1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Czy nadal podziwiasz i lubisz swojego partnera? - sprawdź

Czy nadal podziwiasz i lubisz swojego partnera? - sprawdź

Początkowo, kiedy zaczynamy ze sobą być, lubimy się. To dość oczywiste i wydaje się, że nie warte uwagi. Gdyby tak nie było, przecież nie zdecydowalibyśmy się na wspólne życie. Ale sympatia i podziw to kruche uczucia, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Jednocześnie ważne dla przyjaźni, która według profesora psychologii Johna M. Gottmana, współtwórcy Instytutu Małżeńskiego i Rodzinnego w Seattle, jest podstawą każdego udanego związku. Dlatego przypominanie sobie zalet partnera, nawet gdy zmagamy się z jego wadami, może pomóc nam wyjść z poważnego kryzysu. Recepta pozornie jest prosta, należy wyrażać swoją sympatię i podziw. Jeżeli pielęgnujemy również wzajemny szacunek, jest prawdopodobne, że w momencie nieporozumień nie poczujemy do siebie rujnującej miłość niechęci. Nie ma na czym budować związku, jeśli mamy przekonanie, że partner nie jest wart uznania. Natomiast podsycenie nawet resztek podziwu i sympatii potrafi uratować związek przed rozpadem.

Sympatia i podziw - ćwiczenie

Przeczytajcie poniższe zdania i odpowiedzcie TAK lub NIE

1. Z łatwością potrafię wymienić trzy rzeczy, które najbardziej podziwiam w moim partnerze. 2. Kiedy jesteśmy daleko od siebie, myślę z sympatią o moim partnerze. 3. Często znajduję jakiś sposób, by wyrazić moją miłość do partnera. 4. Często dotykam albo całuję partnera z miłością. 5. Mój partner naprawdę mnie szanuje. 6. Czuję, że w tym związku jestem kochana i że ktoś sie o mnie troszczy. 7. Czuję, że mój partner mnie akceptuje i lubi. 8. Jestem seksowna i atrakcyjna dla mojego partnera. 9. Mój partner mnie podnieca. 10. Nasz związek jest pełen ognia i namiętności. 11. Miłość jest nadal częścią naszego związku. 12. Jestem naprawdę dumna z partnera. 13. Mój partner cieszy się z moich sukcesów i osiągnięć. 14. Bez trudu potrafię powiedzieć, dlaczego poślubiłam swojego partnera. 15. Gdybym mogła cofnąć czas, również poślubiłabym go. 16. Rzadko kiedy zasypiamy, nie przekazując sobie w jakiś sposób dowodu sympatii lub miłości. 17. Kiedy wchodzę do pokoju, mój partner cieszy się na mój widok. 18. Mój partner docenia to, co robię w naszym związku. 19. Ogólnie rzecz biorąc, mój partner lubi mój charakter. 20. Nasze życie seksualne jest ogólnie zadowalające.

Punktacja. Każda odpowiedź TAK to jeden punkt.

10 punktów i więcej: Na tych obszarach tkwi siła waszego związku. Wzajemny szacunek to tarcza obronna, która może ochronić was przed zalewem negatywnych uczuć, które mogą się między wami pojawić. Choć może wam wydawać się oczywiste, że ludzie, którzy się kochają, szanują się wzajemnie, po drodze być może gubicie sympatię i podziw wobec partnera. A może zapominacie o ich wyrażaniu. Pamiętajcie, że warto je pielęgnować.

Poniżej 10 punktów: Nie jest to najmocniejsza strona waszego związku. Ten wynik nie powinien was jednak zniechęcać. Często uczucia sympatii i podziwu nie giną bezpowrotnie, ale są ukryte pod warstwami wrogości, urażonych uczuć poczucia nielojalności. Odrodzenie pozytywnych uczuć, które nadal w was są, może dobrze wpłynąć na waszą relację.

Więcej w książce „Siedem zasad udanego małżeństwa” autorstwa Johna M. Gottmana, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze