1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zaufać sobie

Wewnętrzna siła, świadomość własnej wartości, poleganie na sobie i niezależność wobec opinii innych pozwalają nam kierować swoim życiem. Wspiera nas w tym trzecia czakra.

Energia trzech pierwszych czakr stanowi podstawę naszego funkcjonowania w świecie materii. Pierwsza czakra jest bazą dla relacji z ziemią, druga odpowiada za relacje międzyludzkie, a trzecia wspomaga budowanie relacji ze sobą.

Żeby zrozumieć funkcje trzeciej czakry (znajduje się w okolicach splotu słonecznego), musimy rozpoznać, jaki jest nasz stosunek do siebie samych, na jakich wartościach się opiera. Pomogą nam w tym odpowiedzi na proste pytania: Czy mamy do siebie zaufanie i szacunek? Czy poczucie własnej wartości jest zależne od tego, jak odbierają nas inni? Czy akceptujemy siebie, swoje ciało w pełni? Czy potrafimy używać naszej wewnętrznej siły tak, aby wzmacniać siebie energetycznie?

W trzeciej czakrze rodzi się też świadomość „ja”. Gdy jej energia jest silna, mamy poczucie własnej wartości i wewnętrznej mocy, motywację do działania i podejmowania decyzji oraz poczucie, że to my kreujemy naszą rzeczywistość. Nie poddajemy się wtedy naciskom innych ludzi i nie mamy obaw o to, jak jesteśmy oceniani. Wiemy, że możemy liczyć na siebie. Że dotrzymujemy słowa wobec siebie i innych i że bierzemy odpowiedzialność za nasze intencje, myśli i czyny. Potrafimy dzięki temu stawiać czoła różnym wyzwaniom losu: od tych codziennych aż do trudnych, traumatycznych przeżyć. Każde wyzwanie, które przyjmujemy w pełni świadomie, sprawia, że mamy do siebie jeszcze głębszy szacunek i zaufanie.

Trzecia czakra to również centrum naszej intuicji, odbierania subtelnych sygnałów, które pomagają ocenić, czy jesteśmy w harmonii z naszą duszą i wyższą świadomością, czy też znajdujemy się w sytuacji, w której nie rozwijamy się i zaprzepaszczamy swój potencjał. Intuicja przekazuje nam te sygnały w postaci emocji, którymi mogą być nawet stany lękowe czy depresje. Jeżeli chcemy czytać te sygnały i zaczynamy pracować nad zmianą, trzecia czakra rośnie w siłę, a my ufamy swojej intuicji i oczywiście sobie.

Przy osłabionej trzeciej czakrze bariera strachu i niewiary w siebie powoduje, że tkwimy w przekonaniach i relacjach, które nam nie służą. Wtedy budzi się w nas wstyd i gniew, bo podświadomie wiemy, że to my sami poddajemy się i nie walczymy o siebie. Wyzwaniem trzeciej czakry jest więc zbudowanie relacji ze sobą opartej na szacunku i zaufaniu, gdzie intuicja i wewnętrzna moc pozwalają nam na kreowanie takiego życia, jakiego pragniemy.

Ćwiczenie wzmacniające trzecią czakrę

Kładziemy się na plecach, wyprostowane nogi podnosimy do góry i zatrzymujemy pod kątem ok. 45 stopni tak, aby dolna część kręgosłupa przylegała do podłogi. Pozostajemy w tej pozycji 30 sekund, powoli wydłużając czas do 3 minut. Broda powinna być skierowana do klatki piersiowej, ramiona są wyprostowane, wnętrza dłoni dotykają do podłogi. Oddychamy głęboko przez nos. Podczas ćwiczenia sprawdzamy, czy kręgosłup cały czas dotyka podłogi, a mięśnie brzucha są aktywne. Na zakończenie bierzemy głęboki wdech, wstrzymujemy oddech na kilka sekund i powoli kładziemy nogi na podłodze, pozwalając, aby ciało się zrelaksowało.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze