Co pomaga, a co przeszkadza w decyzji o dziecku?
Czy wiesz, że…
- narodziny dziecka wcale nie wzmacniają związku. Według badań Scotta Stanleya z uniwersytetu w Denver dziewięć na dziesięć małżeństw odczuwa pogorszenie się wzajemnych relacji po pojawieniu się potomstwa. Stanley badał małżeństwa przez 8 lat od urodzenia dziecka. Wyjątek stanowią pary z wyższymi dochodami i dłuższym stażem przed decyzją o pierwszym dziecku.
- pary, które decydują się na pierwsze dziecko po 26. roku życia deklarują większą satysfakcję z życia od tych, które zostały rodzicami wcześniej. Tak wynika z badań profesor psychologii Sonji Lyubomirsky z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Według niej „starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi”.
- rozwody wcale nie muszą wpływać na spadek urodzeń. Pod warunkiem, że rozwodnicy wchodzą w nowe związki; wówczas często chcą mieć wspólne dziecko z nowym partnerem. Określa się to „efektem nowego partnera”. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespól demografów z warszawskiej SGH, na którego czele stała prof. Irena Kotowska.