1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Sepsa – liczy się czas

Sepsa – liczy się czas

Na poważne powikłania będące następstwem sepsy najbardziej narażone są dzieci. (Fot. iStock)
Na poważne powikłania będące następstwem sepsy najbardziej narażone są dzieci. (Fot. iStock)
13 września obchodzimy Światowy Dzień Sepsy. Czym właściwie jest sepsa? Jak ją szybko rozpoznać? Jak się przed nią uchronić?

Sepsa nie jest chorobą. Ale zabija. Słyszymy czasem: ktoś chorował na sepsę. Nie, nie na sepsę. Ale na coś chorował na pewno. Bo sepsa to reakcja organizmu, silna, często gwałtowna, na zakażenie wywołane bakteriami, wirusami czy grzybami. Jeśli do niej dojdzie, trzeba reagować szybko. Jak najszybciej. I od razu zastosować odpowiednie leczenie, inaczej grozi poważne ryzyko niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci.

Okazuje się, że na poważne powikłania będące następstwem sepsy najbardziej narażone są dzieci, szczególnie te małe – do piątego roku życia. Aż połowa przypadków sepsy na świecie – 25 milionów – to właśnie dzieciaki, z których 40 proc. miało mniej niż pięć lat. Przyczyna jest prosta – u maluchów układ odpornościowy nie jest jeszcze tak rozwinięty jak u dorosłego, nie zawsze więc radzi sobie z groźnymi zakażeniami, choćby takimi jak meningokoki (przeciw którym, pamiętajmy, są szczepienia).

A ponieważ czas jest tu na wagę złota – czy raczej na wagę życia – warto wiedzieć, na jakie sygnały powinniśmy zwracać uwagę, by nie przegapić niebezpieczeństwa.

Organizacja Sepsi Alliance opracowała schemat. Nosi on – nieprzypadkowo – nazwę TIME.

T (ang. Temperature) – pojawienie się temperatury, która nawet po podaniu leków przeciwgorączkowych szybko powraca i rośnie.

I (ang. Infection) – pojawienie się objawów przypominających przeziębienie lub infekcję, jak osłabienie, brak apetytu.

M (ang. Mental decline) – zmiana zachowania dziecka z żywego, energicznego na apatyczne, ospałe.

E (ang. Extremely ill) – pojawienie się bólu, szczególnie nóg (powodującego płacz), trudności w oddychaniu, biegunki, obniżenie napięcia mięśniowego.

– Pamiętaj! Jeśli zaobserwujesz kombinację tych objawów u swojego dziecka – nie czekaj. Wezwij karetkę lub skontaktuj się pilnie z lekarzem, podkreślając to, że podejrzewasz rozwój sepsy. Jest to niezwykle ważne, aby jasno sformułować swoje obawy, gdyż w tym wypadku liczy się każda minuta – dodaje pediatra, dr n. med. Alicja Karney.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze