1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Co nam dają bajki?

Co nam dają bajki?

123rf.com
123rf.com
Choć bajki kierowane są głównie do dzieci, często oglądamy je całą rodziną. Świat fantazji, świadomość, że dobro zawsze wygrywa czy bajkowe postacie pozwalają na chwilę relaksu. Dodatkowo, szczególnie u dzieci, bajki czy kreskówki angażują i stymulują zapamiętywanie.

Czytanie książek i bajek to jeden z najprostszych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy o świecie. Uczymy, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Pokazujemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni. Bajkowe postacie odzwierciedlają często ludzkie postawy. Można przypomnieć chociażby Kubusia Puchatka, Bolka i Lolka czy bardziej współczesnego McKwacza.

Od momentu przyjścia na świat dzieci poznają najbliższe otoczenie każdym zmysłem, a dzięki pamięci mimowolnej oraz rozbudowanej umiejętności kojarzenia uczą się niezwykle szybko. Warto więc im organizować zabawy wykorzystujące jak najwięcej zmysłów. Malowanie, rysowanie czy inna forma tworzenia pomaga nie tylko rozwijać zdolności manualne oraz poznawać barwy i kształty, ale również stymulują wyobraźnię, także przestrzenną.

Bajki odwołują się do wspomnianej pamięci mimowolnej. Dlatego właśnie nawet dzieci, które mówią od niedawna, z taką łatwością powtarzają zasłyszane frazy. Zainteresowane tym, co oglądają, bardziej się angażują, a w efekcie szybciej zapamiętują. Następnie nieświadomie używają połączeń skojarzeniowych i wykorzystują te same zwroty, które pojawiły się np. w kreskówkach. Mechanizm ten wykorzystuje się w nauczaniu języków obcych. „Bazując na postaciach bajkowych, jesteśmy w stanie o wiele łatwiej zachęcić dziecko do zabawy i powtarzania słów w języku obcym, dlatego też jeden z naszych kursów oparty jest w całości na historii kangurka Joey” opowiada Grzegorz Grabiec dyrektor szkół językowych Helen Doron Early English w Polsce zachodniej.

Postacie z kreskówek zmienia się, ale same bajki mają wartość nieprzemijającą. Oferują coś nowego odbiorcom w każdym wieku: dla dzieci są źródłem zabawy i wiedzy, dla rodziców narzędziem wychowania i powrotem do dzieciństwa. Bajki mogą pełnić także funkcję terapeutyczną. Utożsamiając się z bohaterem, który przeżywa trudną sytuację, czytelnik przechodzi razem z nim przez wszystkie kłopoty i uwalnia się w ten sposób od lęku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze