Billie Eilish, 20-letnia gwiazda muzyki pop i wielokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, wystąpiła ostatnio w popularnym programie Davida Lettermana, w którym szczerze opowiedziała o swojej chorobie.
Billie Eilish nieczęsto opowiada o swoim życiu prywatnym, a jeszcze rzadziej o swojej chorobie. Artystka cierpi bowiem na zespół Tourette’a, który zdiagnozowano u niej, gdy miała 11 lat. Ostatnio jednak zrobiła wyjątek i otworzyła sie na ten temat w obszernej rozmowie z Davidem Lettermanem. Wywiad pojawił się na Netflixie w ramach czwartego sezonu programu „Mojego następnego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać”, w którym prowadzący rozmawia z fascynującymi, znanymi na całym świecie osobistościami i wyrusza z nimi na ciekawe wyprawy. Do tej pory w programie udział wzięli m.in. Barack Obama, Will Smith, Tina Fey, Robert Downey Jr., Kim Kardashian i Lewis Hamilton.
Billie Eilish w programie „Mojego następnego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać” Davida Lettermana (Fot. materiały prasowe)
Podczas nagrywania odcinka z Eilish wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Przy zmianie oświetlenia artystka miała tik, który zaskoczył, ale też zaciekawił dziennikarza. Wokalistka wyjaśniła, że tak właśnie objawia się zespół Tourette’a i że chętnie opowie o nim więcej. – Właściwie to uwielbiam odpowiadać na takie pytania, bo to dla mnie naprawdę ciekawe – przyznała. – Poruszam uchem w tył i w przód, unoszę brew, klikam żuchwą, zginam ramię… Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale to wszystko jest dla mnie bardzo męczące – dodała.
Artystka objaśniła również, że filmując ją wystarczająco długo, można zaobserwować u niej więcej tików. Wyjaśniła też, że przez lata nauczyła się żyć z chorobą. – Nie jest tak, że ją lubię, ale to część mnie […] i czuję się z tym całkiem pewnie – stwierdziła. Co ciekawe, objawy choroby nie pojawiają się u niej, kiedy śpiewa, jeździ konno lub mocno się na czymś koncentruje. Przyznała również, że najbardziej boli ją, gdy ludzie interpretują jej tiki jako wygłupy. – To naprawdę dziwne, że w ogóle o tym nie mówiłam. Najczęstszym sposobem, w jaki ludzie reagują, jest śmiech, bo myślą, że staram się być zabawna. Myślą, że to specjalne zachowanie dla żartów. Zawsze niesamowicie mnie to wkurzało – przyznała dosadnie.
Gwiazda zdradziła także, że wiele osób ze środowiska artystycznego też choruje na zespół Tourette’a. – Ma go tak wielu ludzi, a nigdy się o tym nie dowiesz. Kilku artystów zwierzyło mi się, że żyją z Tourettem. Nie powiem, kto to był, skoro nie chcą o tym mówić, ale wydaje mi się to niezwykle interesujące – powiedziała.
Wywiad z Lettermanem to jednak nie pierwszy raz, kiedy Eilish opowiedziała publicznie o swoim schorzeniu. Wcześniej zrobiła to w 2018 roku na Instagramie, odpowiadając tym samym na nagrania dokumentujące jej tiki, które trafiły do sieci. – Nigdy nie wspominałam o chorobie, bo nie chciałam być postrzegana jako ofiara losu. Poza tym nie chciałam, aby ludzie za każdym razem, gdy mnie widzą, myśleli o zespole Tourette’a – przekazała artystka. Eilish wyjaśniła wówczas, że jej tiki ograniczają się do niekontrolowanych odruchów fizycznych i nie są zbyt widoczne dla innych, jeśli nie koncentrują swojej uwagi. – Zespół Tourette’a sprawia, że proste rzeczy stają o wiele trudniejsze, ale dorastałam z tym i się przyzwyczaiłam – dodała wokalistka.
Polecamy cały wywiad Davida Lettermana z Billie Eilish. Artystka opowiedziała w nim również o swoich inspiracjach, fascynacjach muzycznych i syndromie oszusta, testowała też auto-tune i jeździła gokartem.
Zespół Tourette’a – co to jest?
Zespół Tourette’a należy do chorób tikowych dających pierwsze sygnały najczęściej w okolicach 7. roku życia. Obejmuje średnio 5 na 10 000 osób. Zgodnie z danymi statystycznymi choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Nie do końca wiadomo, co jest tego przyczyną. Syndrom Tourette’a pojawia się częściej w rodzinach, w których diagnozowane były przypadki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz innych zaburzeń ruchowych, w tym m.in. nadpobudliwości. Objawy Tourette’a to przede wszystkim tiki, które przybierają postać mimowolnych ruchów, takich jak: pociąganie nosem, mruganie oczami, a także tiki głosowe, czyli pochrząkiwanie i mlaskanie czy powtarzanie lub wykrzykiwanie słów, często wulgarnych lub obscenicznych.