1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Rodzice z dzieckiem na wakacjach – sposoby na odpoczynek

Rodzicom z małymi dziećmi urlop nigdy nie kojarzy się z beztroskim relaksem. Radość z przebywania razem łączy się nieodzownie z całodobową opieką i uważnością na potrzeby dziecka, a przede wszystkim z dbaniem o jego bezpieczeństwo.

- Jeśli wyjeżdżamy z małymi dziećmi to i tak odpoczywamy przez zmianę otoczenia i zmianę nawyków. Urlop pozwala wypaść z codziennych torów, odpocząć od rutyny. Wymusza pewne zmiany w trybie życia, jak chociażby godzinę wstawania czy kładzenia się spać, godziny posiłków – podkreśla Agnieszka Mościcka-Teske, psycholog SWPS – Z kolei zmiana miejsca pobytu dostarcza nam nowych bodźców, co jest odświeżające dla umysłu.

Nasz rodzinny wypoczynek w znacznym stopniu zależy od tego, jak go sobie zorganizujemy. – Warto poszukać ośrodków przystosowanych do rodzin z dziećmi, bo to nam wiele ułatwia – radzi Agnieszka Mościcka-Teske – Poza tym dobrze mieć na uwadze, że dzieci w wieku około 3 lat dążą do zabaw z rówieśnikami. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, pomyślmy o tym, żeby pojechać na wakacje w kilka rodzin. Dzieci zajmą się wspólną zabawą, a my lepiej zorganizujemy ten czas dla siebie.

Porozumienie się z partnerem i ustalenie, że np. każdy będzie miał dla siebie 1-2 godziny na odpoczynek, podczas gdy drugie zajmie się dziećmi, może okazać się dobrym pomysłem.

Wyjazd bez dziecka?

Dłuższe, mniej więcej tygodniowe, wakacje bez naszej pociechy, jeżeli weźmiemy pod uwagę uwarunkowania psychologiczne i rozwojowe dziecka, możemy planować, gdy ma ono blisko 3 lata. To nie oznacza, że we wcześniejszym okresie krótkie wyjazdy na 1-2 dni są niedopuszczalne. Warto jednak pamiętać, że szczególnie przez pierwsze miesiące życia dziecko buduje sobie poczucie bezpieczeństwa i ciągły kontakt z matką jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju. Pierwszy etap separowania się dziecka przypada na około 6 miesiąc życia. Jednak dla zbudowania dobrej więzi z dzieckiem ważny jest okres do 3 lat. – Dziecko, w widoczny sposób, zaczyna się separować od matki mając około 2,5 roku. To jest tzw. bunt dwulatka, gdy uświadamia sobie ono, że jest kimś oddzielnym – wyjaśnia psycholog. Jeśli więc „rozstania” w pierwszych 2-3 latach będą odpowiednio krótkie i sporadyczne nie wpłynie to negatywnie na nasze relacje z dzieckiem i jego rozwój.

Zostawiając kilkuletnie dziecko pod opieką bliskich osób, do których mamy zaufanie, możemy czuć się bardziej komfortowo niż wtedy, gdy starsze dziecko, w wieku szkolnym, wyjeżdża na obóz lub kolonię na 2 tygodnie. Z drugiej strony, taki zorganizowany wyjazd może być dla nas doskonałą okazją, żeby wreszcie, po latach zaplanować samodzielny urlop. Dobrze mieć jednak na względzie sytuacje awaryjne i nie planować wycieczek do dalekich krajów. Zawsze może się zdarzyć jakaś nieprzewidziana sytuacja, gdy nasza interwencja okaże się niezbędna i np. trzeba będzie odebrać dziecko wcześniej.

Komentarz eksperta: Wakacje bez dziecka mogą być odświeżające dla relacji partnerskiej/małżeńskiej. Rodzice małych dzieci bardzo intensywnie wchodzą w role „rodzica” (zresztą ogrom obowiązków w pierwszych latach życia dzieci zmusza ich do tego) i nierzadko zaniedbują pozostałe role życiowe, w tym również role „partnera”. W tej roli ważne są np. wzajemna relacja dwóch osób, atrakcyjność, seksualność, męskość i kobiecość (podczas gdy w roli rodzica najważniejsze są m.in. dobra organizacja czasu, opiekowanie sie, karmienie i ochrona małego człowieka). Wakacyjny wyjazd tylko we dwoje pozwala odświeżyć relację dzięki poświęceniu czasu i uwagi tylko dla partnera/partnerki, i przypomnieniu sobie swoich innych potrzeb poza potrzebą pielęgnowania ogniska domowego.
Agnieszka Mościcka-Teske – dr n. hum., psycholog, psychoterapeuta, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zajmuje się problematyką stresu i radzenia sobie z nim, oraz czynnikami, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze