fbpx

Czego rodzice pragną dla swoich dzieci?

Czego rodzice pragną dla swoich dzieci?
123rf.com

Radość, uprzejmość, szczerość i szacunek zamiast pieniędzy i władzy – tego swoim dzieciom najbardziej życzą rodzice na całym świecie.
Okazuje się, że w kontekście przyszłości naszych dzieci to nie pieniądze i dobra praca są najważniejsze, ale odpowiedni rozwój emocjonalny. Dorośli chcą, aby ich pociechy rozumiały, czym jest wewnętrzne szczęście, były nauczone szacunku, szczerości, życzliwości i uprzejmości. Takie wnioski wypływają z raportu Fisher-Price® „Nadzieje i życzenia Mam” przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych wśród 3 500 mam w 7 krajach z różnych części globu. Okazuje się, że dla rodziców XXI wieku rozwój inteligencji emocjonalnej maluchów jest o wiele ważniejszy niż wartości związane z IQ. Celem badania było głębsze zrozumienie społeczności rodziców na całym świecie, ich obaw, ich aspiracji, ich wartości. Raport wskazał także, czym dla młodych mam jest rozwój ich dzieci, jak go rozumieją oraz w jaki sposób go prowadzą

Na czele listy wartości i umiejętności, jakich rodzice życzą dzieciom, znalazły się: s
zczęści, szacunek dla rodziców i starszych ludi, szczerość, uprzejmość. Na ostatnie miejsce trafiły natomiast: zdolności przywódcze, indywidualizm, umiejętność wpływania na ludzi, władza.

Szef departamentu badawczego firmy Mattel, dr Michel Shore, podkreśla, że wyniki w bardzo ciekawy sposób ilustrują, jak rodzice widzą przyszłość swoich dzieci: „W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o tym, jakich umiejętności i jakiej wiedzy będą potrzebować ludzie w przyszłości, aby odpowiednio się komunikować i socjalizować. Cieszy fakt, że rodzice stawiają na wartości emocjonalne i podświadomie czują, że to właśnie one będą kluczowe, aby zapewnić odpowiedni poziom życia w nowym świecie”.

Amerykańscy eksperci podkreślają, że w raporcie widać zmianę pokoleniową. Obecni dziadkowie jako rodzice marzyli o sukcesach zawodowych i dobrych uniwersytetach dla swoich dzieci. Po latach, w których społeczeństwa dały się zamknąć w pułapce tzw. wyścigu szczurów, widać zmianę mentalności obecnych rodziców. Dzisiejsze mamy pragną dla maluchów po prostu szczęścia. Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, optymistycznie i z dużą nadzieją patrzą w przyszłość swoich dzieci.

Dorośli doskonale rozumieją, że zabawa jest dla najmłodszych najbardziej naturalną drogą nauki. Jakie najbardziej potrzebne aktywności w codziennym życiu z dzieckiem wskazali: mówienie do dzieci (89%), zachęcanie dziecka do samodzielnej zabawy zabawkami (76%), wspólna zabawa z dzieckiem na podłodze (75% ), wspólne śpiewanie i tańczenie (53%), czytanie dziecku (42%) i wspólne spacery (40%).

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>