1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Praca w ciąży a rozwój dziecka

123rf.com
123rf.com
Jeśli w czasie ciąży kobieta wykonuje pracę wymagającą wielu godzin stania, jej dziecko będzie nieco wolniej rosło i podczas porodu będzie mniejsze niż dziecko kobiety, która cały dzień siedzi za biurkiem.

Wiadomo też, że rozwój dziecka spowalnia nałogowe palenie papierosów, picie alkoholu. Nie bez wpływu jest także wiek matki.

Na temat wpływu wysiłku na ciążę nie było badania na tak dużą skalę. Prof. Alex Burdorf z Erasmus University Medical Centre w Rotterdamie zebrał dane od blisko 4,6 tys. ciężarnych kobiet. Każda z kobiet wypełniała podczas ciąży szczegółowe kwestionariusze dotyczące pracy. Dziecko było mierzone podczas każdego badania USG, a następnie tuż po porodzie.

Okazało się, że sprzedawczynie pracujące do 40 godzin tygodniowo, w porównaniu ze sprzedawczyniami, które pracowały nie więcej niż 25 godzin tygodniowo, rodziły dzieci mniejsze (średnio o 200 g) i mające mniejsze główki (o około 1 cm w obwodzie). - Zdziwiło nas, że te różnice są tak niewielkie, bo w gruncie rzeczy wynoszą one 3 proc. – komentował swoje wyniki prof. Burdorf.

Kolejne zaskoczenie to fakt, że inna  praca, niewymagająca stania, wykonywana przez 36 tygodni, nie ma wpływu na ciężar dziecka, jego wielkość i ryzyko przedwczesnego porodu. Podobnie jak wysiłek fizyczny,  mimo że dotychczasowe badania, robione na mniejszych grupach kobiet, sugerowały przeciwne wnioski. Naukowcy sądzili, że fizyczna praca zmniejsza przepływ krwi do macicy i łożyska, w ten sposób rozwijające się dziecko dostaje mniej tlenu i składników pokarmowych. Podnoszenie ciężkich przedmiotów i schylanie się może też prowadzić do urodzenia się dziecka przed terminem. Badania przeprowadzone w Holandii tej reguły nie potwierdzają. Nie wiadomo, czy mniejsza główka przy porodzie odbija się w jakikolwiek sposób na rozwoju układu nerwowego. By to stwierdzić, należałoby śledzić postępy dzieci biorących udział w badaniu przez wiele lat.

Prof. Burdorf uważa, że jeśli zawód wymaga długiego stania, to przynajmniej w trzecim trymestrze należałoby porozmawiać z przełożonym o potencjalnych skutkach i próbować ograniczać liczbę godzin pracy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze