1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Hula-hop – efekty. Jak ćwiczyć hula-hop z obciążeniem?

Hula-hop – efekty. Jak ćwiczyć hula-hop z obciążeniem?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Starożytni Grecy na zawsze odcisnęli trwały ślad na rozwoju ludzkości – ich analiza medycyny, nauki, filozofii, a nawet mody umożliwiła postęp tych dziedzin w nowoczesnym świecie, który wciąż szuka inspiracji wśród ruin i zapisków. A czy wiedziałaś, że greccy przodkowie byli również pasjonatami hula-hop? Dlaczego? Okazuje się, że hula-hop nie tylko pomoże zadbać ci o postawę, ale także o idealną figurę!

Co daje hula-hop?

Wbrew pozorom hula-hop to nie zabawka dla dzieci. Owszem, w okresie naszego dzieciństwa kolorowe obręcze można było spotkać na niemal każdym podwórku i w przedszkolu, ale obecnie hula-hop przechodzi ponowny renesans w dziedzinie fitnessu. Dlaczego? Bo nie tylko uatrakcyjnia codzienny trening, zapewnia odpowiednią dozę ruchu, ale również wspiera nasz metabolizm!

Kręcenie hula-hop – efekty, o których musisz wiedzieć!

Wiele osób może sceptycznie podchodzić do tej formy treningu, zastanawiając się, czy hula-hop odchudza i faktycznie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Spieszymy zatem z rozwianiem wszelkich wątpliwości!

Okazuje się, że to niepozorne „kółko” wzmacnia mięśnie, wspiera wydolność sercowo-krążeniową, spala tkankę tłuszczową, poprawia koordynację ruchową, redukuje stres, wspiera wysmuklenie obwodu talii, pomaga pozbyć się „boczków”, a także masuje i rozluźnia mięśnie. Brzmi zachęcająco? Zdecydowanie! Ale jakie hula-hop wybrać na odchudzanie?

Wybierz mądrze!

Obecnie na rynku mamy dostępne różne wersje hula-hop – klasyczne, z wypustkami i hula-hop z obciążeniem. Efekty ćwiczeń są zbliżone, jednak dla osób rozpoczynających przygodę z hula-hop poleca się wersję klasyczną. Ułatwia ona wdrożenie się w regularny trening i nie doprowadzi do przeciążenia mięśni.

Dla osób, które chcą wejść na wyższy poziom treningu, zaleca się hula-hop z wypustkami lub obciążeniem. W zależności od rodzaju i producenta możemy znaleźć hula-hop z mniejszą lub większą liczbą wypustek, które stymulują pracę mięśni i wspierają walkę z cellulitem. A jak kręcić hula-hop z obciążeniem? Mimo że w treningu z hula-hop nie ma nic skomplikowanego, bardzo ważna jest nasza postawa.

Należy stanąć w rozkroku, wciągnąć brzuch i zacząć kręcić kółkiem na poziomie bioder, wychylając się do przodu i do tyłu oraz odpowiednio utrzymując równowagę. Oczywiście ćwiczenia z obciążeniem są trudniejsze, dlatego zalecane są osobom, które już odpowiednio „zaprzyjaźniły się” z wersją klasyczną podczas treningów. Jeśli nie do końca jesteś pewna, czy prawidłowo wykonujesz poszczególne ćwiczenia, warto skorzystać z porad zawodowych trenerów lub spojrzeć na specjalistyczne filmiki instruktażowe.

Czy hula-hop jest szkodliwe?

Niektórzy są przeciwni ćwiczeniom z udziałem „wypustkowego” hula-hop, wskazując, że przyczynia się do mikrourazów i siniaków. Warto jednak zauważyć, że każda aktywność fizyczna może do nich prowadzić. By trening był bezpieczny i efektowny, warto uwzględnić kilka rzeczy:

  • Jakość hula-hop – nie kupuj najtańszego, lekkiego i niecertyfikowanego produktu. Hula-hop powinno być przetestowane i dobrze wyważone, by faktycznie spełniało swoją funkcję.
  • Dobór ćwiczeń – hula-hop nie polega tylko na kręceniu go na biodrach. Możesz nim kręcić na innych partiach ciała, jednocześnie zmieniając pozycje. Dopasuj je do swojej aktualnej sylwetki, kondycji i swoich umiejętności.
  • Okresowe ograniczenia – niedawne operacje, bolesne miesiączki, połóg, ciąża i choroby narządów wewnętrznych są przeciwskazaniem do jakiekolwiek aktywności z udziałem hula-hop.

Pamiętaj przy tym, że hula-hop nie jest cudownym lekarstwem na odchudzanie, dzięki któremu po tygodniu uzyskasz idealną sylwetkę. W parze powinna iść odpowiednia, zbilansowana dieta. Zastanów się, czy w twoim przypadku nie warto ograniczyć zbędnych cukrów, które jedynie uzależniają i utrudniają osiąganie kilogramowych celów.

Oprócz tego, jeśli pragniesz zawalczyć o swoją kondycję i sylwetkę, nie zapominaj o rozgrzewce lub treningu wstępnym. Może do niego należeć spacer i ogólne zwiększenie aktywności, co przygotuje cię na hula-hopowe wysiłki – artykuł „Ile kroków dziennie przy siedzącym trybie życia?” podpowiada, jak mądrze rozpocząć codzienną aktywność.

Dobre przygotowanie, świadomość i konkretny cel to zdecydowana recepta na sukces, który jest w zasięgu twojej ręki!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze