1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Co koi słuchanie muzyki?

fot.123rf
fot.123rf
Naukowcy potwierdzili, że muzyka skutecznie działa w zmniejszaniu odczuwania bólu oraz redukcji wysokiego poziomu niepokoju.

W badaniu wzięło udział 143 osoby, które słuchając różnych utworów muzycznych, poddane zostały wstrząsom pochodzącym z elektrod, przymocowanych do palca i wywołujących ból. Wyniki badań pokazały, że im dłużej te osoby słuchały muzyki, tym czuły mniejszy ból.

Naukowcy są zdania, że muzyka pomaga zredukować ból dzięki temu, że angażuje emocje, które konkurują ze „ścieżką” odczuwania bólu. Dźwięki stymulują nasze reakcje emocjonalne i poznawcze, w efekcie czego mniej koncentrujemy się na bólu.

Zaskoczeniem dla badaczy był fakt, że muzyka bardziej pomagała osobom z wysokim poziomem lęku, niż tym, którzy aż tak bardzo nie byli zaniepokojeni swoim bólem. Okazało się, że wysoki poziom lęku nie przeszkadza koncentrować się na zadaniu słuchania muzyki, wręcz przeciwnie - może być pomocny w angażowaniu się w pewne aktywności. To ważne odkrycie - podkreślają naukowcy. - Pomaga opracować metody uśmierzania bólu dla ludzi o określonych cechach osobowości.

źródło: American Pain Society

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze