1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca
 4. >
 5. Czerwcowy „Sens” już w sprzedaży. Na okładce aktorka Agnieszka Grochowska

Czerwcowy „Sens” już w sprzedaży. Na okładce aktorka Agnieszka Grochowska

„Rzeczywiście, latem bardziej niż o innej porze roku przypominamy sobie, jak piękny jest świat, w którym żyjemy; jak wiele w nim – mimo wszystko – dobra, współczucia, życzliwości. I właśnie ten klimat chcieliśmy oddać w czerwcowym numerze SENSu” – pisze we wstępie do numeru Joanna Olekszyk, redaktor naczelna.

„Strasznie trudno odpuścić pewne rzeczy, zdjąć z siebie poczucie winy i odpowiedzialności. Ja na szczęście już̇ wiem, że nic nie muszę. Od wielu lat niespecjalnie udowadniam komukolwiek cokolwiek” – w rozmowie z redaktor naczelną Joanną Olekszyk przyznaje się Agnieszka Grochowska, jedna z najbardziej znanych i uznanych polskich aktorek, prywatnie mama Władysława i Henryka. Na dużym ekranie można teraz ją oglądać w filmie Anny Kazejak „Fucking Bornholm”. A o miłości, która pod hasłem „Kochajmy się” jest w czerwcu Tematem Numeru, mówi: „Łatwo jest powiedzieć́ »kocham cię«, ale o wiele trudniej każdego dnia starać się to urzeczywistniać́. By to nie rozmieniało się na drobne. Byśmy nie przestawali siebie nawzajem słuchać. Abyśmy nie przestawali chcieć́ mówić coś o sobie. Miłość́ jest potężną̨ siłą, ale sama miłość́ nie wystarczy, potrzebna jest też konsekwencja, codzienna decyzja, że dla tej drugiej osoby chcę być́ najlepszą wersją siebie”,

Zatem kochajmy się! – nawołujemy w bieżącym numerze. „I mamy na myśli miłość́ w każdej postaci – tę romantyczną, rodzicielską, ale też sąsiedzką̨. I seksualną. W końcu, jak zauważa włoska seksuolożka Nada Loffredi, z którą rozmawiała dziennikarka Julia Wollner, seks to życie!” – wyjaśnia w swoim wstępniaku do wydania redaktor naczelna, dodając, że „kochajmy się” oznacza nie tylko pójść za uczuciami, ale okazywać́ sobie więcej czułości, szacunku, a także być wzajemnie bardziej wyrozumiałym na swoje stany psychiczne i emocjonalne. Jak do tego dążyć, podpowiadają nasi eksperci:

 • seksuolożka Nada Loffredi namawia do entuzjastycznego i pełnego energii podejścia do seksualności;
 • psycholożka Katarzyna Miller zauważa, że choć matki nie uczą córek, jak być dobrymi kochankami, to kobiety mogą samodzielnie odrobić tę lekcję w dorosłości;
 • świat męskich fantazji przybliża psycholog i seksuolog Dominik Haak;
 • seksuolożka Ameera Anna Ibrahim daje wskazówki, jak zachować intymność w związku z długim stażem.

Czerwcowy Temat Specjalny poświęcamy dzieciom… trochę starszym, bo nastolatkom. Co ich niepokoi? Jak wspierać córkę i syna w tym trudnym okresie? Ale także… czego możemy się od nich nauczyć? Do opracowania naszej „instrukcji obsługi nastolatka” zaprosiliśmy:

 • dr Tomasza Srebnickiego – psychoterapeuta i współautor książki „Cyfrowe dzieci” uspokaja, że wbrew obawom sprzed kilku lat nowe technologie wcale nie doprowadziły do rozkładu więzi społecznych wśród nastolatków i zachęca dorosłych, by – zamiast straszyć i zakazywać – towarzyszyli dorastającym dzieciom w odkrywaniu korzyści, które oferuje Internet;
 • suicydolożkę Lucynę Kicińską – doświadczona w pomocy dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych ekspertka apeluje, by nie lekceważyć rezygnacji, z którą nastolatki reagują na propozycje rodziców. Wzruszenie ramion i zbywanie wszystkiego słowami „A po co?” to często rozpaczliwa prośba o pomoc;
 • psychoterapeutkę POP Annę Pilecką – weźmy przykład z nastolatka, rozwojowy bunt ma sobie wiele energii, którą z pozycji dorosłej osoby możemy dobrze wykorzystać;
 • trenera metody Gallupa Dominika Juszczyka, który proponuje, jak wspierać dzieci w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz apeluje, by zamiast kazać im poprawiać to, w czym są słabi, zachęcać je do rozwijania talentów.

Ponadto w numerze nasze stałe rubryki, m.in.

 • Filmoterapia: o dokumencie poświęconym wyjątkowej i niezapomnianej Simonie Kossak rozmawiają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland.
 • Rozwój przez sztukę: Norbert Kopczyński, pionier łucznictwa konnego w Polsce dzieli się z nami swoją pasją.
 • Nacje mają swoje racje: o silnym poczuciu tożsamości, które dziś wzmacnia Ukraińców opowiada mieszkająca we Lwowie etnolożka Katarzyna Łoza.
 • Wychowanie z SENSem: pedagożka i wielokrotnie nagradzana autorka książek dla młodzieży Ewa Nowak podpowiada rodzicom, czego unikać, żeby nie zepsuć relacji między dziećmi.
 • Mentorki: o to, jak wykorzystać nowe technologie dla dobra naszego zdrowia psychicznego, pytamy brytyjską psycholożkę dr Sophie Mort, uznawaną za guru terapii online.
 • Ekomisja: Jaga Hupało i jej miejsca na Ziemi.
 • Filmy, książki i warsztaty rozwojowe oraz inspiracje, jak żyć Bliżej Natury.

Przyjemnej lektury!

Redakcja magazynu „Sens”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Sens
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze