1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Masturbacja-korzyści i wady

Masturbacja-korzyści i wady

fot.123rf
fot.123rf
Masturbacja najczęściej kojarzona jest z okresem dorastania, jako przejściowa i mieszcząca się wówczas w normie rozwojowej forma radzenia sobie z napięciem seksualnym. Jednak nie tylko nastolatki uprawiają seks w pojedynkę. Już kilkuletnie dzieci próbują odkrywać w ten sposób własne ciało i jego funkcje. Masturbują się także osoby dorosłe będące w szczęśliwych związkach i prowadzące udane życie seksualne.

Potrzeba pieszczot, dawanych samemu czy samej sobie najczęściej, jest wprost proporcjonalna do naszej aktywności seksualnej w ogóle, a ta z kolei – do ogólnej aktywności życiowej. Tak manifestuje się nasz temperament. Rzadziej, niż w stereotypach i powszechnych dowcipach, autoerotyzm bywa substytutem kontaktów z drugim człowiekiem dla osób mających trudności w znalezieniu partnera, czy obawiających się porażki w łóżku.

Czy masturbacja może być przyczyną trudności w życiu intymnym?

Określone techniki masturbacji mogą zaważyć na przyszłych kontaktach seksualnych. W literaturze często omawiany jest zespół Havelock-Ellisa. Opisuje on utrwalenie reakcji u kobiety pobudzającej się strumieniem wody pod prysznicem i osiągającej satysfakcję seksualną zawsze w ten właśnie sposób. A to oznacza, że tylko za pomocą dokładnie takiej samej stymulacji możliwe jest osiągnięcie orgazmu. Partnerowi będzie niezwykle trudno zapewnić jej zbliżone doznania. Choć przy odrobinie fantazji wszystko jest możliwe…
Czego pragną kobiety? O fantazjach erotycznych czytaj tu.
W praktyce seksuologicznej częściej spotykamy się z kobietami, które orgazm osiągały poprzez napinanie mięśni ud. Czasami mają poczucie „nienormalności” tej techniki, gdyż według ich wyobrażenia poprawną masturbacją byłoby wprowadzenie do pochwy palców czy dildo. Ponieważ zaciśnięte uda rzeczywiście bardzo utrudniają stosunek, pacjentki uczą się także innych sposobów sprawiania sobie przyjemności i nowych reakcji. Mają większy wybór. Specjaliści twierdzą, że żaden sposób doprowadzania się do orgazmu nie jest problemem, jeśli za bardzo się do niego nie przywiązujemy i jeśli nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu.

Korzyści

Klasyk seksuologii, Alfred Kinsey uważał, że osoby, którym zdarza się ćwiczyć samotnie, są lepszymi kochankami. Dlaczego? W każdej dziedzinie to praktyka czyni mistrza. Nieznajomość własnego ciała i jego reakcji jest najczęstszą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu. Jeśli sama nie wiesz, co cię podnieca, jak miałabyś przekazać to swojemu partnerowi? Trening masturbacyjny jest czasami zalecany pacjentom jako droga do przyjęcia swojej seksualności jako czegoś dobrego, naturalnego, odbierania przyjemności bez poczucia winy i wstydu.

Poza tym uwaga poświęcana własnemu ciału pozytywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Znaczna część kobiet nie wie nawet, jak wyglądają ich genitalia. Nigdy ich nie oglądały, a jeśli się na to zdobyły, uważają tą część ciała za nieestetyczną. Kobiety mają też często kompleks zbyt dużych warg sromowych, który wynika stąd, że w pismach erotycznych strefy intymne są retuszowane, a aktorki filmów porno często dokonują operacji plastycznych, żeby upodobnić swoje genitalia do dziecięcych. Długość warg sromowych, ich wygląd, rozmiary, nie mają wpływu na sprawność seksualną. Najprostszy sposób poznania siebie to obejrzenie dokładnie CAŁEGO ciała w lustrze, dotykanie kolejno różnych jego części, na różne sposoby, aby stwierdzić jakie odczucia temu towarzyszą, kiedy odczuwamy największą przyjemność.

Dlaczego kobiety robią operacje plastyczne narządów intymnych? Czytaj tu.
Mężczyzna, poznając za pomocą masturbacji swoje reakcje seksualne, może lepiej panować nad momentem osiągania orgazmu. Jest to wykorzystywane między innymi w terapii wytrysku przedwczesnego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze