1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Gdy wybuchamy gniewem, zwykle ranimy innych. Gdy go tłumimy – ranimy siebie

Gdy wybuchamy gniewem, zwykle ranimy innych. Gdy go tłumimy – ranimy siebie

Okazując gniew, możemy niechcący ranić siebie i innych. (Fot. iStock)
Okazując gniew, możemy niechcący ranić siebie i innych. (Fot. iStock)
Jeśli sprawa jest ważna i słuszna, chcemy o nią walczyć. I w tym właśnie pomagają nam emocje. Choć też w tym nam czasem przeszkadzają. Okazując gniew, możemy niechcący ranić siebie i innych. Ale też wreszcie wyrzucić z siebie to, co nie daje nam spokoju. Kolejną kartę emocji odsłaniają psycholożka Katarzyna Miller i dziennikarka Joanna Olekszyk.

Materiał autopromocyjny

Gniew to...

...narastająca, silna emocja, która w swoim apogeum może odciąć nas od racjonalnego myślenia i wywołać poważne szkody. Związana jest z uczuciem niezadowolenia z wydarzeń w naszym życiu lub jest spowodowana nieakceptowalnymi przez nas zachowaniami innych. Odczuwamy gniew, gdy ktoś dotknie naszego czułego punktu, skrytykuje nas, obrazi lub zawiedzie nasze zaufanie. Do gniewu skłania również rażąca niesprawiedliwość i wyzysk. Gniewamy się na kogoś, kto nas nie szanuje, kłóci się i docina nam kąśliwymi uwagami.

Gdy wybuchamy gniewem, zwykle ranimy innych, gdy go tłumimy – ranimy siebie.

Po co nam to uczucie?

Pokazuje bardzo ważne dla nas granice naszej zgody lub niezgody na coś. Uwyraźnia nasze postawy, których nie jesteśmy czasem pewni, konfrontuje nasz światopogląd i normy społeczne. Różnicuje nasz stosunek do ludzi: stwierdzamy z kim nam po drodze, a z kim nie. Wzmaga odwagę i niweluje lęk przed powiedzeniem czegoś lub zachowaniem, na które bez gniewu nie byłoby nas stać. Wyzwala kreatywność i ukryte siły. Pokazuje, co jest dla nas ważne i o co jesteśmy w stanie walczyć.

Zadania:

  • Odkryj, co najczęściej powoduje twój gniew, i spójrz na to z dystansem, starając się zrozumieć, o jakich wartościach, którym hołdujesz, to świadczy, oraz co w takich sytuacjach możesz zmienić, aby gniew cię mobilizował, ale nie odbierał rozumu.
  • Kiedy czujesz, że zalewa cię fala gniewu, policz w myślach do dziesięciu, weź kilka oddechów, aby dać sobie chwilę na oprzytomnienie, aby być bardziej skutecznym.
  • Gniew jest związany ze sprawą, która nas obchodzi, dlatego żeby nie wylewać dziecka z kąpielą, ćwicz opanowanie gniewu przez świadome oddechy. Jeśli sprawa, która cię gniewa, jest dla ciebie ważna, oceń, jak bardzo, i doprowadź ją do rozwiązania na tyle, na ile jesteś w stanie.

Więcej w zestawie z książeczką „Poznaj siebie. Karty emocji”, Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk, wyd. Zwierciadło. Do kupienia na sklep.zwierciadlo.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Poznaj siebie
Autopromocja
Poznaj siebie Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze