1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Gianni Versace w retrospektywnej wystawie w Starym Browarze. Zobacz ponad 100 obiektów pożądania spod ręki mistrza

Gianni Versace w retrospektywnej wystawie w Starym Browarze. Zobacz ponad 100 obiektów pożądania spod ręki mistrza

(Fot. Dirk Patschkowski/materiały partnera)
(Fot. Dirk Patschkowski/materiały partnera)
Był prekursorem, pionierem, sensacją włoskiej i światowej mody. Mężczyznom rozpinał na torsach jedwabne koszule, kobietom seksowne rozcięcia sukienek spinał na agrafki. Choć jego styl był niepodrabialny, stworzył jedną z najczęściej imitowanych marek, a logo w postaci meduzy wdarło się do masowej wyobraźni, stając się elementem popkultury. Urodzony w Kalabrii Gianni Versace został zastrzelony pod swoją willą w Miami. Z jej okien wychodzących na plażę obserwował ludzi i zakochiwał się w nich, projektując najpiękniejsze kolekcje lat 90. Dziś ich część prosto ze zbiorów kolekcjonerskich trafiła do Starego Browaru, gdzie 1 września w Galerii na Dziedzińcu rusza wystawa Gianni Versace Retrospective. Pozostanie otwarta dla zwiedzających do 31 stycznia 2024 roku.

Mówiono, że podczas gdy „Armani ubierał żonę, Versace ubierał kochankę”, co oddawało w stu procentach charakter mody tworzonej przez Gianniego. Erotyzm, pochwała ciała, wybuchające na jedwabiach wzory i kolory rozpalały popyt na jego kreacje wśród gwiazd. W Versace po czerwonych dywanach chodziły aktorki, top modelki, muzycy, rodziny królewskie. Gianni ubierał Księżną Dianę, Eltona Johna, Madonnę, Courtney Love, Salmę Hayek. Pigmalionową mocą wykuł status „supermodelek” – to jemu sławę bogiń lat 90. zawdzięczają Naomi Campbell, Claudia Schiffer, czy Linda Evangelista. Kreacje, w których chodziły po wybiegach czy pozowały na okładkach największych magazynów od 1 września będzie można oglądać na żywo i z bliska w Starym Browarze.

(Fot. Dirk Patschkowski/materiały partnera) (Fot. Dirk Patschkowski/materiały partnera)

Wystawa Gianni Versace Retrospective jest symbolicznym spotkaniem z autorem „that dress” – jednej z najpopularniejszych sukienek w historii, w której w 1994 r. Elizabeth Hurley wystąpiła na premierze filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Jej krótką wersję też zobaczymy w Poznaniu. Oprócz niej na podestach i manekinach w oryginalnych stylizacjach zawisną najbardziej kultowe kreacje mistrza – zdobione flagowym dla Versace arabeskowym wzorem „barocco”, inkrustowane kryształami, czy zapinane na masywne guziki z meduzą.

(Fot. Marko Berkholz/materiały partnera) (Fot. Marko Berkholz/materiały partnera)

Wszystko to zostało wpisane w historię twórczości Gianniego opowiedzianą w kilku specjalnie zaaranżowanych salach poznańskiej galerii. Każda z nich to fragment życiowej podróży Versace, który zaczynając od pierwszego butiku w Mediolanie, przemierzył ze swoją modą cały świat. Na tej mapie najbliższe mu były dachy Nowego Jorku i duszne Miami kipiące wolnością i kolorami. W 1992 roku kupił tam willę i zaprojektował jej wnętrza w swoim pełnym przepychu stylu. Stał się nagle jednym z symboli nocnego życia Florydy i magnesem dla znanych przyjaciół z Europy. Nowobogacka bohema i celebryci ze słonecznego Miami, wystrojeni w projekty Gianniego Versace, po zmroku bawili się w klubie Warsaw Ballroom. Kultowa dyskoteka była centrum życia towarzyskiego społeczności LGBTQ+, z którą homoseksualny projektant otwarcie się identyfikował. I to do niej nawiązuje jedna z przestrzeni wystawy ozdobiona dyskotekowymi kulami i neonami. Kolejne pomieszczenia poświęcone są zaś sławnej „S&M collection” czy estetyce new money, którą Gianni podbijał serca bogatej socjety. Na trzecim piętrze galerii widzowie wezmą zaś udział w doświadczeniu optycznym, które za pomocą świateł pozwoli każdemu doświadczyć ostrzału fleszy paparazzich. To oni poniekąd zbudowali karierę projektanta, ale to oni też przyczynili się do nagonki na wiele jego znanych klientek.

Wystawa w Starym Browarze przybliży publiczności estetykę, ikonografię oraz kulturowo-społeczne tło uniwersum Gianniego Versace. W finale wystawy pokazana zostanie selekcja modeli z każdej kolekcji stworzonej przez włoskiego projektanta w latach 90. Obiekty pochodzą ze zbiorów 8 kolekcjonerów, w tym osób bezpośrednio współpracujących z Giannim Versace. Część z nich przyjęła zaproszenie Starego Browaru na wernisaż otwierający wydarzenie i pojawi się w Poznaniu osobiście.

(Fot. Marko Berkholz/materiały partnera) (Fot. Marko Berkholz/materiały partnera)
(Fot. Marko Berkholz/materiały partnera) (Fot. Marko Berkholz/materiały partnera)

Koncepcję retrospektywy dedykowanej przestrzeniom poznańskiego centrum przygotował kurator Wojciech Piotr Onak we współpracy z gościnnymi kuratorami Karlem von der Ahé i Saskią Lubnow z duetu Dreamrealizer. Wystawę, która towarzyszy jubileuszowi 20 urodzin Starego Browaru będzie można oglądać aż do końca stycznia 2024 roku.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze