1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kobieta między domem a pracą

Kobieta między domem a pracą

123rf
123rf
Amerykańscy naukowcy znaleźli dowody, które wskazują, że kobietom prowadzącym dom, trudniej jest robić oszałamiającą karierę.

Okazuje się, że w XXI wieku kobietom nadal trudno pogodzić odpowiedzialność za dom z sukcesem zawodowym. Naukowcy twierdzą, że te z nas, na których ciążą obowiązki domowe, mają o wiele mniej energii, żeby całkowicie poświęcić się wspinaniu po szczeblach kariery. Kobiety w takiej sytuacji mają problemy, żeby dobrze się wypromować w miejscu pracy. W kolejne kroki zawodowe muszą włożyć więcej koncentracji, czemu towarzyszy napięcie. Pracownice, które nie są matkami i dom nie jest dla nich tak istotny, nie mają takich kłopotów. Ich poziom stresu, jaki przeżywają w pracy jest zdecydowanie niższy.

W przypadku mężczyzn sprawa przedstawia się inaczej. To, jaka jest ich sytuacja rodzinno-domowa, nie wpływa na energię życiową, którą mogą zainwestować w pracę, która wymaga zaangażowania. - Wygląda na to, że rola kobiet nadal jest tradycyjna. Nadal napotykają one przeszkody w osiąganiu sukcesów poza domem – mówi dr Serena Chen, psycholog prowadząca badania. - Pomimo ruchu feministycznego i innych działań na rzecz równości płci, kobiety w dużej mierze (w porównaniu z mężczyznami) zajmują się dziećmi i domem.

Badacze sugerują, że ma to wpływ na wybory zawodowe kobiet. - Kobiety wybierają pracę, w której nie jest ważna promocja własnej osoby i taką, której ramy czasowe są jasno określone – mówi dr Melissa Williams. - Dlatego te kobiety, dla których ważne są obowiązki domowe, mają inne priorytety zawodowe. Ich władza w miejscu pracy nie interesuje tak bardzo. Z naszych badań wynika, że niewiele u nich się zmienia, gdy mężowe deklarują większą pomoc. Owszem, one ją chętnie przyjmują, ale część tej grupy kobiet nadal nie wkłada więcej energii w pracę. To sugeruje, że dom zmniejsza zainteresowanie kobiet karierą. Nie pracą w ogóle, ale chodzi tu zwłaszcza o zajmowanie wyższych stanowisk. Wyniki naszych badań sugerują, że kobiety muszą przynajmniej częściowo zrzec swojej roli ostatecznych decydentów w sprawach domowych, a mężczyźni muszą zgodzić się na swój większy udział w życiu rodzinnym. Wtedy więcej kobiet, które mają dzieci, będzie sprawowało wyższe funkcje w pracy.

źródło: University of California - Berkeley

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze