1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak dobrze pożegnać stary rok i przywitać nowy?

Jak dobrze pożegnać stary rok i przywitać nowy?

Daj się zaskoczyć! Otwórz się na zmiany w tym roku! (fot. iStock)
Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na codzienną pracę nad sobą, nic nie szkodzi. Czasem wystarczy otworzyć się na pozytywne zmiany. To też wymaga odwagi! Oto ćwiczenia, które pomogą ci zacząć świadomie nowy rok.

1. Zrób podsumowanie

Najważniejsze lekcje mijającego roku

Pomyśl przez chwilę o najważniejszych wydarzeniach 2019 roku.

1. Weź kartkę i wypisz wszystkie te wydarzenia.

Następnie zatrzymaj się na chwilę przy każdym z nich i zastanów:

Czego nauczyłam się dzięki temu wydarzeniu? W czym pomogło mi lepiej poznać samą siebie? Jakie konstruktywne wnioski na przyszłość wynoszę z tego doświadczenia?

2. Teraz wypisz wszystkie zasoby, jakimi dysponujesz dzięki wyciągnięciu lekcji z przeszłych wydarzeń. Pomyśl o tym, że pomogą ci osiągać twoje cele. Są jak skarby, które pozwalają stawiać czoło wyzwaniom.

2. Przejdź na drugą stronę

Pożegnanie starego i przywitanie nowego

1. Wybierz dwa przedmioty, które będą symbolizowały miniony rok oraz nadchodzący.

2. Połóż je na podłodze w odległości około metra od siebie.

3. Stań przy przedmiocie, który symbolizuje stary rok. Zadaj sobie pytanie: Jaki był dla mnie ten rok? Spróbuj poczuć odpowiedź poprzez ciało. Uświadom sobie, że właśnie się kończy lub skończył i obudź w sobie ciekawość tego, co będzie w przyszłości.

4. Stań przy przedmiocie, który symbolizuje nowy rok. Jak się czujesz w przestrzeni nowego, nieznanego? Jak się czuje twoje ciało? Jeśli chcesz, możesz wypowiedzieć zdania, które najlepiej oddają to, co chciałabyś w nowym roku doświadczyć. Możesz zacząć od: W tym roku otwieram się na..., Jestem gotowa doświadczać…, Chciałabym przyciągnąć…

3. Ćwiczenie praktyczne

Mapa marzeń

Przygotuj kilka kolorowych magazynów, które już przeczytałaś, dużą kartkę papieru, nożyczki i klej. Będziesz tworzyła kreatywny kolaż, reprezentujący twoje marzenia i potrzeby.

1. Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Weź kilka oddechów.

2. Zapytaj siebie: Jakie są moje marzenia na nowy rok? Czego pragnę? Co chciałabym zamanifestować w tym roku? Poproś swoją podświadomość, aby towarzyszyła ci w tej zabawie.

3. Zacznij przeglądać magazyny i wycinaj pierwsze fotografie, które symbolizują to, co chciałabyś zamanifestować, oraz te, które z jakiegoś powodu przyciągają twoją uwagę. Pozwól intuicji się prowadzić, nie oceniaj swoich wyborów w trakcie pracy.

4. Wycięte obrazki możesz od razu przyklejać na karton lub zrobić to po wybraniu wszystkich fotografii. Naklejaj w dowolnej kolejności i w dowolnym miejscu na kartce. Zapełnij całą przestrzeń.

5. Po skończonej pracy daj sobie chwilę na przyjrzenie się swojej mapie marzeń. Co przedstawia twój kolaż? Jakie potrzeby i marzenia? Czy znajdują się tu jakieś symbole? Które barwy dominują? Czy podoba ci się twoja praca?

6. Jeśli chcesz, możesz umieścić mapę w widocznym miejscu w twoim mieszkaniu. Niech służy ci jako osobista sekretarka, która codziennie przypomina o tym, co jest dla ciebie ważne. Patrząc z perspektywy psychologicznej, mapa marzeń pomaga mózgowi przyswoić treść obrazów, które po pewnym czasie (kilku tygodniach, miesiącach) stają się dla niego rzeczywistością. Można powiedzieć, że wymarzone obrazy działają jak samosprawdzająca się przepowiednia. Jeśli mózg wierzy, że są prawdziwe, to w końcu się zamanifestują.

4. Zapytaj siebie

Czego potrzebuję?

Usiądź wygodnie i zrób kilka spokojnych oddechów. Następnie, weź kartkę i zapisz, czego teraz potrzebuje twoje ciało, umysł, serce i dusza. Świadomość tych potrzeb oraz troska o ich realizację wpłyną na twoją przyszłość.

1. CIAŁO – np. więcej spokoju, relaksu, masażu, aktywności, sportu, ćwiczeń, dotyku, seksualnej przyjemności… Co konkretnie możesz zrobić, aby realizować potrzeby twojego ciała?

2. UMYSŁ – np. czytania książek, kontaktu ze sztuką, kinem, teatrem, koncertami, malarstwem, ciekawymi dyskusjami… Co konkretnie możesz zrobić, aby realizować potrzeby twojego umysłu?

3. SERCE – np. wyrażania miłości, pomagania bliskim, troszczenia się o siebie, doświadczania miłości w związku z drugą osobą… Co konkretnie mogę zrobić, aby realizować potrzeby twojego serca?

4. DUSZA – np. życiowej zmiany, dalekiej podróży, zmiany w związku, zmiany pracy, samotności, medytacji, terapii, znalezienia zaufanego terapeuty… Co konkretnie możesz zrobić, aby realizować potrzeby twojej duszy?

5. Chwila ze sobą

Spotkanie z Wewnętrzną Mentorką

1. Przygotuj dwa krzesła i ustaw je naprzeciwko siebie.

2. Usiądź na jednym z nich. Wyobraź sobie, że naprzeciw siedzi jeden z aspektów twojej psychiki, mądra kobieta, o wiele starsza od ciebie, która widzi twoje życie z perspektywy, nie jest emocjonalnie przywiązana do wydarzeń i ludzi, żyje poza czasem, czuje się dobrze sama ze sobą, potrafi się dystansować do problemów, ale nie ucieka przed nimi, znajduje rozwiązania tam, gdzie ich nie widać, dąży do równowagi.

3. Jakie pytania chciałabyś zadać tej kobiecie? Wypowiedz je na głos.

4. Teraz usiądź na krześle reprezentującym twoją kobiecą mądrość. Poczuj się nią. Spójrz na puste krzesło, na którym przed chwilą siedziałaś – reprezentuje twoje obecne życie. Co powiedziałabyś sobie z tej perspektywy? Powiedz to na głos.

5. Teraz wróć na krzesło, na którym rozpoczęłaś ćwiczenie. Wracasz do obecnego życia, przyswajasz nowe informacje, inspiracje od mądrego aspektu siebie samej. Możesz podziękować tej części siebie za pomoc.

6. I ostatnie pytania: Co zamierzasz zrobić z  tymi wskazówkami? Które z nich są dla ciebie najważniejsze?

6. Otwórz nowy rozdział

Ścieżka obfitości

Jeśli istniałaby najlepsza dla ciebie ścieżka rozwoju, szczęścia i sukcesów, to czy byłabyś gotowa na nią wejść? Jeśli tak, to wyobraź sobie piękną łąkę w letni słoneczny dzień oraz drogę, którą oświetlają promienie słońca. Wydaje się, jakby była to świetlista droga, najlepsza z możliwych dla ciebie. Ścieżka obfitości życiowej. Zobacz, jak właśnie na nią wchodzisz. Masz poczucie, że to droga, która wiedzie do sukcesu w sferach, które są dla ciebie najważniejsze. Zapytaj siebie: Na co powinnam teraz w życiu zwrócić uwagę, jakie są ważne kroki do wykonania? Zauważ, czy pojawiają się na tej drodze jakieś symbole, a może osoby, z którymi powinnaś się spotkać. Zapisz wszystkie spostrzeżenia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze