1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Pielęgnacja pępka noworodka

123rf.com
123rf.com
Jeszcze do niedawna, ty i dziecko, byliście jednym. Znakiem tego jest pępek. W pierwszych dniach po porodzie jego pielęgnacja napędzi ci, być może, sporo strachu, ale na krótko, bo kikut pępowiny odpada około dwóch tygodni po porodzie.

1. Najpierw umyj

Pępek noworodka opatruj przy każdej zmianie pieluszki. W ten sposób szybciej się zagoi. Zacznij od przemycia go. Kompres (najbardziej praktyczna jest gotowa pocięta, sterylna gaza) nasącz solą fizjologiczną i przetrzyj nim pępuszek ruchem od środka na zewnątrz. W ten sposób uchronisz dziecko przed zatrzymaniem nieczystości w środku pępkowego węzełka. Powtórz czynność drugim, czystym kompresem nawilżonym solą fizjologiczną, do momentu aż gaza będzie czysta.

Zobacz także: Pielęgnacja

2. Później zdezynfekuj

Potrzebny ci będzie 70-procentowy spirytus (możesz przygotować go sama, mieszając 90-procentowy spirytus z wodą, albo poprosić w aptece o przygotowanie go). W dobrze zaopatrzonych aptekach można kupić nasączone alkoholem kompresy przeznaczone właśnie do pielęgnacji pępka. Unieś go do góry kikut pępowiny, by dokładnie oczyścić ciałko pod nim Na koniec możesz wycisnąć z gazy kilka kropli spirytusu prosto do środka pępka. Nie bój się, że dziecku sprawia to ból, bo kikut pępowiny nie boli. Uważaj tylko, żeby spirytusem nie podrażnić skóry wokół pępka. Przecieraj pępek ruchem „przecinka” od środka ku brzegom. Zdezynfekuj wszelkie fałdki i wklęsłości, by zmniejszyć ryzyko zakażenia.

3. Dobrze osusz

Poczekaj chwilę, aż pępek wyschnie. Żeby przyspieszyć gojenie, można go dodatkowo opatrzyć roztworem gencjany. Stosuje się ją w niektórych szpitalach w drugiej dobie po urodzeniu. Pielęgniarka „gencjanuje” wówczas noworodka, który wraca do domu z fioletowym pępkiem. W takim wypadku w domu nie musisz już tego robić. Gencjanę warto zastosować, gdy gojenie pępka przedłuża się. Parę kropli roztworu wlej do środka pępuszka. By nie zaplamić skóry dziecka, wokół pępka przyłóż gazę. Na koniec zbierz nią nadmiar lekarstwa.

Możesz wybrać trzy metody opatrywania pępka:

4. Tylko kompres

Na opatrzony pępek połóż czysty kompres z wyjałowionej gazy. Załóż dziecku pieluszkę i zapnij dość ciasno rzepy. Pamiętaj jednak, żeby pieluszka nie uciskała malucha w brzuszek. Minusem tej metody jest to, że kompres może się przesuwać.

5. Bandaż na pępowinie

Kikut pępowiny owiń bandażem (wystarczy jego mały kawałek), zaczynając od dołu. Na końcu zawiąż mały supełek, by bandaż nie odwinął się. Jest to potrzebne tylko w pierwszych dniach po porodzie. Na bandażu połóż kompres z gazy. Załóż maluchowi pieluszkę.

6. Z siatką

Do pielęgnacji pępka służy specjalna siatka, którą można kupić w aptekach. Doskonale nadaje się ona do utrzymania opatrunku na miejscu. Trzeba ją tylko założyć na brzuszek dziecka. Załóż siatkę na nadgarstek swojej lewej ręki, unieś nią do góry nóżki dziecka (tylko nie pociągaj za nie), prawą ściągnij siatkę z ręki i unosząc pośladki dziecka naciągnij mu siatkę na brzuszek. Ta metoda daje pewność, że kompres będzie na właściwym miejscu. Jednak przy zakładaniu siatki bardziej niecierpliwe noworodki mogą protestować. Siatka przedłuża operację „pępek”, a tej maluchy raczej nie lubią.

7. Wietrzenie

Kiedy odpadnie kikut pępowiny pępek można już zostawić bez kompresu. Dopływ powietrza sprawi, że szybciej się zagoi. Pamiętaj tylko, żeby w na wysokości pępka odgiąć trochę pieluszkę. Możesz w tym miejscu wyciąć w pieluszce kwadracik. Zanim założysz pieluszkę, odczekaj chwilę, żeby spirytus wysechł.

8. Lekarzowi należy zgłaszać jakiekolwiek zaczerwienienia, czy uwypuklenie okolic pępka. Powodem do niepokoju jest brzydki zapach pępka, wskazujący, że niezbyt dokładnie przecieramy go spirytusem.

Zobacz również kosmetyki do ciała

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze