1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak wzbudzić w sobie entuzjazm?

123rf.com
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kiedy dręczy cię smutek, prześladują czarne myśli i brak ci witalności, a chcesz to zmienić, zadziałaj na zmysły. Kilka prostych ćwiczeń może sprawić, że poczujesz entuzjazm i przeżyjesz dobry dzień.

Psychoterapeutka Deborah Serani, specjalistka od wychodzenia z depresji, radzi jak można odzyskać entuzjazm i witalność, kiedy mamy gorszy dzień.

PATRZ Naturalne światło skutecznie pobudza zmysł wzroku. Nawet pojedynczy foton światła wpadający do oka, sprawia że cały mózg ulega pobudzeniu. Światło aktywuje podwzgórze mózgowe, odpowiedzialne za nastrój, sen i apetyt. Gdy nie mamy wystarczającej ilości światła słonecznego, w tych trzech obszarach życia doświadczamy zakłóceń. Światło aktywuje także szyszynkę, która reguluje nasz rytm dobowy. Ciemność prowadzi do nadmiaru melatoniny, co sprawia że jesteśmy senni, zmęczeni i apatyczni. Dlatego odsłoń okna, usiądź blisko niego i patrz w niebo.

WĄCHAJ Kiedy coś ładnie pachnie, limbiczna część mózgu aktywuje się i wyzwala pozytywne emocje. Wdychaj świeże powietrze, zapal świecę zapachową, delektuj się zapachem jedzenia, które lubisz, użyj perfum.

SŁUCHAJ Słuchanie muzyki, kojących dźwięków, głosu ludzkiego aktywuje w mózgu wydzielanie dopaminy. Pomoże ci słuchanie nie tylko muzyki, ale książki audio lub wsłuchiwanie się w odgłosy zza okna (może cię uspokoić nawet szum samochodów).

DOŚWIADCZ DOTYKU Gdy jesteśmy dotykani, wyzwalane są endorfiny, dzięki którym mamy dobre samopoczucie. Weź prysznic, poczuj miękkość kanapy, ciepło kubka z herbatą, nasmaruj ciało balsamem.

DEGUSTUJ Delektuj się ulubioną potrawą, jedz wolno i z uwagą. Złożone węglowodany, białko, orzechy i warzywa liściaste zwiększają syntezę serotoniny, co rozluźnia wewnętrzne napięcie. Pij zieloną herbatę i jedną filiżankę kawy.

Posłuchaj swojej intuicji - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze