1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca

Już jest grudniowy „Sens”

Na okładce Noblistka Wisława Szymborska. Magazyn ukazuje się z dwiema okładkami do wyboru.

Temat Numeru poświęcamy introwertyzmowi. Nieprzypadkowo właśnie teraz bo jak wyjaśnia redaktor naczelna Joanna Olekszyk to chyba najbardziej introwertyczna pora roku. Postanowiliśmy ukazać go w pełnym świetle, ze wszystkimi jego wadami i zaletami, ale koncentrując się na tych ostatnich pisze dalej we wstępniaku do grudniowego wydania. Dlatego poświęcony im blok artykułów nazwaliśmy Cicha moc. Skąd się ona bierze i jak ją odkryć u siebie, ale i wycofanych na pozór bliskich? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć z pomocą psychologów i doradców. Cechy osobowości introwertycznej przybliża psycholożka kliniczna i autorka książek Stephanie Stahl. O tym, że introwertyk introwertykowi nierówny przekonuje psycholożka Hanna Samson. Psychoterapeutki Katarzyna Miller i Ewa Klepacka-Gryz wyjaśniają w dwóch kolejnych tekstach, że skrajny ekstrawertyzm jest bardzo płytki i relacje z introwertykami niosą wiele dobrego, więc warto poznać ich „instrukcję obsługi”. Doradczyni zawodowa Sandra Bichl zachęca z kolei do wykorzystania potencjału introwertyka w pracy. Nawet jeśli wymaga to wiele wysiłku dla dobra organizacji warto go zrobić.

Nieprzypadkowo również na naszą okładkę trafiła Wisława Szymborskiej (autorką okładkowej ilustracji jest nasza redakcyjna koleżanka Ada Dziewulska ta sama, która stworzyła grafiki do kart emocji Poznaj siebie przygotowanych przez Katarzynę Miller wraz z Joanną Olekszyk). „Zwierzanie się publiczne to jest jakieś gubienie swojej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie. Nie można tak wszystkiego rozsiewać” – tłumaczyła. Klasyczna introwertyczka! W 25-lecie otrzymania przez poetkę literackiej Nagrodę Nobla wydawnictwo Znak proponuje książkę „Ćwiartka Szymborskiej, czyli Lektury Nadobowiązkowe. Wyboru zawartych w niej felietonów dokonał Jacek Dehnel, z którym o pracy nad tą książką i samej Wisławie Szymborskiej rozmawia Joanna Olekszyk. „Wielkie wiersze są wielkie właśnie dlatego, że można je na nowo odczytywać w innych okolicznościach. I im dłużej działają, tym można powiedzieć, że są bardziej udane. Bo to znaczy, że przy wszystkich przemianach ludzkości i świata, w którym żyjemy, ktoś napisał coś, co tej świeżości nie straciło i nadal jest cennym komentarzem do tego, co nas otacza” – mówi w wywiadzie autor wyboru.

Introwertyzm w innej (kociej) postaci pojawia się także w Temacie Specjalnym, czyli drugim comiesięcznym bloku tematycznym, tym razem zatytułowanym „Zwierzęta a my”. Kot w centrum stawia siebie, co czyni go silnym i zdystansowanym – powtarzamy za Carlem Gustavem Jungiem. Czego możemy się od niego nauczyć? Choćby tego, żeby nie iść na zgniłe kompromisy... Do brania przykładu ze zwierząt – dzikich, owszem, ale kto powiedział, że kot to zwierzę w pełni udomowione? – zachęca praktyk szamanizmu Robert Rient, pisząc: „Dzikość oznacza podążanie własną ścieżką, a ta ścieżka jest fascynująca”. Jednak dzikość to tylko część naszej natury – warto zatem wśród zwierząt poszukać również przewodnika naszego udomowionego ja. Najlepszym z nich będzie pies, mistrz wyczulenia na emocje przyjaciół, nieoceniający i zawsze gotowy, by ich wspierać.

W grudniowe wydaniach SENSu temat relacji ma kilka planów: numery ukazują się w listopadzie, gdy w pamięci odżywają wspomnienia o bliskich nieobecnych, a dotyczą miesiąca, w którym obchodzimy najbardziej rodzinne święta – Boże Narodzenie. A te – paradoksalnie, można by powiedzieć – często również ujawniają nasze relacyjne tęsknoty i braki. Jak je zaspokoić? O dopasowaniu w związku opowiada psychoterapeuta Jacek Masłowski. Do nieoceniania swoich dzieci, staniu za córka i synem w każdy okolicznościach i budowaniu poczucia akceptacji, które pozwoli nastolatkom stawić czoło trudnościom dojrzewania nawołują instruktorka arteterapii Anna Merska-Mitan oraz psychiatra Joanna Puchała.

Ponadto w numerze stałe rubryki, m.in.:

 • Seksualnie – wywiad z dr Sylwią Jędrzejewską nie pozostawia wątpliwości: naszym najbardziej seksownym organem jest… mózg.
 • Filmoterapia z SENSem – o byciu sobą na przekór światu i ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami rozmawiają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland na przykładzie ukazanej w filmie Bo we mnie jest seks” Kaliny Jędrusik.
 • Mentorki. Do swojej alchemicznej pracowni zaprosiła nas jubilerka Sabina Wałęcka.
 • Psychoastrologiczny portret – to zodiakalny Strzelec dostał od dobrych wróżek róg obfitości w prezencie na urodziny.
 • Nacje mają swoje racje dlaczego Portugalczyków nie można wkładać do jednego worka z innymi południowcami?
 • Ekomisja Ałbena Grabowska wyjaśnia, ile podwarszawskiego Brwinowa w nowej powieści Stulecie Winnych. Początek
 • Informator o warsztatach rozwoju, a także filmy i książki rozwojowe oraz wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

Każdy numer „Sensu” jest inny, ale łączy je to, że w Temacie Numeru, jak i innych tekstach, staramy się przekazać Wam jedno: jesteście OK! Właśnie tacy, jacy jesteście kończy swój wstępniak Joanna Olekszyk.


Dołączając się do tego apelu, ż
yczymy Czytelnikom wielu emocji przy odkrywaniu, jak fajnie jest być wewnątrz (także siebie).

Redakcja magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze