1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Dlaczego czujesz się „przejedzona”?

Dlaczego czujesz się „przejedzona”?

123rf.com
123rf.com
Cierpisz na częste wzdęcia i gazy? Dolegliwości odczuwasz nawet po zjedzeniu zdrowej porcji warzyw i owoców? Być może cierpisz na przerost bakterii w jelicie cienkim, czyli SIBO. Jak poradzić sobie z tym problemem?

SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) oznacza przerost bakteryjny jelita cienkiego. Jedną z przyczyn dolegliwości jest nieodpowiednia dieta, której efektem jest niedobór kwasu solnego żołądku, co prowadzi do podwyższenia poziomu pH w przewodzie pokarmowym i niefizjologicznego wzrostu bakterii w jelicie cienkim. Objawy pojawiają się najczęściej po zjedzeniu posiłku i są to przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i gazy. W walce z SIBO pomaga przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety (najlepiej pod kontrolą dietetyka), a także przyjmowanie odpowiednich probiotyków – czasem konieczna okazuje się antybiotykoterapia. Przede wszystkim trzeba jednak prawidłowo zdiagnozować przyczyny problemów. Jak?  Za pomocą nieinwazyjnego badania, tzw. wodorowych testów oddechowych (WTO), które są całkowicie bezbolesne. 

– Przed testem pacjentowi podaje się wodny roztwór glukozy lub laktulozy w określonym stężeniu. Substancja czynna dociera do jelita cienkiego, gdzie bakterie metabolizując ją, powodują, w toku przemian metabolicznych, uwalnianie wodoru. Wodór przenika do układu krwionośnego i w trakcie wymiany oddechowej jest usuwany z wydychanym powietrzem. Wodorowy test oddechowy polega na aktywnym wydmuchiwaniu przez pacjenta powietrza z płuc przez kilka do kilkunastu sekund. W tym czasie pomiarowi zostaje poddany poziom wodoru w wydychanym powietrzu. Wzrastający poziom tego gazu świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim – tłumaczy dr Mirosława Gałęcka z Instytut Mikrooekologii.

Także pacjenci, którzy mają zdiagnozowany zespół jelita drażliwego i mimo prowadzonej terapii oraz stosowania odpowiedniej diety, nie czuję się lepiej – powinny przebadać się w kierunku SIBO,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze