Energia seksualna i duchowa uważane są za jedno. To twórcza energia wszechświata. Intymność jest zaś zespoleniem jednego ciała subtelnego z innym. Co to w praktyce oznacza?
Na wcześniejszych etapach miłości zespolenie nie było pełne. Podczas przyciągania, gdy kochankowie dopiero się poznają, połączenie seksualne jest niczym rozkoszne wyobrażenie o sobie nawzajem. My ledwo się dotykamy. Zadurzenie przybliża nieco tę fantazję, a wspólnota sprawia, że staje się ona bardziej pożądana niż przelotne spotkanie dwóch ciał.
Intymność to faktyczne zespolenie dwóch oddzielnych osób. Pociąga to za sobą nie tylko odbycie aktu płciowego, lecz oddanie się mu bez żadnych ograniczeń, bez zmiany orgazmu w egoistyczne przeżycie. Każdy etap miłości ma swoje wyzwania. I tak intymność zostaje zaburzona, gdy dwoje ludzi idzie do łóżka... trzymając się swoich granic nawet w chwili zespolenia. Intymność triumfuje natomiast wtedy, gdy nastąpi uwolnienie od takich ograniczeń. Można to osiągnąć na poziomie energii (wiąże się to z pojęciem „ciała subtelnego). W tym miejscu pozostajesz sobą, a jednocześnie kimś więcej niż tylko sobą. Wiesz więcej, czujesz więcej, np. przeczuwasz, że ktoś ma dobre serce albo za chwilę wydarzy się coś nieoczekiwanego – to niejasne poznanie przechodzi przez twoje ciało subtelne. Tu decydujesz, czy zachorować, czy wydobrzeć, poddać się miłości, czy też nie.
Deepak Chopra mówi, że jeżeli chcesz stworzyć naprawdę intymną więź z drugą osobą, musisz się z nią podzielić sobą. Nie chodzi tu jednak o słowa, a nawet o czyny. To twoje ciało subtelne musi się zetknąć z drugą osobą. Wtedy mówimy o „oddaniu się komuś”.
Jak poznać, że jesteśmy w stanie intymności? Wczuwamy się tak silnie w emocje ukochanych osób, że doświadczamy ich zadowolenia, dyskomfortu, emocji, potrafimy czytać w ich myślach. To prawdziwe zaangażowanie.
Chopra podaje wskazówki, które odnoszą się do energii seksualnej oraz tego, jaką wobec niej należy przyjąć postawę duchową. Potrzebna nam ona jest w momencie gotowości na nawiązanie intymnej więzi z ukochaną osobą.
- Jesteście świadomi swoich stanów emocjonalnych? Umiecie je wyrażać i za nimi podążać? Energia seksualna budzi się w każdej sytuacji, kiedy czujemy pobudzenie, nagłą świadomość, czujność, namiętność, zainteresowanie, inspirację, podniecenie, kreatywność, zapał. Kiedy doznajemy tych stanów, poświęćmy im uwagę, wczujmy się w nią, by doświadczać energii seksualnej z radością.
- Popęd seksualny jest święty i czysty. Tłumienie energii seksualnej – fałszywe, ohydne i brudne. Sprawdź w swoim wnętrzu, czy nie tłumisz własnych uczuć.
- Błogość, beztroska i chęć do zabawy stanowią istotę energii seksualnej w jej najdoskonalszym wydaniu. Czy poczucie humoru gości w waszym łóżku? Czy czasem czujecie się jak rozbrykane dzieci?
- Jeśli chcesz poprawić jakość swoich doświadczeń seksualnych, porzuć wszelkie oczekiwania. Nie zadawaj pytań: Jak sobie radzę? Jak się czuję? Kochasz mnie?
- W seksie, podobnie jak w innych dziedzinach życia, opór rodzi się z lęku. On zaś pochodzi z umysłu i oznacza zablokowaną energię. To on decyduje czego chce doświadczyć, a co stłumić. Jest wrogi odczuwaniu. Gdy się uaktywni, seks staje się problemem, bo łączymy go z budzącymi strach emocjami takimi jak: wstyd, poczucie winy czy gniew. Zastanów się, czy podczas intymnych momentów odczuwasz je.
- Agresja i przemoc to mroczne energie lęku i bezsilności. Jesteście wobec siebie namiętni a jednocześnie delikatni?
- Intymność seksualna jest drogą do doświadczenia prawdziwej wolności, ponieważ jest sferą życia, w której możemy czuć się całkowicie swobodni. Czujecie się ze sobą w łóżku wolni i wyluzowani?
- Kiedy seks służy zaspokajaniu pragnień, prowadzi do uzależnienia. Kiedy wypływa z radości – do ekstazy. Umiecie cieszyć się seksem?
- Doświadczenia seksualne nigdy nie staną się kłopotliwe i zawsze będą źródłem radości, jeśli kochankowie będą mieć ten sam system wartości. Zgadzacie się w swoich przekonaniach na temat tego, co w życiu jest ważne?
Te wskazówki pomagają sprawdzić jak dużą intymność czuje dwoje ludzi w swojej relacji. Nie są to nauki zaczerpnięte ze świętych tekstów, lecz prawdziwe i osobiste doświadczenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. To dziedzictwo istot seksualnych, a jednocześnie obdarzonych duszą.
Więcej w książce „Kamasutra i siedem duchowych praw według Deepaka Chopry”, wydawnictwo Septem