1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Obejrzyj film na platformie MOJEeKINO i pomóż Ukrainie

Obejrzyj film na platformie MOJEeKINO i pomóż Ukrainie

Kadr z filmu „Putin Forever?” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Putin Forever?” (Fot. materiały prasowe)
Wszyscy żyjemy teraz wojną w Ukrainie i staramy się, jak możemy, wspierać naszych sąsiadów. Do pomocy włącza się platforma MOJEeKINO, która przekaże cały dochód ze sprzedaży biletów na wybrane filmy fundacji Come back alive, współpracującej z dowództwem i personelem jednostek wojskowych.

Jeśli chcesz pomóc, wejdź na platformę MOJEeKINO i wykup dostęp do filmów z sekcji specjalnej „Solidarni z Ukrainą”. Zgodnie z prośbą Tymura Jaszczenko, reżysera filmu „Czerkasy”, cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na fundację Come back alive, która współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, zakupując sprzęt pomocniczy, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne, opatrunki hemostatyczne i inne. Stowarzyszenie Kin Studyjnych (właściciel platformy MOJEeKINO), kina studyjne należące do „MeK”, dystrybutor filmów Aurora Films, fundacja Ruchome Obrazy oraz Ukraina Festiwal Filmowy całkowicie zrzekły się wpływów za bilety. Akcja z pokazami specjalnymi potrwa do 21 marca do godziny 23:59. Poniżej znajdziecie tytuły, opisy i zwiastuny filmów, które można obejrzeć w ramach akcji.

„U311 Czerkasy”

Film zdobył Nagrodę Publiczności 5. Festiwalu Filmowego Ukraina. Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję, czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Link do filmu:

„Cienie imperium”

Inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” dokument o skomplikowanej historii państw postsowieckich i ich mieszkańców pokazywany był w ubiegłym roku m.in. na FPFF w Gdyni w sekcji „Inne spojrzenie”, na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz FF Transatlantyk.

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie. Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju. W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie – utrzymania dawnej strefy wpływów.

Link do filmu:

„Putin Forever?”

Ambitny dokument z ważnym tematem. Pełen mocnych archiwalnych materiałów, cenny jako misja i źródło informacji. Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Dokument prezentuje m.in. postać młodego opozycjonisty Wsiewołoda Czernozuba, który planował protesty aż do skutku, został jednak zmuszony do opuszczenia Rosji. Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na placu Błotnym.

Link do filmu:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze