1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Testy alergiczne

123rf.com
123rf.com
Podejrzewasz u siebie alergię, ale nie jesteś pewien, na co? W rozpoznaniu typu alergii pomogą Ci testy alergiczne. Istnieje kilka rodzajów testów, które pomogą zdiagnozować Twój problem.

Zanim jednak alergolog przystąpi do testu, przeprowadzi z Tobą wywiad. Pozwoli mu to wstępnie ustalić zakres badania i sposób jego wykonania. Istnieje kilka rodzajów testów alergicznych.

Testy skórne

Są to najczęściej wykonywane testy alergiczne i wykonuje się je nawet wtedy, gdy podejrzewa się alergię wziewną czy pokarmową, gdzie kontakt ze skórą jest ograniczony. Lekarz aplikuje kilka rodzajów alergenu bezpośrednio na skórę (zazwyczaj przedramienia lub pleców). Po określonym czasie sprawdza jaki alergen wywołał jaką reakcję – bada, czy pojawiły się bąble, jakiej są wielkości.

Testy skórne można przeprowadzić na dwa sposoby:

Test punktowy

Alergolog w określone miejsca na wewnętrznej stronie przedramienia wypuszcza kroplę substancji alergizujacej, a następnie nakłuwa w tym miejscu skórę. Po około 20 minutach następuje odczyt reakcji alergicznej. Ilość zaleconych testów zależy od wywiadu przeprowadzonego przez lekarza.

Co badamy metodą punktową?

  • testy na pleśnie – badanie reakcji na grzyby pleśniowe i drożdże.
  • testy pokarmowe badanie reakcji na owoce krajowe i cytrusy, warzywa, mąki, nabiał, mięso, ryby.
  • testy na roztocza – badanie reakcji na roztocza oraz insekty (karaluchy) czy gryzonie popularne w domowych hodowlach

Test płatkowy

Testy płatkowe wykonuje się, gdy podejrzewana jest alergia kontaktowa. W tym przypadku alergeny nanoszone są na bibułki, a następnie przyklejane plastrem do pleców. Aby test wyszedł prawidłowo, nie należy zdejmować plastra przez dwie doby, nie wolno też go moczyć (odpada więc kąpiel czy prysznic). Po ustalonym czasie lekarz bada wystąpienie reakcji alergicznej. Reakcją może być rumień lub w

Co badamy metodą płatkową?

  • testy podstawowe I – badanie reakcji m.in. na siarczan niklawy
  • testy podstawowe II – badanie reakcji na chlorek kobaltawy, kwas salicylowy, lanolinę i inne.
  • testy na kosmetyki – badanie między innymi reakcji na kit pszczeli, rumianek, mentol itp.
  • testy na żywice i rodzaje drewna
  • testy pokarmowe
 

Testy śródskórne

Wykonuje się je wtedy, gdy wyniki testów skórnych nie dały jednoznacznych rezutatów. Lekarz za pomocą strzykawki i igły wprowadza niewielką dawkę antygenów pod skórę (w stężeniu kilkanaście razy niższym, niż w testach skórnych).

Aby najlepiej ułatwić pracę alergologowi, należy pamiętać o odstawieniu leków na alergię przynajmniej 10 dni przed datą badania! W ten sposób mamy dużo większą pewność, że badanie skórne przebiegnie prawidłowo.

Testy prowokacyjne

Najbardziej ryzykowne z testów. Polegają na bezpośrednim podaniu alergenu w postaci wziewnej lub pokarmowej. Lekarz może nam dmuchnąć do nosa lub podać do wypicia roztwór alergenów. Wykonuje się je niezmiernie rzadko, gdyż stanowią ogromne ryzyko ostrej reakcji alergicznej, któa może doprowadzić nawet do śmierci.

Niestety, jest to najczęściej przeprowadzany test domowy: chętnie sprawdzamy sami na sobie, co mogło nam zaszkodzić. Jeśli podejrzewamy u siebie alergię, to zamiast celowo sięgać po produkty, o których myślimy, że nam szkodzą, lepiej udać się do lekarza, który to zrobi w sposób profesjonalny i bezpieczny.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze