1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca

Małgorzata Foremniak na okładce lutowego miesięcznika „Sens”

W zgodnej opinii psychologów dzieciństwo w zdrowym środowisku stanowi podwaliny dobrostanu w dorosłym życiu. A jednak często dom rodzinny nie daje schronienia… Takim sytuacjom poświęciliśmy nasz lutowy Temat numeru.

– Rodzina to oparcie, osadzenie w historii pokoleń, to część naszej tożsamości. To ciągłe budowanie więzi, która daje moc, siłę i wiarę. Jest podstawowym paliwem do budowania pogodnego życia – mówi Małgorzata Foremniak w rozmowie z Aliną Gutek. Aktorkę już wkrótce zobaczymy w przejmującej roli Małgosi Płonki w filmie „Sonata”.

Temat numeru lutowego wydania zatytuowaliśmy „Dom Zły” – mówimy w nim o tym, że często dom rodzinny nie daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia… Na czym może polegać dysfunkcjonalność rodziny – wyjaśniamy z pomocą psychologów Linda i Johna Frie.

O wykorzystywaniu seksualnym dzieci rozmawiamy z terapeutką Jolantą Zmarzlik. – Z mojego doświadczenia wynika, że sprawcy mieszczą się̨ w każdej kategorii, jeśli chodzi o status społeczny, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Wykorzystywanie seksualne, podobnie jak alkoholizm, jest bardzo demokratyczne – podkreśla specjalistka z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego, współpracująca m.in. z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jak to możliwe, że dziedziczymy skutki traum rodziców i dziadków? O odpowiedź poprosiliśmy prof. Jadwigę Jośko-Ochojską ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dzieci to nie są̨ harpie, one po prostu wyciągają̨ wnioski: mama woli zrobić́ sama, bo zrobi to najlepiej, tata nie pozwala dotykać́ swoich narzędzi – psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska przestrzega, że wyręczanie córki czy syna we wszystkim, nie prowadzi do niczego dobrego. Trudne dzieciństwo nie skazuje nas jednak na bycie nieszczęśliwym w przyszłości. Jak się z nim uporać? Psychoterapeutka Monika Wasilewska proponuje przepracować dawne deficyty z pozycji wewnętrznego rodzica.

– Kocham też moją wieś, jeżdżę tam, kiedy mogę – zwierza się dalej Małgorzata Foremniak. No właśnie, w lutowym wydaniu nie może brakować tekstów o miłości. A co z kryzysami? Jak nie tylko je przetrwać, lecz także wynieść z tych doświadczeń korzyści? Odpowiedzi pomagają znaleźć nasi eksperci:

 • Rolę mitu relacji jako pieśni, która zwołuje do siebie ludzi przedstawia psychoterapeuta POP Zbyszek Miłuński.
 • Więź seksualna wykracza poza sam seks. Troszczmy się o nią także wtedy, gdy akurat nie układa nam się w łóżku – apeluje psychoanalityczka Judith Viorst.
 • Psycholożka i terapeutka par Camillet Rochet przekonuje, że miłość zaczyna się po trzech latach.
 • Lekcję samopomocy po rozstaniu prowadzi psycholożka Katarzyna Miller.

Ponadto w numerze m.in.:

 • Damsko-męskie: Matka czy żona? – dylemat współczesnych mężczyzn przybliża terapeuta Jacek Masłowski.
 • Nacje mają swoje racje – nie tylko sushi i samuraje… Z jakich zachowań Japończyków warto brać przykład?
 • Mentorki – po co nam dzisiaj znajomość Platona? Pytamy historyk filozofii prof. Liliannę Kiejzik.
 • Numerologia – archetyp Jedynki.
 • Informator o warsztatach rozwoju oraz filmy, seriale, książki i wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

To pierwszy numer, który trafia w tym roku do rąk naszych Czytelników.

Życzymy Wam wiele miłości… I oczywiście dobrych lektur, o które w naszym magazynie staramy się jak najsumienniej

Redakcja magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze