1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Szczęście w genach?

Szczęście w genach?

123rf.com
123rf.com
Badanie, przeprowadzone przez psychologów Wielkiej Brytanii i Australii, sugeruje że szczęście w życiu zapewnia nam pewien układ cech osobowościowych. Powstaje pytanie, czy dziedziczymy go w genach.

Psycholodzy odkryli, że szczęście częściowo zależy od cech osobowości i a te w dużym stopniu są dziedziczne. Szczęśliwi to ci, którzy nie martwią się nadmiernie, są towarzyscy a jednocześnie sumienni i rzetelni. Ta mieszanka cech pełni rolę ochronną, gdy w życiu zdarzają się trudności, czytamy w czasopiśmie Psychological Science. Naukowcy przebadali ponad 900 par bliźniąt, udowadniając że wspólne geny predysponują ludzi do szczęścia. Wyniki badań sugerują, że jeśli odziedziczyłeś powyższe cechy, masz jak gdyby „rezerwę szczęścia”, z której możesz skorzystać w stresujących czasach. Naukowcy twierdzą, że choć szczęście ma swoje korzenie w naszych genach, ważne są życiowe czynniki zewnętrzne, na które mamy świadomy wpływ. Chodzi tu o pełną świadomość myśli i emocji, i wybieranie tych, które nam służą.

Dr Alexander Weiss z Uniwersytetu w Edynburgu tak podsumował badania: - Dążenie do szczęścia jest najbardziej pierwotnym ludzkim pragnieniem. Mimo, że szczęście jest uzależnione od wielu czynników zewnętrznych, odkryliśmy, że jest ważny element szczęścia, które można całkowicie wytłumaczyć genetyczną strukturą osobowości.

Źródło: Association for Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze