1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Osobowość odzwierciedla się w wielkości obszarów mózgu

Osobowość odzwierciedla się w wielkości obszarów mózgu

fot.123rf
W badaniu naukowcy z Uniwersytetu Minnesota posłużyli się następującą klasyfikacją: sumienność, ekstrawersja, neurotyczność, ugodowość i intelekt. Sprawdzili, czy te czynniki osobowości skorelowane są z wielkością struktur w mózgu.

Przebadali 116 osób za pomocą kwestionariusza oceniając ich osobowość. Następnie komputerowy test obrazowania mózgu zmierzył względną wielkość różnych części ich mózgów. Na tej podstawie stwierdzono kilka zależności między wielkością niektórych regionów mózgu a osobowością.

Na przykład osoby sumienne mają tendencję do większej bocznej kory przedczołowej, czyli obszaru zaangażowanego w planowanie i kontrolowanie zachowań. Ekstrawertycy, czyli ludzie rozmowni, towarzyscy, zuchwali i asertywni mają większą część w przyśrodkowej korze oczodołowej (tuż nad i za oczami). Skłonności do neurotyzmu, czyli doświadczania negatywnych emocji oraz ugodowość przejawiają się w większym ciele migdałowatym, odpowiadającym za emocje i stany psychiczne. Tylko ludzie ponad normę inteligentni nie mieli jakiegoś obszaru mózgu znacząco większego niż inne.

Naukowcy jednak twierdzą, że wyniki badań wcale nie oznaczają, że osobowość jest ustalona od urodzenia. Mózg bowiem rośnie i się zmienia wraz z naszymi doświadczeniami życiowymi.

Badania pojawią się w Psychological Science, journal of Association for Psychological Science

Źródło: Association for Psychological Science

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze