1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak uregulować cykl miesięczny?

Jak uregulować cykl miesięczny?

123rf.com
123rf.com
Jeśli należysz do kobiet, które mają problemy z nieregularnością miesiączki, przeczytaj kilka podpowiedzi ginekologów i dietetyków.

Po pierwsze, ruszaj się!  - Stres, nadmierny wysiłek fizyczny i notoryczne niewyspanie może prowadzić do zaburzeń pracy układu hormonalnego, co skutkuje nieregularnymi okresami. Warto przyjrzeć się swojemu planowi dnia, spróbować uporządkować sprawy zawodowe, oddzielić od prywatnych. Regularny wysiłek fizyczny o średnim lub nawet małym natężeniu pomaga wpłynąć na równowagę gospodarki hormonalnej, a także zminimalizować negatywne skutki stresu, rozładowując emocje. Najważniejsze by wysiłek był systematyczny, więc zdecydujmy się na zajęcia, które polubimy np. z jogi, tai-chi lub pilates –  mówi Magda Suchan, dietetyk, trener personalny i ekspert Fertinea.pl.

Po drugie, odstaw słodycze i fast foody Dieta jest niezwykle ważna dla utrzymaniu regularności cyklu menstruacyjnego. Jeżeli nie dojadasz, przebywasz na restrykcyjnej lub ciągłej diecie odchudzającej, a może dokuczają ci zaburzenia wchłaniania wynikające z niektórych jednostek chorobowych, wtedy te czynniki mogą przyczyniać się do „kapryśnego” cyklu. Również gwałtowne schudnięcie lub przytycie nie jest korzystne dla naszego układu hormonalnego. -  Najzdrowsze są produkty pełnoziarniste, które dostarczą węglowodanów złożonych i błonnika, a także tłuste ryby, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe np. pstrąg, łosoś, śledź czy makrela. Oraz oczywiście świeże owoce i surowe warzywaWbrew pozorom, jednym z ważniejszych tłuszczów jest cholesterol, który jest niezbędny w procesie produkcji hormonów. Nie oznacza to jednak, że musimy się objadać tłuszczami. Przeciwnie. Wystarczy wprowadzić do diety odrobinę masła, pełnotłustego mleka lub serów. Oczywiście w granicach rozsądku. Warto przy tym natomiast zrezygnować ze słodyczy oraz produktów z białej mąki  – wyjaśnia dietetyczna. Jednym z najważniejszych pierwiastków w kobiecej diecie jest żelazo. Jego brak może prowadzić nawet do zahamowania owulacji, więc warto kontrolować jego poziom. Żelazo znajdziemy w czerwonym mięsie, wątróbce, jajkach i rybach, a także w roślinach z ciemnozielonymi liśćmi, fasoli, nasionach słonecznika i nasionach quinoa. Warto sięgnąć także po suplementy zawierające ten pierwiastek.

Po trzecie, skonsultuj się z lekarzem Nie zapomnij także o wizycie u lekarza, zwłaszcza jeśli nieregularność cyklu się powtarza. – Zaburzenia cyklu zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli staramy się o dziecko. Przyczyną problemów może być m.in. zespół policystycznych (PCOS) jajników, nadczynności i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, schorzenia wątroby i niewydolność ciałka żółtego. Jeżeli okresy pojawiają się nieregularnie u kobiety w wieku zbliżającym się do 40 r.ż. możemy podejrzewać przedwczesną menopauzę – wyjaśnia dr Bednarska-Czerwińska, specjalista ginekologii i endokrynologii z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Żeby poznać ostateczną przyczynę zaburzeń menstruacji konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, m.in. USG i badania poziomów hormonów we krwi. Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków hormonalnych. Konieczna jest także walka ze schorzeniami pierwotnymi zaburzającymi regularność cykli.

Po czwarte, odwiedź aptekę Niestety nie wszystkie nawyki łatwo zmienić.  Często wzbogacenie diety o duże ilości szpinaku lub wygospodarowanie czasu na wizyty na siłowni wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Nie zawsze też zmiana menu jest wystarczająca, zwłaszcza jeśli mamy niedobory minerałów czy witamin. Wtedy warto wprowadzić suplementację profesjonalnymi preparatami.  O jakich mikro- i makroelementach powinnyśmy pamiętać? O witaminie C, która jest bardzo silny antyoksydantem, witaminach B6 i B12 - pierwsza bierze udział w powstawaniu progesteronu i procesach immunologicznych. Jest też niezbędna w procesie wytwarzania serotoniny, neuroprzekaźnika, który reguluje z melatoniną sen, wpływa na apetyt, odpowiada za nastrój; z kolei wit. B12 chroni przed anemią i wspomaga procesy przetwarzania energii w organizmie, kwasie foliowym (szczególnie ważny dla kobiet planujących ciążę. Jego suplementacja jest zalecana, aby uniknąć wad rozwojowych cewy nerwowej płodu, jak i innych wad rozwojowych), który bierze udział w produkcji czerwonych krwinek i warto go więc przyjmować zwłaszcza w przypadku obfitych okresów oraz bardzo ważnych minerałach: magnezie, cynku, żelazie, miedzi i selenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze