1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Moc rytuałów: jak rytuały mogą zmienić życie

Moc rytuałów: jak rytuały mogą zmienić życie

fot.123rf
fot.123rf
Kilka lat temu jedna z największych agencji reklamowych BBDO opublikowała raport dotyczący codziennych rytuałów ludzi na całym świecie. Okazało się, że bez względu na kolor skóry i narodowość, wszyscy ludzie nieświadomie organizują swój każdy dzień wokół 5 rytuałów - i to one wpływają na to, jak wygląda nasze życie.

Te codzienne rytuały zaczęli też badać psychologowie - odkryli, że nawet nieświadomie odtwarzane codzienne ceremonie (poranny przegląd portali społecznościowych, przerwa na lunch w pracy, czy też wieczorna rozmowa z partnerem) mają rzeczywisty i mierzalny wpływ na nasze życie oraz zachowanie.

Jesteśmy więc sumą naszych rytuałów.

Dlatego, aby zmienić swoje życie, stać się lepszą wersją siebie - poświęćmy trochę uważności temu, wokół jakich rytuałów zbudowaliśmy swoją codzienność.

Zrób to sama - jak stworzyć codzienne rytuały:

  • Zacznij od małych rzeczy.
Pomyśl jak zaczynasz swój dzień. Psychologowie zgadzają sie tutaj z antropologami - to co robisz po przebudzeniu, narzuca narrację całemu twojemu dniu. Może zamiast sprawdzania profili znajomych,  pomedytuj, poćwicz, albo po prostu uśmiechnij się do siebie.
  • Powtarzaj rytuał codziennie.
Z rytuałami jest tak samo jak z nawykami. Potrzeba około 26 dni, aby w mózgu powstały nowe synapsy, połączenia, które spowodują, że jakieś zachowanie stanie się „fragmentem” naszego DNA.
  • Bądź świadoma, czemu ma służyć dany rytuał.
Jak ten rytuał pozwoli mi być szczęśliwszą? Bardziej świadomą? Czy dzięki temu będę lepszą matką, kochanką, żoną, przyjaciółką?

Asia Pyrek

Siedziałam w ciemności. Przede mną rozgrzane do czerwoności kamienie. Nagle Eleine, szamanka i moja adoptowana matka, sypnęła na kamienie zioła. Zaczęłyśmy uderzać w bębny i śpiewać. I wtedy z bizoniego rogu ktoś wylał na kamienie wodę. Poczułam uderzenie gorąca. Zaczęłyśmy szybciej grać i śpiewać. Gorące powietrze wciągane do płuc paliło. Śpiew wypełniał mnie całą.

Byłam szczęśliwa.

Mój szósty Taniec Słońca w Blood Reserve w rezerwacie Czarnych Stóp był moim drugim tańcem w roli prowadzącej. To wtedy zrozumiałam siłę rytuałów i konieczność uświęcenia codzienności.

Asia Pyrek: jedyna Polka, która tańczyła Taniec Słońca z Indianami plemienia Czarnych Stóp. Wraz z Tanną Jakubowicz-Mount tworzyła jeden z pierwszych w Polsce kręgów kobiet. Od 19 lat zajmuje się numerologią. Podróżniczka, fotografka (laureatka I Konkursu Fotograficznego National Geographic), współautorka książek podróżniczych. Jej pasją jest muzyka, obecnie kończy pracę nad solową płytą, którą nagrywała na Kubie, m.in. z muzykami Buena Vista Social Club.

Sacred Life czyli rytuały mogą zmienić twoje życie, warsztaty dla kobiet. 03-04.06.2017 – Świątynia Dźwięku – Borsk, zapisy: asiapyrek@o2.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze