1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zdobądź czas dla siebie, kobieto

123rf.com
123rf.com
Wyniki badań opublikowane w Real Simple Magazine wskazują, że połowa amerykańskich kobiet nie ma wystarczającej ilości wolnego czasu. A nawet jak go ma, przerywa przyjemne czynności na rzecz obowiązków. Czy to nie brzmi ci znajomo?

Kobiety dużo czasu poświęcają dzieciom, rodzicom, partnerom, natomiast mają bardzo mało przestrzeni wyłącznie dla siebie. A jest ona potrzebna, by dbać o siebie i nabierać sił. Zwłaszcza kobiety mają długą listę powinności. Dotyczą one wychowywania dzieci, zajmowania się domem, zarządzania finansami, życia zawodowego. Często mamy takie wewnętrzne mity, które zamykają nas w zaklętym kręgu braku czasu. Czy któryś z nich brzmi znajomo?

  • Nie mogę poprosić mojego partnera o pomoc w pracach domowych, ponieważ on nie nie zrobi to tak jak ja lubię.
  • Gdybym mniej dbała o dom, miałabym poczucie że jestem złą żoną i matką.
  • Jeśli nie będę sprzątnę od razu, co ze mnie za gospodyni.
  • Nie zasługuję na wolny czas do momentu aż uporam się ze wszystkimi obowiązkami.

Zdrowy tryb życia wymaga pewnego poziomu równowagi pomiędzy tym, co chcesz zrobić i co robisz z poczucia obowiązku. Rezygnując z niektóre wyżej wymienionych wewnętrznych przekonań, zadbasz o sienie, co w dłuższym czasie przyniesie ci więcej energii, którą będziesz mogła wykorzystać także dla innych. Dlatego zastanów się jak i w jakich sferach życia możesz wprowadzić zmiany. Na początek:

1. Zrób listę własnych priorytetów. Są to rzeczy, które są dla ciebie ważne, bo sprawiają, że życie nabiera sensu. To mogą być twoje duchowe potrzeby, pragnienie rozwoju intelektualnego, chęć dbania o ciało. 2. Zrób listę dotyczącą potrzeb innych, którym chcesz poświęcić czas i energię. Zastanów się co robisz każdego dnia i ile czasu ci to zajmuje. 3. Na dwóch listach zaznacz trzy punkty, z których nie możesz zrezygnować. 4. Teraz zaznacz trzy punkty, które możesz powierzyć komuś innemu. To może być trudne, ale jest to możliwe. Kiedy to zrobisz czas, który w ten sposób uzyskasz, zastąp priorytetami z pierwszej listy.

Zmiana zwyczajów i organizacji czasu zwykle wymaga czasu. Daj sobie na to kilka tygodni. Jeśli zauważysz, że zaniedbujesz własne priorytety, nieustannie do nich wracaj.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze