1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Siedem cech mądrego ojca

Siedem cech mądrego ojca

Oczywiście, nie ma idealnych ojców, tak samo, jak nie ma idealnych facetów. Twoi rodzice popełnili przy wychowywaniu ciebie mnóstwo błędów, podobnie ty popełnisz jeszcze nie jeden, starając się być dobrym ojcem. Możesz jednak już teraz być ojcem mądrym. Oto kilka rad, jak to osiągnąć.

1. Mądry ojciec nie wymaga doskonałości — ani od siebie, ani od swoich dzieci.

Rodzicielstwo jest sztuką, a nie nauką. Mądry ojciec wie, że jego dzieci nie są idealne — podobnie jak on sam. Dzięki temu potrafi w pełni pokochać swoje dzieci.

2. Mądry ojciec nie boi się porażek.

On wie, że błędy są normalnym aspektem rodzicielstwa. Podejmuje najlepsze decyzje, jakie potrafi, a gdy popełni błąd, wyciąga z niego naukę i stara się go naprawić.

3. Mądry ojciec wie, że rodzicielstwo to nie jest prosta sprawa.

Dzieci mają własne opinie, osobowości i upodobania. Wcześniej czy później każdy ojciec zadaje sobie pytanie: „Skąd TO się wzięło?” albo „Co ty sobie MYŚLAŁEŚ?”. Naszym obowiązkiem jest pokazać dzieciom granice i dawać im wskazówki, które czasami będą sprzeczne z ich rosnącym pragnieniem niezależności.

4. Mądry ojciec zdaje sobie sprawę z tego, że nie zrobi wszystkiego sam.

Mądre rodzicielstwo to ufanie samemu sobie, a nie przyjmowanie roli Samotnego Jeźdźca. Nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie problemy związane z wychowywaniem dzieci. Jednak każdy z nas zna kilka z nich, a razem możemy naprawdę wiele zdziałać. Mądry ojciec nie boi się korzystać z wiedzy, którą posiedli inni. Wie, że ostatecznie każda decyzja należy do niego, a zanim ją podejmie, powinien skorzystać z mądrości innych, którzy mają większe doświadczenie niż on.

5. Mądry ojciec bardziej się stara.

On codziennie stawia czoła takim samym wyzwaniom, jak wszyscy — musi sprostać żądaniom wymagającego szefa, żony oraz dzieci, które go potrzebują. Jednak zawsze kieruje się jedną zasadą: „Dostaniesz tyle, ile sam dasz”. Rodzina jest dla niego priorytetem i zawsze chętnie poświęca jej swój czas. Jest kimś więcej niż „przeciętnym ojcem”, dzięki czemu jego dzieci będą kimś więcej niż „zwykłymi dziećmi”. Ciągle się dokształca i rozwija, ponieważ chce być jak najlepszym rodzicem dla swoich dzieci.

6. Mądry ojciec cieszy się rodzicielstwem.

Lubi być ojcem nie dlatego, że to jest proste albo przynosi natychmiastową satysfakcję, lecz dlatego, że czerpie prawdziwą przyjemność z możliwości kształtowania małej, wyjątkowej, cudownej istoty. Każdy rodzic, który ma już dorosłe dzieci, powie ci to samo: „One tak szybko dorastają”. Mądry ojciec pamięta o tym i dlatego ceni sobie każdy dzień spędzony z dziećmi. Stara się poznać je jak najlepiej i po prostu cieszy się ich obecnością — nawet, jeśli to oznacza brudne pieluszki, choroby i rozczarowania. On nie tylko KOCHA swoje dzieci, ale również je LUBI i cieszy się każdą chwilą spędzoną z nimi.

7. Mądry ojciec stara się być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

Nie ma żadnego sposobu na to, żeby zostać dobrym rodzicem. Nie da się „zaprogramować” dzieci jak komputery, licząc na określony efekt. Jednak musisz pamiętać, że twoje dzieci to wspaniali obserwatorzy i naśladowcy. Patrzą na ciebie i słuchają. Przejmują twoje wartości i nawyki, ponieważ to ty, ich ojciec, masz na nie największy wpływ. Dlatego mądry ojciec chce być jak najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze