1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Słynny 80-letni terapeuta Gabor Maté wskazał jedyną rzecz w życiu, której żałuje. Jego wypowiedź wzruszyła miliony internautów

Słynny 80-letni terapeuta Gabor Maté wskazał jedyną rzecz w życiu, której żałuje. Jego wypowiedź wzruszyła miliony internautów

(Fot. youtube.com/@DrChatterjeeRangan)
(Fot. youtube.com/@DrChatterjeeRangan)
Gabor Maté, światowej sławy lekarz i specjalista w terapii traum i uzależnień, w dojrzałym wieku zgromadził prawie 2,5 miliona obserwatorów na Instagramie. Jego mądre, pełne spokoju i dystansu do świata refleksje sprawiły, że stał się social mediowym fenomenem. W ostatnim czasie jedna z wypowiedzi Maté stała się viralem na TikToku i Instagramie, gdzie obejrzały ją miliony ludzi. To ważna refleksja na temat przemijania i straconych szans, którą warto wziąć sobie do serca.

Życiowa lekcja, jakiej Gabor Maté udziela w rozmowie z doktorem Ranganem Chatterjeem, może dać do myślenia nam wszystkim. Prowadzący podcast Feel Better Live More zapytał 80-letniego lekarza, czy jest jakakolwiek rzecz w życiu, której z perspektywy czasu żałuje. Maté zaczął swoją viralową wypowiedź od przytoczenia anegdoty o… „Kubusiu Puchatku”.

– Gdybym miał przeżyć swoje życie raz jeszcze, zrobiłbym to inaczej. Znasz „Kubusia Puchatka”? Zakończenie tej książki wzruszało mnie przez lata – wyznał terapeuta. – Krzyś musi iść do szkoły i mówi swoim przyjaciołom, zabawkowym zwierzętom, że nie będzie mógł już dłużej się z nimi bawić.

– I to, czego nie byłem świadomy, idąc na studia medyczne i gdy pracowałem jako lekarz – kontynuował Maté – to to, jak bardzo zdeterminowany byłem, żeby uzasadnić swoje istnienie w świecie. Dziś żałuję, że pracowałem tak dużo – przyznał słynny lekarz.

– Gdy kieruje tobą przymus ciężkiej pracy, zaczynasz ignorować to, co naprawdę ważne. A ważne jest to, o czym mówiłeś mi wczoraj wieczorem. Jak każdego lata robisz sobie kilkutygodniową przerwę od nagrywania podcastu i spędzasz czas ze swoimi dziećmi, żoną, rodziną. Ja tego nie robiłem. Zawsze mi się wydawało, że muszę pracować i pracować – powiedział 80-letni terapeuta.

– „Kubuś Puchatek” kończy się zdaniem: „Cokolwiek robili i dokądkolwiek się nie wybrali w Stumilowym Lesie, mały chłopiec i jego miś zawsze się ze sobą bawili”. To zdanie zawsze mnie wzrusza. Ludzie poświęcają czas zabawy, czas radości, kierując się nieuświadomioną potrzebą, aby dowartościować swoje istnienie. Z czego to wynika? Wynika to z dziecięcej traumy – podsumował ekspert.

Pod filmem jeden z internautów pozostawił komentarz, który zdobył kilkanaście tysięcy like’ów i może być kropką nad i refleksji Gabora Maté.

„– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.

– Dzisiejszy – odparło Prosiątko.

– To mój ulubiony dzień – powiedział Puchatek”.

Czytaj także: Najpiękniejsze cytaty z „Kubusia Puchatka”

Całą rozmowę dr. Rangana Chatterjeez z Gaborem Maté można obejrzeć poniżej:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze