1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak wybrać nianię

Kiedy szykujesz się do spotkania z kandydatką na nianię, mogą ogarnąć cię wątpliwości. Jakim cudem, w ciągu kilkudziesięciu minut, masz się przekonać, że ktoś obcy będzie dobrą opiekunką dla twojego dziecka? O co pytać? Na co zwracać uwagę? Jak zacząć tę rozmowę i co z niej wynieść?

Zatrudnianiem odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska nie bez przyczyny zajmują się specjaliści. Umiejętności trafnej i szybkiej oceny uczą się latami. Istnieje jednak kilka podstawowych wskazówek, które mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniej osoby.   W końcu niania to ktoś ważny - ktoś pomiędzy pracownikiem a członkiem rodziny. Warto poświęcić odrobinę czasu na przygotowanie się do rozmowy z wybranymi kandydatkami.

Przygotuj „opis stanowiska”

W terminologii rekrutacyjnej „opis stanowiska” to po prostu zbiór wszystkich informacji na temat tego, kogo poszukujemy.  Dobrze zadać sobie pytanie, jakie cechy i umiejętności są dla nas niezbędne, a co tylko „mile widziane”.  Czy konieczne jest, żeby niania mieszkała blisko i była dyspozycyjna w weekendy? Czy przewidujemy dla niej jakieś dodatkowe obowiązki, oprócz opieki nad dzieckiem? Czy preferujemy osoby młodsze czy starsze? Jakiego doświadczenia oczekujemy i dlaczego?

Starajmy się być realistami. Trudno spodziewać się, że kandydatka spełni wszystkie oczekiwania i w dodatku będzie „tania”.

Nie słuchajmy zbyt wielu przykrych historii o nieuczciwych nianiach. Jeśli odczuwamy niepokój myśląc o powierzeniu opieki nad dzieckiem obcej osobie, ustalmy, jakie konkretnie działania zapewnią nam poczucie zaufania (czy będą to referencje,  ksero dokumentów,  a nawet wizyta u niej w domu).

Rozmowa, która ma swoją strukturę

Najczęściej spotykamy się z więcej niż jedną kandydatką. Żeby ułatwić sobie ich porównywanie ich, dobrze jest nadać rozmowie tę samą strukturę i zadać te same pytania.

Na początku warto w kilku zdaniach przedstawić siebie i oczywiście dziecko.  Potem poprosić, żeby kandydatka opowiedziała coś o sobie.  To, w jakie sposób się przedstawi, może okazać się ważną informacją na temat osobowości tej osoby. Może lubi uprawiać sport, może udziela się w lokalnych wspólnotach, może ma dzieci lub wnuki, którymi się opiekowała. To wszystko są dla ciebie ważne tropy.

Po takiej „rozgrzewce” warto wrócić do tematu twoich oczekiwań. Pamiętając o „opisie stanowiska”, zapytaj o wszystkie najważniejsze dla ciebie sprawy: doświadczenie, referencje, powód zmiany miejsca zatrudnienia, dyspozycyjność, podejście do dzieci itd. Pytaj o konkrety. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy zna zasady udzielania pierwszej pomocy, spytaj, co zrobiłaby, gdyby dziecko się zakrztusiło lub sparzyło.

Nie krępuj korzystać z notatek. Przy takiej rozmowie (zwłaszcza jeśli bobas nie jest w nastroju na rozmowy rekrutacyjne) łatwo o czymś zapomnieć.

Jeśli podczas rozmowy coś wzbudził twoją ciekawość lub niepokój, możesz to zanotować i potem  wrócić do tematu lub podzielić się wątpliwościami z bliskimi. To, czego nie zapiszesz, zapewne Ci umknie.

Obserwuj

Istnieje cała nauka zajmująca się mową ciała i gestów, ale zwykły zmysł obserwatorski też zadziała, jeśli będziesz świadomie obserwować swoje kandydatki. Czy patrzą ci w oczy, odpowiadając na pytania? W jaki sposób odnoszą się do dziecka. Doświadczona niania najpierw umyje ręce, zanim dotknie dziecko. Nie będzie też zbyt nachalnie walczyć o jego uwagę. Z dzieckiem, jak z każdym, trzeba spędzić chwilę, zanim się je zacznie przytulać.

Trudne pytania

O dzieciach można rozmawiać godzinami, ciężej dojść do tematu pieniędzy. Jeśli kwota wynagrodzenia nie została wcześniej ustalona (np. w ogłoszeniu), najlepiej wprost zapytać o oczekiwania kandydatki.  Chodzi tu nie tylko o pensję, ale również urlop czy inne dni wolne na naukę, lekarza etc. Jeśli oczekiwania finansowe kandydatki są dla ciebie zbyt wysokie, możesz negocjować, ofiarowując mniejsze pieniądze, ale np. więcej wolnego.  Być może jesteś dobrym negocjatorem i uda ci się namówić kandydatkę na mniejszą pensję.  Pamiętaj jednak, że nie kupujesz odkurzacza, tylko zatrudniasz kogoś na wyjątkowym stanowisku - niania powinna być zmotywowana i nie może odejść do innej pracy po miesiącu.

Jeśli nie czujesz się komfortowo w negocjacjach, wstrzymaj się z ostateczną odpowiedzią. Ustal termin kontaktu lub drugiego spotkania, będziesz miała trochę czasu do namysłu.

Referencje

Poproś o możliwość skontaktowania się z poprzednimi pracodawcami. Nie zadowalaj się listem, dużo więcej powie ci rozmowa z rodzicami dzieci, którymi niania zajmowała się wcześniej. Zapytaj o ich opinię, porozmawiaj też o tym, jakie dokładnie były jej obowiązki. Nie obawiaj się zapytać o wady, każdy jakieś ma.  Lepiej wiedzieć o nich wcześniej.

Warto mieć świadomość, że, mimo najlepszych przygotowań, zawsze istnieje ryzyko pomyłki. Niektórym ludziom dobrze się pracuje razem, innym nie. Jedni oczekują ze strony niani nowych pomysłów, inni chcą, żeby robiła tylko i wyłącznie ustalone rzeczy. Krótki okres adaptacyjny, kiedy rodzic i niania przebywają razem z dzieckiem, stwarza okazje do wspólnych rozmów i obserwacji. Najważniejsze, że zarówno rodzice jak i dziecko czuli się komfortowo i bezpiecznie nową osobą, zanim ostatecznie zdecydują się na jej zatrudnienie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze