1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Rok Korczaka - wystawa w Domu Sierot

Rok Korczaka - wystawa w Domu Sierot

Wikipedia
Wikipedia
Multimedialna wystawa, która pokaże działalność związanych z Januszem Korczakiem instytucji, przygotowywana jest właśnie z okazji Roku Korczaka przez Korczakianum

Przy ulicy Jaktorowskiej 6 (dawna Krochmalna 92), w budynku dawnego Domu Sierot, założonego przez Janusza Korczaka w 1942 roku, gdzie dziś działa Dom Dziecka nr 2 jego imienia, w jednym pokoju mieści się Korczakianum - filia Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. To tu znajduje się cała wiedza, jaką muzeum dysponuje na temat życia i śmierci "Starego doktora" oraz historii prowadzonej przez niego działalności i praktyki pedagogicznej. Instytucja przygotowuje się właśnie do wystawy, jaką w auli domu dziecka zaprezentuje z okazji Roku Korczaka.

- Chcemy pokazać na niej Dom Sierot i jego okolice, czyli najbliższą nam część Woli, jej przeszłość na przestrzeni kilkudziesięciu lat, aż do czasów współczesnych - opowiada Marta Ciesielska, kierowniczka Korczakianum. Na wystawę składać się będzie prezentacja zdjęć archiwalnych, które - pokazywane na dużych ruchomych ekranach - przypomną, jak wyglądał świat z czasów Korczaka oraz jak potem się zmieniał. - To będzie okazja, by popatrzeć na detal, na ludzi, którzy wówczas otaczali Korczaka, którzy z nim współpracowali - tłumaczy pani Marta Ciesielska.

Wystawa ma być także okazją do powrotu do tematów, którymi zajmował się Korczak, do perspektywy pedagogicznej, jaką przyjmował oraz do modelu instytucji wychowawczej jaki stworzył.

Korczakianum to Ośrodek Dokumentacji i Badań., filia Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Mieści się w kilkukondygnacyjnym przedwojennym gmachu. Budynek powstał w latach 1911-1912, według projektu Henryka Stifelmana, ze składek społecznych zebranych wśród Żydów warszawskich przez Towarzystwo „Pomoc dla Sierot”, które Dom Sierot przez wszystkie lata jego istnienia finansowało. We wrześniu 1939 roku budynek stracił poddasze (niezrekonstruowane po wojnie), gdzie znajdował się pokój Korczaka. Więcej informacji o budynku, Korczakianum i przygotowaniach do Roku Korczaka na.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze