KEW Gardens co roku odwiedzają miliony turystów. Prawdopodobnie wielu z nich nie wie, że najpiękniejszy ogród w Londynie jest również wszystkim miejscem wielu ważnych odkryć, badań i projektów naukowych.
KEW Gardens co roku odwiedzają miliony turystów. Prawdopodobnie wielu z nich nie wie, że ten najpiękniejszy ogród w Londynie jest również miejscem wielu ważnych odkryć, badań i projektów naukowych.
Królewskie Ogrody Botaniczne, Kew, to ogromny ogród botaniczny położony na obrzeżach Londynu w Wielkiej Brytanii. Wędrując jego alejkami, czy analizując tabliczki informacyjne ustawione przy egzotycznych roślinach w wiktoriańskich szklarniach, można się nie zorientować, że to nie jest zwykły ogród botaniczny. To nie jest jedynie miejsce, gdzie turyści przychodzą pozachwycać się nad nietypowymi gatunkami kwiatów i klombów. To nie jest zwykły park, gdzie Londyńczycy mogą odetchnąć od zgiełku pulsującego miasta.
Kew Gardens zachwyca przyrodą o każdej porze roku. Na zdjęciu drzewka kwitnących wiśni. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Dzięki żyjącym w Kew Gardens kolekcjom roślin i grzybów jest to najbardziej bioróżnorodny obszar na naszej planecie. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Kew Gardens oprócz ogrodników, dbających o piękno ogrodu, zatrudnia ponad 250 pracowników naukowych. Na co dzień nie są widoczni dla turystów. Miejscem ich pracy są laboratoria, pracownie naukowe i biblioteka. Kolekcja Kew Gardens liczy około 8,5 miliona roślin w tym: 7 milionów suszonych roślin, 1,25 miliona suszonych grzybów, żywą kolekcję ponad 19 tys. gatunków roślin i największy na świecie bank tkanek i DNA dzikich okazów.
Naukowcy z Kew pracują w ponad 115 krajach na całym świecie. Wykorzystują swoją wiedzę do identyfikowania roślin i badania ich zastosowań. Upowszechniając wiedzę naukową na temat roślin Kew Gardens wpływa na naukę, edukację oraz politykę ochrony i zarządzania zasobami naturalnymi, od których zależy nasze życie.
Naukowiec w laboratorium Jodrella. (Fot. Jeff Eden/materiały prasowe RBG Kew)
Herbarium - to tu przechowywane są zasuszone rośliny oraz zbiór botanicznych rycin. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
W 2000 roku wystartował projekt Millennium Seed Bank. Kew Gardens we współpracy z instytucjami na całym świecie, skatalogował i zajął się odpowiednim przechowywaniem nasion ponad 30 tys. dzikich roślin. Znaczną część z tego katalogu stanowią gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem. To rodzaj polisy ubezpieczeniowej na wypadek wyginięcia niektórych dziko żyjących gatunków. Bank ten w przyszłości może się stać cennym źródłem składników wykorzystywanych w lekach i żywność. Z każdą kolejną informacją o katastrofie klimatycznej wartość takich projektów rośnie.
Słoiki z nasionami przechowywane w specjalnych warunkach. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Naukowy z Królewskich Ogrodów botanicznych pracują nad wieloma projektami. Nie wszystkie wydają się bardzo odległe i abstrakcyjne. Kilka lat temu zaangażowani zostali do badań dotyczących przyszłości ziaren arabiki. Prognozy są słabe - ziarna dzikiej Arabiki mogą zniknąć z Sudanu już w 2020 roku. Wyobrażasz sobie poranki bez pachnącej kawy?
Rośliny od wieków są cennym źródłem składników wykorzystywanych w lekach oraz kosmetykach. Po latach fascynacji syntetycznymi składnikami, znowu zwracamy się w stronę natury. Postęp w nauce, w biologii molekularnej oraz chemii pozwalają dokładnie ocenić rolę, jaką rośliny mogą odegrać w życiu ludzi w XXI wieku.
Wiele roślin tradycyjnie stosowanych w różnych kulturach w celu ogólnej poprawy kondycji organizmu, dziś analizowana jest pod kątem zawartości określonych związków i ich właściwości. Wiedza ta stosowana jest nie tylko w zaleceniach dietetyków, ale też laboratoriach kosmetycznych oraz farmaceutycznych.
Naukowy z Kew Gardens wykorzystują tradycyjną wiedzę dotyczącą roślin oraz nowoczesne metody badawcze, by człowiek mógł czerpać z natury.
- Nasz główny cel w Kew wynika z prostej, ale często pomijanej prawdy: że całe nasze życie zależy od roślin i grzybów - mówi prof. Monique Simmonds zastępca dyrektora ds. nauki w Kew Gardens. Rośliny mogą mieć niezwykle silne działanie na organizm człowieka. To może być dobroczynny wpływ, albo szkodliwy. Dlatego tak ważne jest dogłębne zbadanie ich właściwości - dodaje prof. Simmonds
Monique Simmonds (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Jej zespół zajmuje się badaniami dotyczącymi interakcji między roślinami a innymi organizmami żywymi. Bada chemię roślin i grzybów, ich DNA, aktywność biologiczną ekstraktów oraz związków pozyskiwanych z roślin. Wiedza ta pozwala określić potencjał naturalnych zasobów w przemyśle farmaceutycznym oraz agrochemicznym - w myśl równoważnego rozwoju.
Zespół prof. Simmonds jest również zainteresowany rozwojem metodologii badań, by jakości produktów pochodzenia roślinnego sprzedawanych jako leki, kosmetyki i żywność funkcjonalna była wiarygodna.
Z nauki o roślinach chętnie czerpią firmy kosmetyczne. Należąca do Procter & Gamble marka Herbal Essences podjęła współpracę z Królewskimi Ogrodami Botanicznymi w Kew.
- Nasza współpraca opiera się na weryfikacji składników botanicznych, które są zawarte w produktach Herbal Essences. Oznacza, że te składniki zostały przebadane i zatwierdzone przez naukowców z Kew.”- mówi prof. Simmonds
Szampon, odżywka i maska do włosów Herbal Essences bio:renew. Argan Oil (Fot. materiały prasowe)
Herbal Essences to pierwsza na świecie marka, której produkty do pielęgnacji włosów z naturalnymi ekstraktami z kwiatów, ziół i nasion, zostały zatwierdzone przez naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. Szampony i odżywki z linii bio:renew zawierają aktywne antyoksydanty, które pomagają niwelować szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia. Histydyna, naturalny aminokwas występujący w organizmie człowieka, jest podstawowym elementem mieszanki składników tworzącej Herbal Essences bio:renew, która zawiera także morskie wodorosty i aloes.
Formuła Herbal Essences bio:renew zawiera 90% składników naturalnego pochodzenia, które pomagają usunąć nagromadzone wolne rodniki i przywrócić do życia zmęczone, matowe włosy przy każdym myciu. Rezultat? Włosy gładkie w dotyku i pełne życia, tak jak chciała natura.
Wizyta w Kew Gardens jest wartością samą w sobie. Piękno koi, zachwyca, inspiruje. Jednak spacerując po ogrodzie ciężko uwolnić się od refleksji, że człowiek będąc częścią natury, bardzo się od niej oddalił, odwrócił i działa wbrew jej porządkom.
Fotogaleria z
Royal Botanical Gardens, Kew.
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Regularnie w Królewskich Ogrodach Botanicznych Kew można podziwiać instalacje światowej sławy artystów. Na zdjęciu szklane rzeźby Dale Chihuly wkomponowane w krajobraz roślinny. Wystawa trwa do 26 października. (Fot. materiały prasowe)