Choker właśnie wraca na wybiegi, triumfuje też na ulicach wielkich miast. To dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej jednemu z najciekawszych elementów biżuterii w historii mody.
Był noszony przez kobiety już w starożytności. Wierzyły one, że noszenie biżuterii na najbardziej wrażliwych częściach ciała dodaje im mocy. Stąd wiele filmowych i serialowych czarownic (m.in. Sabrina, nastoletnia czarownica) ozdabiało szyję chokerami.
Ten charakterystyczny element biżuterii wybierały też brytyjskie monarchinie, m.in. królowa Anglii Anna Boleyn. Do dziś w ofercie wielu marek znajdziemy choker inspirowany tym, który Anna ma na słynnym portrecie z XVI wieku. To krótki naszyjnik z pereł ozdobiony złotą literą nawiązującą do jej panieńskiego nazwiska. Nie przestała go nosić nawet po poślubieniu Henryka VIII Tudora.
Portret Anny Boleyn. Królowa ma na sobie perłowy choker z pierwszą literą swojego panieńskiego nazwiska (Fot. KEYSTONE/KeystoneSU/Forum)
W XVIII wieku choker był chętnie noszony przez francuskie arystokratki. W filmie „Maria Antonina” z 2006 roku w reżyserii Sofii Coppoli królowa Francji (w tej roli Kirsten Dunst) ma na sobie m.in. przewiązaną wokół szyi delikatną pudrową tasiemkę lub wyrazistą kokardę pasującą kolorem do zdobnej błękitnej sukni.
W pierwszej połowie XX wieku podkreślające szyję chokery lubiła m.in. tancerka Josephine Baker.
Josephine Baker, portret z lat 20. XX wieku (Fot. Forum)
Krótkie naszyjniki powróciły jeszcze do mody w latach 70. Okazało się, że pasują także mężczyznom. Na scenę zakładały je gwiazdy rocka z Mickiem Jaggerem i Davidem Bowiem na czele.
Szczyt ich popularności przypada na lata 90. Wtedy młode kobiety nosiły chokery w podobny osób jak Mathilda – bohaterka filmu „Leon Zawodowiec” z 1994 roku. Czarna tasiemka ozdobiona srebrną przywieszką była przystępna cenowo. Przy pomocy kilku elementów zakupionych w pasmanterii można było ją też w prosty sposób wykonać samodzielnie.
W tym sezonie projektanci, eksponując kobiecą szyję, inspirują się zarówno stylem brytyjskiej i francuskiej arystokracji, jak i latami 20. i 90. XX wieku.
Pokaz Blumarine na jesień–zimę 2022 (Fot. Spotlight)
Pokaz Chanel na jesień–zimę 2022 (Fot. Spotlight)
Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Coach, Dolce & Gabbana, Dior (Fot. Spotlight)
Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Versace, Miu Miu, Diesel (Fot. Spotlight)
Bywalczynie pokazów w Paryżu, Nowym Jorku i Mediolanie podkreślają szyje łańcuchami, koralami, kryształami, metalowymi paskami. Im bardziej wyrazisty chocker, tym lepiej.
Streetstyle Nowy Jork, Paryż (Fot. Spotlight)
Streetstyle Paryż, Nowy Jork, Londyn (Fot. Spotlight)