1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Młodzi i HIV – wiedza zmniejsza zagrożenie

Młodzi i HIV – wiedza zmniejsza zagrożenie

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Okazuje się, że młodzi Polacy o HIV wiedzą mało. Tymczasem tylko rzetelna wiedza i świadomość zagrożenia pozwolą to zagrożenie zniwelować.

Fundacja Teraz Wy przeprowadziła wśród młodych ludzi ankietę na Instagramie. Wyniki są zaskakujące. Co szósty badany wierzy na przykład, że zakazić się można przez dotykanie mebli czy innych przedmiotów w przestrzeni publicznej. Dlatego „lepiej często myć i dezynfekować ręce”. Co do tego ostatniego, to oczywiście pełna zgoda – choć nie w kontekście HIV, a raczej innych wirusów.

Albo: niemal co piąty ankietowany uważa, że pocałunek to duże ryzyko zakażenia HIV (nie jest to prawda!).

I w końcu – niemal jedna czwarta uczestników badania jest przekonana, że „problem HIV ich nie dotyczy”. A dane są bezlitosne: blisko 70 proc. nowych zakażeń HIV wykrywanych w Polsce dotyczy osób młodych, pomiędzy 20. a 39. rokiem życia, przy czym połowa z nich nie ma jeszcze 30 lat.

Młodzi nie mają też świadomości, że test na HIV można wykonać samodzielnie w domu, anonimowo i bezpłatnie.

Aż 47 proc. badanych nie wiedziała, że po zachowaniu ryzykownym trzeba odczekać z badaniem 6–12 tygodni (w zależności od testu), aby wynik był wiarygodny.

Za to wszyscy, którzy w badaniu wzięli udział, deklarują, że chcą wiedzieć więcej. I to jest powód do optymizmu.

Ankieta to część akcji edukacyjnej „Mówię o HIV”, realizowanej przez Gilead Sciences w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze