1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. "Twoje prawa, ważna sprawa"

"Twoje prawa, ważna sprawa"

materiały prasowe
materiały prasowe
2012 rok ogłoszono Rokiem Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga i obrońcy praw dziecka. O ich prawach warto poczytać w kolorowej książce dla najmłodszych, wydanej właśnie przez Czarną Owieczkę

Każde dziecko ma prawo do życia w zdrowiu, do poczucia bezpieczeństwa, do nauki i do własnych marzeń. Ma prawo do mówienia tego co myśli,do sprawiedliwego traktowania i do miłości - to oczywistości, które wydają się zbyt banalne, żeby je przytaczać. Ale okazuje się, że warto o nich mówić i nieustannie je przypominać, bo, jak pisze we wstępie do książki Magdalena Środa, często ludzie, w tym rodzice, zapominają, że dzieci nie są ich własnością i nie można ich traktować jak rzeczy.

Książeczka zatytułowana "Twoje prawa, ważna sprawa", wydana przez Czarną Owieczkę, ukazuje się na rynku w samą porę - w roku Janusza Korczaka, który jako pierwszy użył pojęcia "prawa dziecka" i całe życie o nie walczył, pisząc, że dziecko, tak jak dorosły, ma swoją godność i prawo do poszanowania swoich praw.

Książka autorstwa Pernilli Stalfelt napisana jest prostym językiem, który zrozumie już czterolatek, a każde prawo dziecka zilustrowane jest pięknymi rysunkami, które wyglądają, jakby również zostały narysowane ręką dziecka. Autorka porusza różne sfery życia dziecka: nawiązuje do sytuacji politycznej, do wiary, do tematów trudnych: jak porywanie dzieci czy zmuszanie ich do pracy fizycznej, ale także przypomina o trudnych sytuacjach domowych, w jakich często znajduje się dziecko: od alkoholizmu rodziców do przemocy w rodzinie. Jej książka nie tylko opowiada przystępnym językiem o prawach należnych dzieciom, ale także opowiada dzieciom o świecie, na jaki przyszły. Mądra lektura, także dla dorosłych.

"Twoje prawa, ważna sprawa", autorka Pernilla Stalfelt, wyd. Czarna Owieczka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze