Może niepokoić cię, czy twoje dziecko prawidłowo przechodzi przez proces dojrzewania. Burza hormonów, której doświadcza nastolatek, zmienia go i wystawia jego psychikę na próbę. W tym wieku zdarzają się psychiczne zaburzenia, które warto konsultować z psychiatrą.
Nastolatek może cierpieć na m.in.: depresję, zaburzenia lękowe, choroby afektywną dwubiegunową, schizofrenię, różne rodzaje nerwic, zaburzenia deficytu uwagi, zespół nadpobudliwości psychomotorycznej. Jakie symptomy wymagają wizyty u psychiatry lub psychologa?
1. Duże wahania nastroju. Nastrój nastolatka
zmienia się, raz jest on entuzjastyczny, innym razem płaczliwy i załamany, to normalne. Niepokoić powinna zbyt duża labilność a także nastroje, które nie są już przejściowymi stanami tylko przybierają postać cech, które nie pasują do dotychczasowego charakteru dziecka.
2. Zmiany w zachowaniu.
Gdy zauważysz, że syn czy córka zaczynają się zachowywać zupełnie inaczej niż dotychczas, skonsultuj się ze specjalistą. Sprawdź, co się za tym kryje, jeśli z wesołego zazwyczaj i otwartego dziecka staje się smutnym i zamkniętym człowiekiem. Albo jego spokój zamienia się w ciągłe rozdrażnienie, aktywność w pasywność, uprzejmość w agresywną arogancję.
3. Problemy szkolne i relacyjne.
Jeśli dojrzewanie dziecka wiąże się z tym, że jego nauka znacznie na tym cierpi i pojawiają się kłopoty w relacjach z rówieśnikami oraz nauczycielami, upewnij się, czy przyczyną tego stanu rzeczy nie jest zaburzenie psychiczne.
4. Symptomy fizyczne. Obserwuj, czy dziecko nie ma zaburzeń odżywiania (
ma apetyt, nie przejada się), nie ma problemów ze spaniem, bólów brzucha, głowy, kręgosłupa i czy nie zaniedbuje higieny osobistej. Te objawy mogą być zewnętrznymi objawami problemów z psychiką.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zwrócić się o pomoc dla swojego dziecka. Dzięki odpowiedniej diagnozie i decyzji o terapii bądź leczeniu, unikniecie poważniejszej choroby psychicznej.