1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca

Już jest lutowy „Sens”

Lutowe wydanie „Sensu” już w sprzedaży. W Temacie Numeru zachęcamy czytelników do pokochania siebie. Z kolei w drugim comiesięcznym bloku tematycznym proponujemy, jak być hygge tej zimy.

Pokochaj siebie, żeby pokochać innych – apelujemy w lutowym Temacie Numeru. Miłość do siebie jest kojarzona z egocentryzmem, samolubnością czy nawet narcyzmem i zachowaniami aspołecznymi. Zupełnie niesłusznie, bo bez tego, co na miłość się składa, czyli m.in. szacunku dla własnych potrzeb, wartości, priorytetów, także innym nie dajemy przyzwolenia, by byli sobą. I w rezultacie, zamiast działać z miłości, z wolnego wyboru – zmuszamy się do różnych rzeczy, a wynikającą z tego frustrację wylewamy na siebie wzajemnie.

Na czym polega postawa miłości do siebie?

 • Bądź swoim najlepszym przyjacielem. Czy komuś bliskiemu, kto właśnie doświadczył rozstania albo straty, powiedzielibyśmy, że po prostu nie zasługuje na miłość́ i szczęście? Oczywiście, że nie, bo to wbrew zdrowemu rozsądkowi. Dlaczego zatem zachowujemy się tak w stosunku do siebie?!
 • Dagny Kurdwanowska, psychogerontolożka i autorka książki „Uważna, czuła i odważna. Jak pielęgnować w sobie dobro” opowiada o swoim rozwoju. „Dopiero powrót do domu z powodu jednoczesnej choroby mamy, ojca i babci dał mi szansę na zmianę̨ stosunku do siebie” – mówi w wywiadzie.
 • Psycholożka Megan Logan proponuje autorską metodę odkrywania zdrowej miłości do siebie „Dopiero wtedy odnajdziesz spokój, wykorzystasz swój potencjał i stworzysz autentyczne relacje. Jeśli wszyscy bylibyśmy szczerzy i wrażliwi na swoje emocje, przełożyłoby się̨ to na o wiele bardziej wartościowe związki i relacje” – zachęca w przewodniku dla kobiet „Pokochaj siebie”.
 • Miłość do siebie z męskiej perspektywy przedstawia psychoterapeuta Zbyszek Miłuński. „Język mężczyzn nie zna określenia »miłość do siebie«, ponieważ̇ wzorzec męski nie jest zbudowany na miłości, tylko na przemocy” – wyjaśnia ekspert. Co radzi tym, którzy zaczynają̨ odkrywać potrzebę̨ samoopieki? „Zacznijcie szczerze rozmawiać́, zamiast poklepywać się z kumplami po plecach, udając, że wszystko w porządku”.

W naszym drugim bloku tematycznym, tzw. Temacie Specjalnym, podpowiadamy, jak przetrwać zimę w dobrym zdrowiu psychicznym. Odwołujemy się do hygge, koncepcji dobrostanu rodem z Danii, gdzie liczą się drobne radości, bycie blisko natury, kontakt z życzliwymi ludźmi.

 • Bawmy się! Dorośli rezygnują z zabawy, koncentrując się na byciu efektywnym i tzw. poważnych sprawach. Tymczasem – i to niezależnie od wieku – rozrywka w dobrym towarzystwie pobudza naszą kreatywność́, a to daje poczucie szczęścia i przyjemności. A poza tym buduje więzi międzyludzkie.
 • Brytyjska felietonistka Hannah Jane Parkinson przekonuje, że w naszym zasięgu jest całkiem sporo drobnych przyjemności, które – jak potwierdza wiele badań – są skutecznym sposobem na poprawę̨ nastroju, zwłaszcza gdy jesteśmy zestresowani.
 • Trener personalny Igor Bilinskyi zachęca do aktywności fizycznej w plenerze. „Liczy się̨ każdy, dosłownie każdy ruch na świeżym powietrzu. To może być́ nawet wyjście w porze lunchu z biura na 15 minut do pobliskiego parku. Łapiemy wtedy światło, a każdy promień́ słońca o tej porze roku jest na wagę̨ złota, to witamina D3, poza tym podnosimy się̨ z pozycji siedzącej, wstajemy od komputera, to już̇ coś. Zero nakładu, wiele korzyści” – motywuje.

Jak zazwyczaj, znaczną część „Sensu” poświęcamy tematom związanym z rozwojem i relacjami; w tym numerze nasze stałe rubryki, mi.in.:

 • „Damsko-męskie” – psychoterapeuta Jacek Masłowski wyjaśnia, skąd się bierze lęk przed bliskością i jak uwolnić się od niego w dorosłym życiu.
 • „Rozmowy o seksie” – dr. hab. Michał Lew-Starowicz tłumaczy mechanizmy cyberseksu.
 • „Nurty terapeutyczne” – reguły terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach przedstawia praktykująca ją psycholożka i terapeutka Ewa Majchrowska.
 • „Za i przeciw” – felieton prof. Bogdana de Barbaro.
 • „Moc kobiet” – o to, czy pracować́ nad sobą, czy częściej odpuszczać; dążyć do tego, by ogarniać wszystko czy jednak pogodzić się z tym, że to niemożliwe – psychoterapeutkę Katarzynę Miller pyta redaktorka naczelna „Zwierciadła” Joanna Olekszyk.

Ponadto w lutowym wydaniu m.in.:

 • Filmoterapia – filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland rozmawiają o filmie „Chleb i sól”.
 • Rozmowa psycholożek Ewy Klepackiej-Gryz i Anny Rogowskiej na temat duchowości w psychoterapii. „Po pandemii psychoterapia przeszła transformację. Coraz więcej osób przychodzi do gabinetu terapeuty nie z konkretnym problemem, a z cierpiącą duszą” – mówią terapeutki.
 • Wywiad z Markiem Krzystankiem o wypaleniu zawodowym z perspektywy psychiatrii.
 • Psychoterapeutka Anna Cyklińska wyjaśnia, jakie znaki wskazują na to, że żałoba może stać się depresją.
 • Polecenia książek, filmów i warsztatów rozwojowych.

Z życzeniami inspirujących lektur

Redakcja „Sensu”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Sens
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze