1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

"Twoje prawa, ważna sprawa"

materiały prasowe
2012 rok ogłoszono Rokiem Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga i obrońcy praw dziecka. O ich prawach warto poczytać w kolorowej książce dla najmłodszych, wydanej właśnie przez Czarną Owieczkę

Każde dziecko ma prawo do życia w zdrowiu, do poczucia bezpieczeństwa, do nauki i do własnych marzeń. Ma prawo do mówienia tego co myśli,do sprawiedliwego traktowania i do miłości - to oczywistości, które wydają się zbyt banalne, żeby je przytaczać. Ale okazuje się, że warto o nich mówić i nieustannie je przypominać, bo, jak pisze we wstępie do książki Magdalena Środa, często ludzie, w tym rodzice, zapominają, że dzieci nie są ich własnością i nie można ich traktować jak rzeczy.

Książeczka zatytułowana "Twoje prawa, ważna sprawa", wydana przez Czarną Owieczkę, ukazuje się na rynku w samą porę - w roku Janusza Korczaka, który jako pierwszy użył pojęcia "prawa dziecka" i całe życie o nie walczył, pisząc, że dziecko, tak jak dorosły, ma swoją godność i prawo do poszanowania swoich praw.

Książka autorstwa Pernilli Stalfelt napisana jest prostym językiem, który zrozumie już czterolatek, a każde prawo dziecka zilustrowane jest pięknymi rysunkami, które wyglądają, jakby również zostały narysowane ręką dziecka. Autorka porusza różne sfery życia dziecka: nawiązuje do sytuacji politycznej, do wiary, do tematów trudnych: jak porywanie dzieci czy zmuszanie ich do pracy fizycznej, ale także przypomina o trudnych sytuacjach domowych, w jakich często znajduje się dziecko: od alkoholizmu rodziców do przemocy w rodzinie. Jej książka nie tylko opowiada przystępnym językiem o prawach należnych dzieciom, ale także opowiada dzieciom o świecie, na jaki przyszły. Mądra lektura, także dla dorosłych.

"Twoje prawa, ważna sprawa", autorka Pernilla Stalfelt, wyd. Czarna Owieczka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze