fbpx

Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie – naukowe podejście do piękna

Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie - naukowe podejście do piękna

KEW Gardens co roku odwiedzają miliony turystów. Prawdopodobnie wielu z nich nie wie, że ten najpiękniejszy ogród w Londynie jest również miejscem wielu ważnych odkryć, badań i projektów naukowych.

Królewskie Ogrody Botaniczne, Kew, to ogromny ogród botaniczny położony na obrzeżach Londynu w Wielkiej Brytanii. Wędrując jego alejkami, czy analizując tabliczki informacyjne ustawione przy egzotycznych roślinach w wiktoriańskich szklarniach, można się nie zorientować, że to nie jest zwykły ogród botaniczny. To nie jest jedynie miejsce, gdzie turyści przychodzą pozachwycać się nad nietypowymi gatunkami kwiatów i klombów. To nie jest zwykły park, gdzie Londyńczycy mogą odetchnąć od zgiełku pulsującego miasta.

Kew Gardens zachwyca przyrodą o każdej porze roku. Na zdjęciu drzewka kwitnących wiśni. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Dzięki żyjącym w Kew Gardens kolekcjom roślin i grzybów jest to najbardziej bioróżnorodny obszar na naszej planecie. (Fot. materiały prasowe)
Dzięki żyjącym w Kew Gardens kolekcjom roślin i grzybów jest to najbardziej bioróżnorodny obszar na naszej planecie. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)

 

Kew Gardens oprócz ogrodników, dbających o piękno ogrodu, zatrudnia ponad 250 pracowników naukowych. Na co dzień nie są widoczni dla turystów. Miejscem ich pracy są laboratoria, pracownie naukowe i biblioteka. Kolekcja Kew Gardens liczy około 8,5 miliona roślin w tym: 7 milionów suszonych roślin, 1,25 miliona suszonych grzybów, żywą kolekcję ponad 19 tys. gatunków roślin i największy na świecie bank tkanek i DNA dzikich okazów.

Naukowcy z Kew pracują w ponad 115 krajach na całym świecie. Wykorzystują swoją wiedzę do identyfikowania roślin i badania ich zastosowań. Upowszechniając wiedzę naukową na temat roślin Kew Gardens wpływa na naukę, edukację oraz politykę ochrony i zarządzania zasobami naturalnymi, od których zależy nasze życie.

 

Naukowiec w laboratorium Jodrella. (Fot. Jeff Eden/materiały prasowe)
Naukowiec w laboratorium Jodrella. (Fot. Jeff Eden/materiały prasowe RBG Kew)

 

Herbarium – to tu przechowywane są zasuszone rośliny oraz zbiór botanicznych rycin. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)

W 2000 roku wystartował projekt Millennium Seed Bank. Kew Gardens we współpracy z instytucjami na całym świecie, skatalogował i zajął się odpowiednim przechowywaniem nasion ponad 30 tys. dzikich roślin. Znaczną część z tego katalogu stanowią gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem. To rodzaj polisy ubezpieczeniowej na wypadek wyginięcia niektórych dziko żyjących gatunków. Bank ten w przyszłości może się stać cennym źródłem składników wykorzystywanych w lekach i żywność. Z każdą kolejną informacją o katastrofie klimatycznej wartość takich projektów rośnie.

Słoiki z nasionami przechowywane w specjalnej przechowalni.
Słoiki z nasionami przechowywane w specjalnych warunkach. (Fot. materiały prasowe RBG Kew)

Naukowy z Królewskich Ogrodów botanicznych pracują nad wieloma projektami. Nie wszystkie wydają się bardzo odległe i abstrakcyjne. Kilka lat temu zaangażowani zostali do badań dotyczących przyszłości ziaren arabiki. Prognozy są słabe – ziarna dzikiej Arabiki mogą zniknąć z Sudanu już w 2020 roku. Wyobrażasz sobie poranki bez pachnącej kawy?

Naturalne piękno

Rośliny od wieków są cennym źródłem składników wykorzystywanych w lekach oraz kosmetykach. Po latach fascynacji syntetycznymi składnikami, znowu zwracamy się w stronę natury. Postęp w nauce, w biologii molekularnej oraz chemii pozwalają dokładnie ocenić rolę, jaką rośliny mogą odegrać w życiu ludzi w XXI wieku.

Wiele roślin tradycyjnie stosowanych w różnych kulturach w celu ogólnej poprawy kondycji organizmu, dziś analizowana jest pod kątem zawartości określonych związków i ich właściwości. Wiedza ta stosowana jest nie tylko w zaleceniach dietetyków, ale też laboratoriach kosmetycznych oraz farmaceutycznych.

Naukowy z Kew Gardens wykorzystują tradycyjną wiedzę dotyczącą roślin oraz nowoczesne metody badawcze, by człowiek mógł czerpać z natury.

– Nasz główny cel w Kew wynika z prostej, ale często pomijanej prawdy: że całe nasze życie zależy od roślin i grzybów – mówi prof. Monique Simmonds zastępca dyrektora ds. nauki w Kew Gardens. Rośliny mogą mieć niezwykle silne działanie na organizm człowieka. To może być dobroczynny wpływ, albo szkodliwy. Dlatego tak ważne jest dogłębne zbadanie ich właściwości – dodaje prof. Simmonds

Monique Simmonds (Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Monique Simmonds (Fot. materiały prasowe RBG Kew)

Jej zespół zajmuje się badaniami dotyczącymi interakcji między roślinami a innymi organizmami żywymi. Bada chemię roślin i grzybów, ich DNA, aktywność biologiczną ekstraktów oraz związków pozyskiwanych z roślin. Wiedza ta pozwala określić potencjał naturalnych zasobów w przemyśle farmaceutycznym oraz agrochemicznym – w myśl równoważnego rozwoju.

Zespół prof. Simmonds jest również zainteresowany rozwojem metodologii badań, by jakości produktów pochodzenia roślinnego sprzedawanych jako leki, kosmetyki i żywność funkcjonalna była wiarygodna.

Z nauki o roślinach chętnie czerpią firmy kosmetyczne. Należąca do Procter & Gamble marka Herbal Essences podjęła współpracę z Królewskimi Ogrodami Botanicznymi w Kew.

Nasza współpraca opiera się na weryfikacji składników botanicznych, które są zawarte w produktach Herbal Essences. Oznacza, że te składniki zostały przebadane i zatwierdzone przez naukowców z Kew.”- mówi prof. Simmonds

Szampon, odżywka i maska do włosów Herbal Essences bio:renew. Argan Oil (Fot. materiały prasowe)

Herbal Essences to pierwsza na świecie marka, której produkty do pielęgnacji włosów z naturalnymi ekstraktami z kwiatów, ziół i nasion, zostały zatwierdzone przez naukowców z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. Szampony i odżywki z linii bio:renew zawierają aktywne antyoksydanty, które pomagają niwelować szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia. Histydyna, naturalny aminokwas występujący w organizmie człowieka, jest podstawowym elementem mieszanki składników tworzącej Herbal Essences bio:renew, która zawiera także morskie wodorosty i aloes.

Formuła Herbal Essences bio:renew zawiera 90% składników naturalnego pochodzenia, które pomagają usunąć nagromadzone wolne rodniki i przywrócić do życia zmęczone, matowe włosy przy każdym myciu. Rezultat? Włosy gładkie w dotyku i pełne życia, tak jak chciała natura.

Wizyta w Kew Gardens jest wartością samą w sobie. Piękno koi, zachwyca, inspiruje. Jednak spacerując po ogrodzie ciężko uwolnić się od refleksji, że człowiek będąc częścią natury, bardzo się od niej oddalił, odwrócił i działa wbrew jej porządkom.

Fotogaleria z Royal Botanical Gardens, Kew.

(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
(Fot. materiały prasowe RBG Kew)
Regularnie w Królewskich Ogrodach Botanicznych Kew można podziwiać instalacje światowej sławy artystów. Na zdjęciu szklane rzeźby Dale Chihuly wkomponowane w krajobraz roślinny. Wystawa trwa do 26 października. (Fot. materiały prasowe)