1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Agata Buzek - Jej Rewers

Agata Buzek - Jej Rewers

Fascynuje odwagą wyrażania niepopularnych poglądów, ugruntowanymi przekonaniami oraz dystansem do swoich zasług i przeżyć. Nawet tych granicznych. Uśmiechnięta, uprzejma, konkretna, nieafektowana, zwłaszcza jak na aktorkę. Czuła na los słabszych. Po protestancku pracowita, skrupulatna i mnożąca dobre uczynki. Po katolicku hołdująca zasadzie nieingerowania w dzieło sił wyższych. Agata Buzek .

– W ubiegłym roku posypał się na ciebie deszcz nagród, że wspomnę choćby tytuł Shooting Star 2010, jaki otrzymałaś na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. To w znacznej mierze za rolę Sabiny w „Rewersie” Borysa Lankosza. Ale zacznijmy od twojej własnej „drugiej strony medalu”, czyli działalności społecznej. Nagrodę im. Lecha Wałęsy odebrała niedawno Janina Ochojska, co dla ciebie – jako ambasadorki Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej – zapewne nie mniej istotne niż osobiste wyróżnienie.

– Tak, to bardzo ważna nagroda, szczególnie że jest pieniężna. Można więc się spodziewać, że Janina Ochojska przeznaczy ją na budowę nowych studni w Sudanie. Polska Akcja Humanitarna wspólnie z producentem wody Cisowianka zbiera pieniądze na budowę tych studni.

– Dlaczego powinna nas interesować kwestia studni w Sudanie? Mamy swoje problemy, np. skutki tegorocznych powodzi.

– Tak, i ludziom, którzy przez to ucierpieli, trzeba udzielać skutecznego wsparcia. To się przecież nie wyklucza, często mam wrażenie, że wręcz przeciwnie – pomaganie uwrażliwia. Ludzie przestają być obojętni, a dzięki temu pomoc zatacza coraz szersze kręgi. W kwestię braku wody jestem zaangażowana już drugi rok. A dlaczego powinno nas to obchodzić? Woda stanowi w Sudanie gigantyczny problem. Zbudowanie studni oznacza życie dla tysięcy osób. Bo na razie dla kilku milionów szklanka wody jest głównym celem i warunkiem przetrwania. Aby ją zdobyć, wędrują kilkanaście kilometrów dziennie. Małe dzieci, zamiast uczyć się w szkole, cały dzień idą w upale, by przynieść wodę swoim bliskim. Jeśli wrócą bez niej, rodzina umrze. Trudno nam sobie to uzmysłowić, wyobrazić, woda jest u nas osiągalna w każdej chwili, więc wydaje się, że każdy ma do niej dostęp i będzie miał zawsze. Tymczasem tak nie jest, zasoby wody pitnej na kuli ziemskiej maleją. W Polsce również. Trzeba zacząć o tym myśleć, kiedy napełniamy beztrosko wielkie wanny, baseny, fontanny.

– Nie napełniasz?

– Basenu i fontanny nie mam, a wannę zaczęłam kontrolować. I zakręcam kran, gdy myję zęby.

– Bierzesz udział w wielu różnych akcjach charytatywnych. Jak nie pomylić się w ich wyborze? Wiadomo, że nie jest łatwo mądrze pomagać.

– I właśnie dlatego, wbrew pozorom, częściej odmawiam, niż angażuję się w jakieś przedsięwzięcie. W przypadku Polskiej Akcji Humanitarnej mam pewność, że starania wszystkich zaangażowanych zostaną dobrze spożytkowane dla faktycznie potrzebujących i że cel pomocy został dobrze wybrany – PAH wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność.

– I nie dociekasz, dlaczego należy wesprzeć akurat Sudan, a nie na przykład Somalię albo Timor Wschodni?

– Dobre pytanie. Nie staram się wpływać na decyzje instytucji co do celu ich działania. Musiałabym być świetnie zorientowana w palących potrzebach na całym świecie, żeby podawać czyjeś wybory w wątpliwość. Jeśli są to wybory, z którymi intuicyjnie się nie zgadzam, po prostu się nie angażuję.

– Do tej pory przyczyniłaś się do nagłośnienia wspomnianej Kampanii Wodnej PAH, z Fundacją „Arteria” organizowałaś też w Warszawie wiele artystycznych projektów wietnamskich.

– Zainspirował nas fakt, że co setny mieszkaniec Warszawy jest Wietnamczykiem, chcieliśmy to przekazać innym. Wśród przyjezdnych Wietnamczyków są wybitni artyści i twórcy, lekarze, prawnicy, którzy w Polsce nie pracują, niestety, w swoim zawodzie ani w zgodzie ze swoim talentem i umiejętnościami.

– To znacząca mniejszość, ale bardzo hermetyczna.

– I szczerze mówiąc, niewiele wiem o ich życiu. Nikt im nie pomaga w integracji, może też nie są w tym względzie najbardziej otwarci, ale są obecni. Pomyśleliśmy więc, że warto spróbować poznać chociaż kilka konkretnych osób, pokazać im, że się nimi interesujemy, że są ważni, poznać ich kulturę, przekazać ją Polakom.

– Nie tylko kulturę żywienia.

– Właśnie. Ten wizerunek kucharzy z ulicznych budek jest bardzo stereotypowy. Przecież rośnie u nas już drugie pokolenie Wietnamczyków. To dzieci uchodźców politycznych urodzone i wykształcone w Polsce. Można przypuszczać, że wielu zechce tutaj spędzić całe swoje życie.

– Angażowałaś się też we wsparcie niepodległości Białorusinów, obserwowałaś wybory podczas pomarańczowej rewolucji na Ukrainie.

– Wydaje mi się dość oczywiste, że pomagamy innym w walce o wolność tak samo, jak nam kiedyś pomagano.

– I tak jak pomagano tobie, kiedy zachorowałaś na ziarnicę?

– Tak, ale szczerze mówiąc, nie mam pewności, czy właśnie choroba w decydujący sposób wykształciła we mnie odruch pomagania. W końcu jeszcze zanim zachorowałam, organizowałam w domu przedstawienia dla znajomych moich rodziców, żeby zebrane pieniądze zanieść do schroniska dla zwierząt.

– Więc co najbardziej uwrażliwiło cię na los innych: postawa i praca rodziców? Atmosfera domu rodzinnego?

– Na pewno obecność przy rodzicach, kiedy podejmowali ważne i czasem trudne decyzje, atmosfera domu, w którym ważne były wartości, idee i o nich się rozmawiało, przyjaciele, którzy przychodzili do mamy i taty, tematy, którymi wspólnie się zajmowali, i też sam fakt posiadania tak wielkiego, niesamowitego kręgu bliskich ludzi, w którego życiu, spotkaniach, wyjazdach ja uczestniczyłam.

 
– Twój dom był specyficzny również z powodu ekumenizmu: mama jest katoliczką, tata luteraninem. A ty?

– Jestem katoliczką, rodzice ochrzcili mnie w kościele katolickim.

– W czasach, gdy wielu ludzi w bardzo różnych religiach i wyznaniach szuka swojej duchowości, mogłabyś żałować, że nie zostawili ci wyboru.

– Między kościołem katolickim a ewangelickim? To nie są różne religie! Nie postrzegam tego jako dylematu, dla mnie różnic prawie nie ma, ważne jest to, co wspólne, a to stanowi, moim zdaniem, 95 procent. A co do moich ewentualnych poszukiwań, to nie mam poczucia, żeby mi odebrano jakąś wolność. Szukać można zawsze.

– W domu któraś religia dominowała?

– To nie są odrębne religie, tu nie ma kwestii dominacji. Nigdy nie przyszło mi do głowy rozważać tego w takich kategoriach…

– Ostatnio postawa Kościoła katolickiego skłaniała wielu do rozmaitych refleksji o roli Kościoła w państwie i życiu każdego człowieka, o hierarchii kościelnej i jej hierarchii wartości. Nie pomyślałaś przy tej okazji o przejściu na luteranizm?

– O tym nigdy nie myślałam. Ucieczka rzadko jest najlepszym rozwiązaniem. A o Kościele myślę, oczywiście, dużo, ale ten temat pozostawiam dla siebie.

– Kościół luterański wydaje się bardziej współczesny, bliższy życiu. Odwołując się do biblijnego nakazu płodności, stoi np. na stanowisku, że dziecko poczęte w probówce też jest dziełem Boga.

– Wiem o tym.

– Jesteś przeciwna metodzie in vitro i aborcji?

– Mogę mówić tylko o tym, co staram się stosować w moim życiu. O pewnych rzeczach nie daję sobie prawa decydować, a może raczej staram się szanować fakty, które nie zawsze rozumiem, i zadania być może trudniejsze, które się dostało w życiu.

– A gdyby okazało się, że nie możesz urodzić dziecka?

– Może pomyślałabym o adopcji.

– Rozumiem, że mąż podziela twoje poglądy.

– Tak, chociaż ludzie radzą sobie z różnicą zdań także w takich kwestiach.

– Ale o wartościach rozmawia się w twoim domu często? Jak w domu rodziców?

– Staramy się… Nie wyobrażam sobie, żeby moje życie miało składać się tylko z pracy, życia małżeńskiego i towarzyskiego. Wydaje mi się, że to za mało.

– Tylko? Twoją biografią już dziś można by wypełnić kilka życiorysów.

– Taką mam potrzebę – robienia jeszcze czegoś, angażowania się, nieprzechodzenia obojętnie, taki mam charakter i nie staram się tego bardziej analizować.

– Coraz głośniej o tobie, nawet chyba bardziej za granicą niż w Polsce. Zagrałaś u Petera Greenawaya, ostatnio twoje nazwisko pojawiło się na afiszu „Wichrów Kołymy” obok Emily Watson. Przełamujesz fale?

– Po prostu pracuję. A tytuły, które podajesz jako przykłady, to zresztą polskie koprodukcje…

– Gdy dostałaś nagrodę w Berlinie, okazało się, że w Niemczech jesteś znana publiczności. Tam gra się lepiej niż tu?

– To się nie okazało nagle, gram tam w filmach pewnie od dziesięciu lat, więc ludzie mnie kojarzą. Bardzo lubię pracować w Niemczech, w ogóle lubię pracować za granicą, grać w obcych językach, spotykać zupełnie nowych, innych ludzi. Ale najważniejsza jest dla mnie praca tutaj, a też męczą mnie podróże, odległość od domu, ciągłe zmiany planów, wszystko ma swoje dobre i trudne strony. Żadnych ogólnych porównań, gdzie pracuje się lepiej, nie mogę zrobić. Byłyby one powierzchowne. Każda produkcja jest inna, a kraj, w jakim się odbywa, to tylko jedna z bardzo wielu różniących je składowych. Lubię, kiedy na planie jest dobra organizacja, to oszczędza siły i nerwy, lubię wiedzieć, co i kiedy robimy, mieć czas na koncentrację i na przerwę, może trochę o to łatwiej w produkcjach niemieckich, ale bez przesady, wszędzie bywa bardzo różnie.

– Czy przy zamiłowaniu do systematycznej, planowej pracy budujesz swoje postacie bez nadmiernej wiary w metafizykę? Nie bywa tak, że olśnienie nadejdzie „po godzinach”?

– Podchodzę do pracy bardzo analitycznie. Zadaję mnóstwo pytań, piszę, rysuję. Mam wszystkie uwagi i swoje spostrzeżenia odnośnie grania poszczególnych scen zaznaczone skrupulatnie w scenariuszu. Mam osobną kartkę, gdzie spisane są po kolei sceny, one mają moje tytuły, odhaczam nakręcone, wiem, ile zostało i który jest moment scenariusza. Wszystko to ogarniam. Zazwyczaj.

I tu odwołam się do roli Marii z niemieckiego filmu „Maria ze Szczecina”, przy której się zorientowałam, że nie zawsze tak wystarczy. Czasem trzeba też czasu, aż postać sama „przyjdzie”. Najpierw pojawiło się w mojej głowie wyobrażenie mojej bohaterki – słodycz z bujnymi lokami na zbyt wysokich obcasach. Ale nie mogłam pójść dalej: nie potrafiłam ułożyć sobie ani jej cech charakteru, osobowości, wartości, emocji, ani tego, co ona robi, co lubi, jakich ma znajomych, jakiej muzyki słucha, gdzie była na wakacjach, czyli tego wszystkiego, co wiem o moich postaciach.

– Znasz ich historie do trzech pokoleń wstecz?

– Prawie… I siedziałam nad tą Marią, i nic mi nie przychodziło na myśl, w ogóle nie mogłam się do tego zabrać. Nic mi nie pasowało. Zdjęcia się zbliżają, a ja dalej nic nie wiem, zupełny bałagan w głowie. I nagle, na tydzień przed zdjęciami, zorientowałam się, że ten mój stan to jest właśnie cała Maria. Bo to ona niczego nie ogarnia. Nie wie, skąd jest, co lubi, co jej się podoba, jest nieświadoma tego, co dzieje się z nią, co dzieje się obok. Doszłam do wniosku, że to, co działo się ze mną, to rozbicie, to właśnie jest JEJ nieogarnięcie. To po prostu ona, jej bałagan. Sama do mnie przyszła. I wtedy zdałam sobie bardzo wyraźnie sprawę, że coś w procesie budowania postaci, wchodzenia w nią dzieje się jednak w sferze, której – wbrew wcześniejszym przekonaniom – do końca nie kontroluję. Postaci bardziej świadome mogę rozłożyć na czynniki pierwsze, bo one takie są, bo one mi na to pozwalają. Ale Maria ze Szczecina nie nadaje się do takiego rozpracowania. Ona się wzięła z mojej i swojej niewiedzy i bezradności.

 
– Którą postać rozebrałaś na atomy?

– Na przykład Julię z serialu „Teraz albo nigdy”. Bardzo dobrze wiedziała, kim jest, kim chce być, o co jej w życiu chodzi. Była konkretna, świadoma, ironiczna, zdefiniowana. I ja musiałam sobie to ułożyć, by wejść na plan pewnym krokiem Julii i wszystko wiedzieć i kontrolować.

– Chodzisz krokiem swojej postaci?

– Tak, często, to chyba dla wielu aktorów ważny element postaci, o której myślą. Krok człowieka wiele zdradza, wiele pokazuje, a też mi pomaga zjednoczyć się z graną postacią. Nie zmienia to faktu, że bardzo się staram w porę wychodzić z granych ról, nie przenosić ich do mojego prywatnego życia. Chyba nie zawsze się to udaje, bo po zagraniu w „Rewersie” przeczytałam jak Borys powiedział, że to niesamowite, że przez cały miesiąc zdjęć BYŁAM Sabinką.

– A postać z ostatniego twojego filmu „Święta krowa”? Co w niej cię uderzyło?

– Natychmiast wyobraziłam sobie bardzo eleganckie, piękne damskie buty na obcasie grzęznące w wiejskim błocie. I w tym się zawierało wszystko. Groteskowe niedopasowanie do okoliczności.

– Ale ten film to nie komedia.

– Są w nim momenty bardzo śmieszne, są fragmenty baśniowe, ale to opowieść o godzeniu się z chorobą i śmiercią.

– Twój tata, wspominając, jak zachorowałaś, powiedział, że takie doświadczenie uczy pokory i radości życia.

– To wspaniałe, że tak na to patrzy, bo różnie trudne doświadczenia wpływają na ludzi. Są tacy, którzy np. wykorzystują współczucie innych. Ja nie potrafię moich doświadczeń opisać tak wyraźnie, byłam jeszcze za mała, za mało świadoma tego, co się ze mną dzieje. Rodzicie separowali mnie od poczucia zagrożenia.

– Dziecko zwykle jednak wyczuwa coś w zachowaniu rodziców.

– Tak. I ja wyczuwałam ich wielką wiarę w to, że wyzdrowieję, i wielką miłość do życia. Tata jest optymistą, a mama to po prostu uosobienie spokoju i opanowania. Kiedy dzwonię do niej z jakąś sprawą, a nie znajduje rozwiązania problemu natychmiast, oddzwania po kilkunastu minutach. I jak zawsze idealnie wie, co powiedzieć.

– W takim samym stopniu ufasz innym ludziom? Wyobrażam sobie, że przy swoich poglądach możesz być narażona na różnego rodzaju zderzenia i rozczarowania.

– To chyba nie jest kwestia poglądów, ludzie są czasami bezmyślni, nieczuli, okrutni, głupi i w takich konfrontacjach kończy się moja tolerancja.

– Ale nie tracisz wiary w człowieka?

– Staram się, choć to bywa trudne.

– Skąd w tobie takie ugruntowane przekonania?

– Człowiek w moim wieku chyba powinien już je mieć. Powinien wiedzieć, czym się kierować w życiu.

– Składasz się z powinności?

– I wielu innych składowych, z mnóstwa emocji, z pragnień, sprzeciwów, jakichś zalet, paru słabości, kilku wątpliwości…

– „Brak cienia jest dowodem nieistnienia”.

– No właśnie…

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Świąteczne inspiracje prezentowe

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Nie masz pomysłu na wyjątkowy prezent dla najbliższych? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji. Anielskie włosy, piękna fryzura i promienna cera to prezent, który możesz podarować tym, których kochasz.

ANIELSKIE WŁOSY W STYLU EKO

Najmodniejsza na świecie marka kosmetyków do włosów, KEVIN.MURPHY, to strzał w dziesiątkę. W szczególności dla wielbicielek najnowszych trendów, ekologii oraz… posiadaczek cienkich włosów! Zestaw SPEAKING VOLUMES, w skład którego wchodzi szampon ANGEL.WASH oraz odżywka ANGEL.RINSE w połączeniu z kultowym lakierem SESSION.SPRAY, sprawi, że te święta będą wyjątkowo piękne oraz pełne objętości.

KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl) KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl)

HANDMADE STORY

Dla miłośniczek rękodzieła trafionym prezentem będą zestawy spinek TURTLE STORY. Ręcznie wykonane szylkretowe spinki o nietuzinkowych kształtach będą idealnym uzupełnieniem świątecznych fryzur. Zapakowane są w ekologiczne oraz ozdobne pudełko.

TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl) TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl)

ŚWIĄTECZNA REGENERACJA

Dla miłośniczek profesjonalnej pielęgnacji włosów wybierz niezawodny zestaw regenerujący OLAPLEX. To doskonałe rozwiązanie dla posiadaczek każdego rodzaju włosów. Wszystkie produkty z tej serii zawierają specjalnie opatentowany składnik, który wnika w głąb włosa, naprawiając je od wnętrza. To prezent, który gwarantuje piękne i zdrowe włosy nie tylko od święta!

OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl) OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl)

PROMIENNA CERA

Dla wielbicielek prostej i skutecznej pielęgnacji twarzy wybierz zestaw od GLOV. Jest to niezbędny duet pielęgnacyjny każdej kobiety. W zestawie antycellulitowa rękawiczka do peelingu ciała oraz rękawiczka, która w mgnieniu oka zmywa makijaż tylko przy użyciu wody. Natomiast dla miłośniczek koreańskiej pielęgnacji postaw na zestaw 5 masek od PIBU, przeznaczonych do różnego rodzaju cery lub elastyczną maseczkę kształtującą owal twarzy od SKEDERM. Maski w płachcie to nie tylko idealny pomysł na prezent, ale również doskonały sposób na zimową pielęgnację skóry twarzy.

PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl

LUKSUS DLA WŁOSÓW

Wymagającej i ceniącej najwyższej jakości pielęgnację podaruj wyjątkowy zestaw nawilżający do włosów od Alterny. Ta wyjątkowa linia z ekstraktem z kawioru intensywnie nawilża, wzmacnia i odżywia suche oraz problematyczne włosy. W zestawie znajduje się nawilżający szampon oraz odżywka wraz z elegancką, skórzaną kosmetyczką. Podaruj jej w prezencie piękne włosy oraz odrobinę luksusu.

ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl

DLA VEGE MANIACZKI

Profesjonalne, wegańskie oraz nietestowane na zwierzętach kosmetyki do włosów to zdecydowanie prezent, który zadowoli każdą miłośniczkę ekologii. SHARK BAY od Eleven Australia to zestaw dedykowany dla posiadaczek cienkich oraz pozbawionych objętości włosów. Szampon oraz odżywka odbiją je od nasady, a sól morska doda im tekstury, tworząc naturalne fale. Podaruj jej włosy pełne objętości oraz… australijskiego słońca.

ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl

W MĘSKIM STYLU

Jeśli szukasz prezentu dla swojego ukochanego mężczyzny postaw na praktyczne rozwiązanie. Wybierz zestaw FRESH MIX od marki KEVIN.MURPHY, który zawiera wszystko to, czego potrzebuje zadbany oraz nowoczesny mężczyzna. W zestawie znajduje się stymulujący szampon i odżywka, oraz dwie mini pasty do stylizacji. Poszukiwania idealnego prezentu dla Niego możesz uznać za zakończone sukcesem.

KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl

Propozycje prezentów dostępne na

 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.