1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości - Ogień i Lód, czyli Typ Zmienny

Typy osobowości - Ogień i Lód, czyli Typ Zmienny

123rf.com
Mówi się, że kobieta zmienną jest, ale czy każda reprezentuje Typ Zmienny? To już niekoniecznie. Poznaj 11. spośród 14 typów osobowości

Potrzebujesz być zawsze głęboko zaangażowana w romantyczny związek? Niczego nie traktujesz lekko? Wkładasz serce we wszystko, co robisz? Jesteś spontaniczna, niepohamowana, pełna inicjatywy, twórcza i żywotna? Lubisz próbować nowych rzeczy, poznawać nowe lądy i nowych ludzi? Masz dar dystansowania się do rzeczywistości, kiedy staje się zbyt bolesna?

Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś: tak, masz w sobie bardzo dużą domieszkę typu Zmiennego. Co w praktyce oznacza dla ciebie bycie takim typem osobowości? Że potrafisz się całkowicie i bezgranicznie zaangażować w związek, adorować partnera w taki sposób, że on czuje się najważniejszy na świecie. Zazwyczaj masz poczucie, że to ty więcej dajesz z siebie w relacjach – i zazwyczaj masz rację – ale co nie oznacza, że też sama nie przyczyniasz się do kryzysów w związku. Uważasz, że zasługujesz na więcej, a kiedy tego nie otrzymujesz, czujesz, że wasza relacja jest zagrożona. Na stres reagujesz żywiołowo, czyli rzucasz się w wir zabawy i używek. Nie znosisz życia bez miłości i w związku z tym rzadko pozostajesz bez niej na dłużej. Potrafisz manipulować ludźmi, by dostać to, czego potrzebujesz, czyli uczucie. Emocje są twoją siłą napędową, w jeszcze większym stopniu niż dla Typu Emocjonalnego. Równie łatwo i bez skrępowania wybuchasz śmiechem, co uderzasz w płacz. Nieobcy ci jest gniew, ale i smutek. Przezywasz całą gamę niezwykle intensywnych uczuć. I to w stosunku do wszystkich ważnych dla ciebie osób: partnera, przyjaciół, kochanków, współpracowników… Nikt nie jest ci obojętny emocjonalnie. Idealizujesz romantyczne uczucia. Zwykłe ludzkie wady stają się dla ciebie czasem strasznym rozczarowaniem, a rutyna dnia codziennego we dwoje – końcem związku. Jesli masz w sobie dużą domieszkę tego typu, potrafisz przechodzić od jednego skrajnego uczucia do drugiego, reagować przesadnie na najbanalniejsze sytuacje.

Jaki jest człowiek z osobowością Perfekcjonisty?
W życiu osób w takim typie osobowości zachcianki odgrywają ogromną rolę. Uwielbiają próbować nowych rzeczy, podróżować po świecie, eksperymentować. Żyją chwilą i nie potrafią zrezygnować z tego, na co mają ochotę. Czasem nabiera to znamion lekkomyślności. Mają talent do wchodzenia w nowe środowiska i dostosowywania się do obowiązujących reguł. To zmienne poczucie tożsamości może czasem oznaczać brak pewności, kim naprawdę się jest. W rezultacie Zmienni mogą mieć problemy z wyborem drogi życiowej  czy poczucie wewnętrznej pustki. Niezależnie od tego, zawsze wyróżniają się z tłumu.

Jeśli masz w sobie aspekt zmiennego, w pracy masz silne związki ze współpracownikami i osobisty stosunek do wszystkiego, co między wami zachodzi. Niekiedy zbytnio angażujesz się w biurowe plotki i intrygi. Masz tendencję do czynienia ze swojego szefa idola, oczekując od niego bezbłędności, co oczywiście nie może się udać. W pracy stajesz na wysokości zadania, jeśli czujesz się niezbędna i podziwiana. Idealne zajęcie dla ciebie to praca krytyka. Powinnaś raczej unikać pracy samotniczej. Jesteś wprost stworzona, by pracować w zespole. Zastanów się także nad zawodem aktora, nauczyciela czy pracownika socjalnego.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze