1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Podpowiadamy

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Podpowiadamy

Podstawą odpowiedniego doboru fryzury jest dopasowanie jej do kształtu naszej twarzy (Fot. iStock)
Nie ma co ukrywać – kobiety szaleją na punkcie swoich włosów, potrafimy stanąć na głowie, by tylko nasza fryzura wyglądała perfekcyjnie. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że podstawą jest jej właściwy dobór – podpowiadamy jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy.

Idealna fryzura to taka, w której wyglądamy i czujemy się pięknie. Żeby to osiągnąć musimy pamiętać o jednej, prostej sprawie – fryzura i kształt naszej twarzy zawsze powinny ze sobą współgrać, by przede wszystkim podkreślić nasze atuty, ale również odwrócić uwagę od mankamentów. Piękne cięcie, doskonały kolor i właściwa stylizacja doda nam atrakcyjności, a dla wielu z nas może nawet okazać się źródłem pewności siebie. Jak dobrać odpowiednią fryzurę do kształtu twarzy tak, byśmy czuły się pięknie? Skorzystaj z naszych porad i zacznij od określenia typu twarzy.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy – określ kształt

Wbrew pozorom nie tylko profesjonalni styliści fryzur potrafią rozpoznać kształt twarzy – możemy w łatwy sposób zrobić to same w domu. Zmyj makijaż, usiądź wygodnie przed lustrem, zbierz włosy do tyłu i spróbuj ocenić swój kształt twarzy zgodnie z naszymi sugestiami.

Twarz owalna

Twarz o bardzo podobnej, niemal identycznej długości i szerokości, której cechą charakterystyczną jest owalnie przebiegająca linia włosów. Cechuje ją krótka, lekko zaokrąglona broda, smukłe policzki i niezarysowane kości policzkowe. Twarz owalna uważana jest za ideał, jeśli więc jesteś jej posiadaczką nie musisz martwić się o to jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy. Pasuje do niej niemal każda fryzura, zarówno krótkie, odważnie przystrzyżone włosy, jak i długie, z grzywką, czy bez. Idealne proporcje dają całkowitą dowolność w doborze fryzur, musisz pamiętać jedynie o tym, by je odpowiednio eksponować.

Twarz okrągła

Podobnie jak w przypadku twarzy owalnej długość i szerokość twarzy są zbliżone, szczególnie wyróżniają ją jednak pełne policzki, niezbyt wysokie czoło i mały, zaokrąglony podbródek. Przy doborze odpowiedniej fryzury do twarzy okrągłej najważniejszą zasadą jest jej wyszczuplenie i optyczne wydłużenie. Najlepiej sprawdzi się krótkie cięcie powyżej linii żuchwy, albo na zasadzie kontrastu – długie i proste włosy. Przy twarzy owalnej odradzamy proste, geometryczne grzywki, które skracają twarz i sprawiają, że wydaje się ona bardziej okrągła. Jeśli decydujesz się na upięcie włosów pamiętaj o zostawieniu kilku pasm luzem – pejsy to powracający trend sprzed kilku dekad, który optycznie wyszczupla twarz.

Fryzura odpowiednio dobrana do kształtu twarzy podkreśli nasze atuty, ale też odwróci uwagę od mankamentów. (Fot. iStock)

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratową można łatwo rozpoznać po mocnej, poziomej linii szczęki. Czoło jest równie szerokie co szczęka i policzki, linia włosów jest lekko zaokrąglona, niemal kwadratowa, a kości żuchwy są bardzo wyraźnie zarysowane. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać odpowiednią fryzurę do kształtu twarzy kwadratowej pamiętaj o tym, że najważniejsze jest, by złagodzić rysy twarzy i optycznie zwęzić twarz na wysokości szczęki. Doskonale spełnią te zadanie delikatne loki i fale, czyli fryzury dodające objętości po bokach twarzy. Wybieraj raczej długie fryzury i warstwowe cięcia, a jeśli decydujesz się na grzywkę to tylko z przedziałkiem na boku.

Twarz podłużna

Twarz podłużna, często nazywana także pociągłą i prostokątną, jest wyraźnie dłuższa niż szersza, zazwyczaj charakteryzuje się długą, prostą linię żuchwy i dość wysokim czołem. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy podłużnej tak, by ją optycznie skrócić i nadać jej bardziej owalny kształt? Najlepiej sprawdzi się klasyczny bob, który w ostatnim czasie jest przecież jedną z najmodniejszych fryzur. Krótkie, lekko roztrzepane kosmyki nadadzą twojej twarzy odpowiednich proporcji i sprawią, że będziesz wyglądała kobieco i zmysłowo. Odradzamy długie, gładko przylegające do twarzy fryzury – w zamian postaw na prostą grzywkę.

Twarz trójkątna

Inaczej twarz w kształcie serca, czyli wąska broda, szerokie czoło i wyraźnie zarysowane kości policzkowe. Dobrze dobrane fryzury do tego kształtu twarzy powinny więc poszerzać ją głównie w dolnych partiach. Najlepszym wyborem będą cieniowane cięcia, krótkie, kręcone włosy i przedziałek na bok, które skutecznie odwrócą uwagę od zbyt ostrego kształtu brody. Jeśli decydujesz się na upięcia pamiętaj o wypuszczeniu kilku kosmyków luzem, by delikatnie okalały twarz i zasłaniały skronie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze