noc nie są często publikowane w czasopismach naukowych, ponieważ relacje fizyczne bez zaangażowania uczuciowego, cały czas nie są szeroko i jawnie akceptowane. Mimo liberalizacji norm seksualnych za idealny związek nadal uważa się małżeństwo lub stały związek z jednym partnerem lub partnerką – tak pokazują wyniki ankiet, a jednocześnie jednak aplikacje randkowe, takie jak Tinder, nie kryją swoich ofert swobodnego seksu. Znajdziemy je na przykład pod skrótem ONS. Obalony też został mit, że jednorazowy seks dotyczy tylko bardzo młodych osób, nowsze badania wykazały, że wcale tak nie jest. Relacja one night to doświadczenie ludzi niemal w każdym wieku.One night stand – co to znaczy i do czego może doprowadzić?

One-night stand, czyli jednorazowe przygody, postrzegane są jako przeciwieństwo poważnego, odpowiedzialnego związku miłosnego. Termin ten określa, że jest to wydarzenie, które ma miejsce tylko raz, a jego celem jest nic innego jak tylko satysfakcja seksualna. One-night stand, czyli układ na jedną noc, to z definicji doświadczenie krótkotrwałe, powierzchowne, nie mające ani przeszłości ani przyszłości. Teoretycznie wyklucza emocjonalne czy uczuciowe zaangażowanie, a obejmuje tylko intymność fizyczną, pozwalając jedynie flirtować.

Helen Fisher – która jest profesorką antropologii Indiana University i od wielu lat prowadzi badania naukowe nad miłością, pożądaniem, przywiązaniem i innymi zachowaniami związanymi z tworzeniem związków – udowodniła jednak, że w przypadku aż 27 proc. osób jednorazowe przygody mają szansę przerodzić się w romantyczny związek, bo przynajmniej jedna z osób (częściej kobieta) po tym doświadczeniu się zakochuje. Helen Fischer tłumaczy to zjawisko następująco – osoby, które mają zamiar tylko raz iść ze sobą do łóżka i nie zamierzają się ponownie spotykać i chodzi im jedynie o relacje fizyczne, niespodziewanie zaczynają coś do siebie czuć, ponieważ swobodnie wyrażają siebie, nie ulegając wpływom norm i stereotypów. Nie czują ograniczeń i presji, jakie zazwyczaj przeżywa się podczas procesu wchodzenia w tradycyjny związek – nie muszą w niczym się hamować ani niczego udawać. A autentyzm zawsze jest atrakcyjny! Badania Helen Fisher w sposób zaskakujący pokazały, że podczas jednej szalonej i namiętnej nocy emocje mogą być tak głębokie, jak w stałym związku. Nie dzieje się to jednak w przypadku aż 73 proc. osób, decydujących się na taką seksualną przygodę, dla których kończy się ona na jednym razie i jest to dla nich okazja, żeby jedynie flirtować.

Relacja one night stand – dlaczego ludzie angażują się w przygody na jedną noc?

Może być wiele powodów, dla których ludzie decydują się na seks z nieznajomym, nie mając zamiaru kontynuować znajomości. Badania wykazały, że powodami dla których one-night stand jest wybieraną opcją, są:
* lęk przed zaangażowaniem i bliskością,
* lęk przed odrzuceniem,
* kryzys w stałym związku,
* brak poczucia wolności osobistej,
* potrzeba podbudowania niskiego poczucia atrakcyjności,
* chęć zemsty,
* ciekawość,
* samotność,
* poszukiwanie mocnych wrażeń,
* potrzeba przeżycia przyjemności, zabawienie się, doznanie satysfakcji seksualnej,
* seks jako mechanizm obronny przed odczuwaniem bolesnych emocji.

One night stand – jakie jest ryzyko niezobowiązującego jednorazowego seksu?
* nieplanowana ciąża,
* choroby i infekcje przenoszone drogą płciową,
* napaść na tle seksualnym,
* trudne przeżycia emocjonalne z powodu poczucia winy i wstydu,
* utrata stałej relacji.

One night stand – konsekwencje skoku w bok dla stałej relacji

Jeśli one night stand zacznie nas dotyczyć, bo skuszą nas przygody na jedną noc, a żyjemy w stałym związku, trzeba się liczyć z konsekwencjami, bo ONS to nie znaczy tylko flirtować. Badania wskazują, że są one różne w zależności od jakości i długości relacji. Im dłużej ona trwa, tym szansa na przepracowanie problemu, który tkwi pod taką zdradą i odbudowanie zaufania, są bardziej prawdopodobne. Związki z krótszym stażem lub od dawna tkwiące w kryzysie w większym stopniu muszą się liczyć z zerwaniem i rozstaniem. Partnerzy, którzy zostali zdradzeni w wyniku przygody na jedną noc, mają poczucie żalu i dystansują się na jakiś czas. Stają się niepewni swojej pozycji w związku i zazdrośni, a strona, która zdradziła, kusząc się na układ na jedną noc, musi się z tym zmierzyć. W przypadku par, które dobrze się ze sobą komunikują, istnieje większe prawdopodobieństwo, że okaże się to przejściowym doświadczeniem. Potrzebna jest otwartość i czas.One night stand – jak wpływa na kobiety, a jak na mężczyzn?

Wyniki badań przeprowadzonym na dwóch uniwersytetach w Auckland pokazały, że mężczyźni i kobiety zapytani o trzy zagadnienia związane z one night stand mają na nie inne spojrzenie.

Seks: akt seksualny podczas jednorazowej przygody jest ekscytujący zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ale dla pierwszych liczyła się przede wszystkim odmienność doświadczenia, a dla kobiet wolność seksualna.

Ego: mężczyźni dzięki one-night stand potwierdzają swoją sprawczość w łóżku i lubią opowiadać o tym kolegom, natomiast kobiety dzięki temu doświadczeniu czują się bardziej pożądane, ale częściej trzymają swoją przygodę w tajemnicy.

Dyskomfort psychiczny: jest odczuwany zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety, kiedy namiętność minie. W szczególności budzenie się rano sprawia, że obie płcie czują się niezręcznie. Ale to kobiety czują większy spadek nastroju a także wyższy poziom lęku, że zdrada się wyda i bardziej dojmujące poczucie winy. Naukowcy są zdania, że wynika to z teorii ewolucji – kobiety bardziej żałują one night stand i bardziej się tego wstydzą po fakcie, ponieważ angażując się w taki rodzaj seksu, nie zapewniają potencjalnemu potomstwu odpowiednio zaangażowanego ojca, który pomoże dziecku przetrwać. Okazuje się też, że kobiety o wiele bardziej obawiają się konsekwencji społecznych – że zostaną negatywnie osądzone, mężczyźni mniej się przejmują łatką Don Juana.

Źródła: Sex Cult. 2022; 26(4): 1339–1359; www.psychologs.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze