1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kleszcze u psów - skuteczne metody ochrony

</a>
Ciepłe dni sprzyjają spotkaniom naszych pupili z pasożytami. Nie brakuje środków skutecznie zwalczających pchły i kleszcze u psów, więc lepiej o nich odpowiednio wcześnie pomyśleć.

Substancje aktywne zawarte w kroplach potrzebują czasu na „rozejście” się po skórze zwierzęcia. Dlatego trzeba aplikować je na kilka tygodni przed wyjazdem. Dla zapominalskich, a według sondaży do 75 proc. właścicieli walczy z kleszczami u psów dopiero, gdy zwierzak przyniesie je do domu, najlepszym rozwiązaniem są obroże działające nawet przez osiem miesięcy. To duży atut -  ocieplenie klimatu pozwala kleszczom w różnych stadiach rozwojowych na aktywność przez cały rok. Z tego samego powodu coraz częściej spotyka się je w miastach.

Półtoracentymetrowej szerokości pasek z miękkiego plastiku, zakładany na szyję zwierzęcia, zawiera dwie substancje aktywne: imidakloprid i flumetrynę. W kontakcie ze skórą oba związki chemiczne rozpuszczają się w warstewce tłuszczu, który ją pokrywa i rozchodzą się po całym ciele. Ubytek ochronnych substancji na powierzchni obroży jest stale uzupełniany z wnętrza obroży, a zwierzę jest zabezpieczone od czubka nosa po koniec ogona.

Obroża działa niemal natychmiast - zabija pchły tuż po założeniu. W przypadku kleszczy odstrasza pasożyty i zniechęca do wbijania się w skórę po kilku godzinach od założenia. To ważne, gdyż kleszcz musi żerować przez 12 godzin, by zarazić przenoszoną przez siebie chorobą. Zabójcza dawka aktywnych substancji pojawia się w sierści po 2 dobach. Co także istotne w walce z pasożytami, złuszczający się, martwy naskórek, który zwierzę „sieje” w różnych miejscach w domu, również jest nasycony związkami chemicznymi. Zapobiega to rozwojowi pcheł, których larwy żywią się tymi drobinami. Mało kto wie, że larw bywa dziesięć razy więcej niż dorosłych owadów, które widzimy w sierści.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze