1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło
 4. >
 5. Tomaszów Mazowiecki Cezarego Pazury

Tomaszów Mazowiecki Cezarego Pazury

Gdy pojawił się na świecie (3600 dkg, 56 cm), położna powiedziała jego matce: „Ma pani tego swojego artystę”. Kiedy miał metr dwadzieścia, nucił: „To był maj, pachniała Saska Kępa”, myśląc, że śpiewa o jakiejś magicznej roślinie. Znów urósł. Jego ksywy zmieniały się wprost proporcjonalnie do wzrostu: Zdzichu, Saper, Pazur, Fandzloch, aż wreszcie na studiach został Paznokciem. Bywa rozsądny. Chce zdrowo żyć. Gdy boli go głowa, wypija sie-dem szklanek wody. Jedną po drugiej. Zamiast iść do apteki, kupuje pęczek rzodkiewek. – Pan wierzy w miłość? – pytam Cezarego Pazurę. – Tylko – odpowiada.

 

Kino Włókniarz

Miejsce konkursów powiatowych, spotka  solistów i chórów dziecięcych pod hasłem Tomaszowska Wiosna. Mój tata prowadził dziewięcioosobowy chór. Śpiewaliśmy na trzy głosy różne pieśni, zdobywając drugie, trzecie, rzadziej czwarte miejsce. Mieliśmy zgraną paczkę: Szafa, łolek, Kikuś, Kacper (pierwsze dziecko, z którym bawiłem się na podwórku), Mariusz Chojecki, Gugef, Pontik.

Któregoś roku zakochałem się w dziewczynie z Koluszek. Miała bardzo długie nogi i śpiewała w parze z takim kurduplem z Brzezin. Strasznie nas wpieniał, bo jej bardzo pilnował i łaził z nią cały czas. Postanowiliśmy więc z Chojeckim dać mu bęcki na przystanku. Ale przyjechał autobus i go zabrał niestety. Tak oto dzięki PKS owi Zbigniew Zamachowski uniknął porządnego bicia.

W kinie Włókniarz miałem pewne wystąpienie, do którego zmuszono mnie, grożąc, że nie zdam matury. Mówiłem: „Już z »Aurory« wystrzał padł...”, a z sufitu spadało w tym czasie morze chorągiewek. Każda z gwoździkiem na końcu, aby skutecznie wbić się w podłogę. Musiałem tkwić na scenie tak idealnie, żeby mi się nic w łeb nie wbiło. W tej pierwszomajowej akademii można było wygrać podróż Pociągiem Przyjaźni, aparaty fotograficzne, bony książkowe, a ja niestety wygrałem nagrodę główną. Możność wzięcia udziału w egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego PZPR i uścisk dłoni pierwszego sekretarza KW PZPR w Piotrkowie Trybunalskim. Dostałem także pozytywną opinię: „Prezencja, dobrze mówicie po polsku, świetne oceny, każde studia stoją otworem, tylko się zastanówcie, Pazura”. Kiedy organizatorzy to mówili, za oknem szedł właśnie pochód z hasłami: „Solidarność, Solidarność!”. Czułem się nie w tym obozie.

Tydzień później przyjechał do parafii biskup i ksiądz zamówił u mnie przemówienie w imieniu całej służby liturgicznej. Mówiłem, że młodzież, solidarność, w nas przyszłość wolnego kraju, wręczyłem kwiaty biskupowi, a on na to: „Dziecko, przyjdź na obiad do proboszcza”. Przyszedłem, biskup wziął mnie na bok i rzekł: „Takich jak ty potrzebuje Kościół. Mamy mało powoła . Uczysz się dobrze? Jakie masz plany?”. „No, myślałem o służbie Kościołowi, ale ja chcę mieć żonę, dzieci”. On na to: „Zastanów się, dziecko. Przed tobą wielka kariera. Może nawet Rzym?”. Wtedy postanowiłem: Będę błaznem, pójdę do szkoły teatralnej.

Gastronomik

Spędziłem tu rok. Większość uczniów stanowiły dziewczyny. Stałem sobie na zmywaku i opowiadałem kawały. Czasem robiłem naleśniki z kolegą, a musiało ich być osiemset, bo gotowaliśmy dla czterystu osób, po dwa dla każdego. Z nudów rzucaliśmy sobie te naleśniki przez całą kuchnię, z patelni na patelnię, bekhend, forhend. Niektóre spadały na ziemię.

Najpiękniejsze jednak były praktyki w Podklasztorzu, gdzie szybko awansowałem. Przez przypadek, nie powiem jaki. Najpierw pracowałem w kuchni, potem w jadalni, następnie w barze. Rok 1981. Istniał wtedy przepis, że wódkę można zamówić tylko do konsumpcji. Przychodzili więc tacy spragnieni, naliczało im się śledzia, a oni co? Przecież nie będą jedli tony śledzi do pół litra wódki! Zamawiali jednego, dwa, a ja miałem naliczonych osiem i wszystko szło do mojej kieszeni. Zarabiałem gigantyczne pieniądze, postanowiłem nawet nie zdawać do szkoły teatralnej, myśląc: „Znowu mnie nie przyjmą, znów rozczarowanie, po cholerę mi to? Będę sobie spokojnie żył, gotował dla ludzi, zarabiał na śledziach”.

Aż któregoś dnia w telewizji był mecz mistrzostw świata Polska – Belgia. Wygraliśmy 3:0, Boniek strzelił wszystkie bramki. Ryczeliśmy z kolegami z radości, a potem opijaliśmy zwycięstwo. Padłem. A rano Szpaku z Wojtkiem wsadzili mnie, kompletnie pijanego, do jelcza. Kierunek łódź Fabryczna. Poszedłem do szkoły filmowej na Targową, po drodze kupując dużo wody i oranżady. Po nocnych wrzaskach nie miałem w ogóle głosu. Wszedłem na egzamin i bezgłośnie wycharczałem: „Dzie  dobry”. Machulski Jan, przewodniczący komisji, odpowiedział: „Dzie  dobry. Co się stało?”, przedrzeźniając mnie. „No mecz był, trochę krzyknąłem” – odparłem. „No ja też – odpowiedział – to dziękujemy już panu”. Myślałem, że to koniec. Pamiętali mnie jednak z poprzedniego roku i takim trochę awansem dopuścili do drugiej tury. Potem jakoś szło.

Szpital na Polnej

Z Niewiadowem, gdzie mieszkałem, zawsze miałem problemy, bo gdy wyjeżdżałem na kolonie, padało pytanie: „A skąd je-steś, chłopcze?”. Ja na to: „Z Niewiadowa”. „No jak to nie wiadomo?!” – dziwili się. Wciąż miałem kompleks kretyna, który nie wie, skąd jest.

Moi rodzice borykali się tylko z jednym: brakiem pieniędzy. Zawsze zarabiali za mało. Znałem tylko jeden dialog. Matka mówi do ojca: „Zdzisiu, może byś zmienił zawód?”. Ojciec na to: „Nie, minister oświaty mówił, że od przyszłego roku nauczyciele dostaną podwyżkę”. Tak było co roku. I tak jest do dziś! Byłem wychowywany w pogardzie do jakichkolwiek przejawów ludzkiej inicjatywy, a słowo „prywaciarz” miało absolutnie pejoratywny wydźwięk, bo większość ludzi pracowała w fabrykach. Moja mama także. Z nakazu pracy w 1958 roku przyszła do zakładów Nitrat (obecnie Predom Prespol). Tajemnicą, o której wiedziało każde dziecko w Niewiadowie, było to, że odbywała się w nich tzw. produkcja specjalna. Powstawały bomby dla Ruskich, a przykrywką była produkcja młynków do kawy i przyczep kempingowych. Dlatego wybuchy w fabryce zdarzały się często i na osiedlu szyby szły. Zdarzały się też ciężkie, a nawet śmiertelne wypadki. Dlatego też Niewiadowa w tym czasie nie było na mapie. Dopiero jak się okazało, że Amerykanie z kosmosu widzą przecież wszystko, przestano utajniać jego istnienie.

W dzieciństwie nigdy niczego nie chciałem, bo wiedziałem, że rodzice i tak nie mogą mi tego dać. Żyliśmy bardzo skromnie, a system tylko to pogłębiał. Gdy poszedłem do Pierwszej Komunii i dowiedziano się o tym w fabryce matki, zabrano jej wszystkie dodatki. Ojciec leżał w szpitalu w Tomaszowie. W domu zapanowała prawdziwa bieda. Jedliśmy zupę szczawiową ze szczawiu, który przynosiłem z łąki. Mama gotowała ją na maśle. Całą gotówkę z Pierwszej Komunii, którą wpłaciłem na SKO, musiałem oddać, bo tata rozwalił trabanta. Zostało mi 50 zł i gdy pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do Warszawy, kupiłem sobie coca colę i słone paluszki. Resztę przywiozłem do domu.

Byłem dziwny. Nie piłem. Byłem tym, co pilnuje tych, co palą, stojąc na czatach koło kibla. Gdy do rodziców przychodzili znajomi i ktoś zaczynał palić, ostentacyjnie otwierałem okno, mówiąc: „O Jezus, Jezus, tu nie ma czym oddychać”. Wtedy dostawałem od matki w łeb. Do dziś nie palę w domu. Na tarasie puszczam dymka i koniec. Palę trzy dziennie. Czasem pięć.

 
Plac Kościuszki

Centrum miasta. Był tu wielki przystanek PKS u. Do Niewiadowa jeździł jeden autobus, o 15.10. Jak się człowiek na niego spóźnił, to musiał dymać na okazję do Ujazdu. Potem pieszo do Niewiadowa.

Niedaleko powstały pierwsze wieżowce i chcieliśmy choć raz wejść do windy; zobaczyć świat z wysoka. Trzeba było jednak mieć klucz i kiedyś kolega wreszcie go załatwił. Poszliśmy na wagary, żeby się przejechać windą. Ale mi się to podobało! Błagałem Boga: „Boże, jak ja bym chciał mieszkać w wieżowcu. Spraw, żebym kiedyś mieszkał. Żebym miał taki klucz do windy. Żebym mógł powiedzieć do kolegi: Cześć, chodźmy do mnie, na dziesiątym mieszkam”.

Stadion Lechia Tomaszów

Trenowałem siatkówkę. Uwielbiałem ją. Lechia Tomaszów była w pierwszej lidze. Stąd pochodzą Skorek, Gawłowski i Wójtowicz. Trzech najlepszych siatkarzy, którzy zdobyli złoty medal olimpijski w 1974 r. To sport tego miasta. Potem, gdy założyliśmy z kolegami w szkole filmowej kółko siatkarskie, wygraliśmy Mistrzostwo Polski Szkół Wyższych w 1985 roku. Byłem najlepszym rozgrywającym.

Foto: Łukasz Gawroński

Teraz dzieci mają za mało sportu w szkołach. Dziewczynki biorą zwolnienia, żeby nie ćwiczyć. Potem rosną z nich nieruchawe, niepodobające się nikomu krowy. No, ludzie! Życie to jest ruch! Jak nie będziemy się ruszać, to nie będziemy żyć. Nawet drzewo jak stoi, to się rusza.

Liceum im. Żeromskiego

Do szkoły w Tomaszowie jechał tylko jeden autobus. O 5.30. Lekcje zaczynały się o ósmej, więc musieliśmy z kolegą czekać przez godzinę pod szkołą. Z nudów zaczynaliśmy krzyczeć: „Ludzie, ludzieeee, luuudzie!”. A ludzie otwierali okna i pytali: „Czemu wy, kurwa, nie śpicie?”. Wtedy uciekaliśmy. Uczyłem się bardzo dobrze, matura 5,0. Czasem złapałem jakąś czwórkę, bo się wygłupiałem i obniżali mi za sprawowanie.

Tu po raz pierwszy pocałowałem dziewczynę. Na korytarzu pod popiersiem Żeromskiego dałem Małgosi naszyjnik i spytałem: „Czy chcesz ze mną chodzić?”. „Tak”. Nie wiem, czy to była miłość, czy mi się zdawało? Inne może bardziej mi się podobały, ale z Gośką chciałem chodzić, bo się z nią dobrze czułem. Jej tata był wojskowym i mieszkali na terenie jednostki wojsk lotniczych pod Tomaszowem. Żeby wejść do niej na randkę, musiałem mieć przepustkę. Paranoja.

Liceum było super. Wysoki poziom, bardzo dobrzy matematycy, świetni sportowcy. Miałem fajną klasę. Jedyną, w której było trzech laureatów ogólnopolskich olimpiad. Podczas olimpiady z historii sztuki mieszkaliśmy w schronisku młodzieżowym w łodzi. Pisałem o sakralnej architekturze drewnianej w Polsce. Miałem to w jednym palcu, ale były tam też dzieci ustawione. Wiadomo było, że zrobią wszystko, żeby mnie sczyścić. Sale do spania były kilkunastoosobowe, ale ja byłem w swojej sam, bo ci, którzy ze mną mieszkali, już odpadli. Była tam również dziewczyna, niezwykle atrakcyjna, piękna, malutka, czarnulka taka. I ona kupiła sobie piżamkę w serduszka i przyszła mi ją pokazać. Przerabiałem akurat Artura Grottgera. Tylko to pozostało mi do nauczenia, a tu pocałunki, pieszczoty. Jakby nie było, ciekawy wieczór. No i rano wyciągam pytania, a tam co? Grottger! Strzelałem. Zabrakło pół punktu.

Byłem wciąż aktywny. Chciałem na przykład grać i śpiewać równocześnie. Kolega namówił mnie na szkołę muzyczną. Pani dyrektor Zakrzewska, pamiętam jak dziś, spytała: „Dziecko, a ty na czym chciałbyś grać?”. Ja na to: „No, na pianinie”. „Ale już nie mamy wolnych miejsc. Może być klarnet?”. „Tak” – zgodziłem się, choć nie wiedziałem, co to klarnet. Po pół roku zorientowałem się, że nie da się jednocześnie śpiewać i grać na klarnecie. Ale skończyłem tę szkołę. Grałem w orkiestrze szkolnej i byłem konferansjerem. Mówiłem wyraźnie, powoli i z pamięci. Prowadziłem na przykład koncert „Śpiewający lekarze”. Byłem w szoku, że jednak sztuka w każdym drzemie, ludzie chcą to pokazać, wyżyć się w tym Tomaszowie Mazowieckim.

Kościół św. Wojciecha

Parafia Ujazd. Do 27. roku życia byłem ministrantem. Potem przyjeżdżałem tu rzadziej, ale zawsze szedłem do zakrystii i mówiłem: „Króluj nam, Chryste” (przywitanie służby liturgicznej ołtarza). Bo ja jestem chrześcijaninem, nie? Życie potwierdziło mi, że idę słuszną ścieżką. Ludziom teraz brakuje duchowości. Nasz umysł nie jest w stanie ogarnąć istoty boskości, bo czym ona jest? Tajemnicą. Nigdy nie możemy jej posiąść. Podoba mi się takie porównanie: to tak, jakby ryba płynęła po oceanie i pytała drugiej ryby: „Przepraszam bardzo, gdzie jest ocean?”. Pan Bóg jest wszędzie. To istota wszystkiego i trwała zagadka życia. Wszystkie pytania i wszystkie odpowiedzi. Każdy z nas jest częścią wielkiego boskiego planu i musimy sobie z tego zdawać sprawę. My to jednak olewamy, a nawet się nad tym nie zastanawiamy. XX wiek zrobił najwięcej dziur w ludzkim mózgu, a on i tak sam w sobie jest ucieleśnieniem zła.

Gdybym miał spersonifikować szatana, to narysowałbym ludzki mózg. Dla mnie jest on tylko narzędziem, które dał nam Bóg do używania. Tymczasem nami zawładnął. Ktoś udowodnił, że Einstein swoich odkryć dokonał świadomością, a mózgu użył tylko po to, by wszystko zapisać i przetłumaczyć na nasz język, zrozumiały dla innych mózgów.

Jestem pod wrażeniem Fallaci. Podzielam jej pogląd, że chrześcijaństwo powinno się zjednoczyć przeciwko muzułmanom, którzy panoszą się w Europie od 700 lat. My im na wszystko pozwalamy. To fanatycy, łatwo nimi sterować. Ciekawe, że Pan Bóg akurat im dał ropę naftową, a nami tak pokierował, że jesteśmy od niej uzależnieni. To paradoks. A może próba dla nas? Powinniśmy mieć coś takiego jak ojcowska silna ręka i powiedzieć tak albo nie. Bez nienawiści.

Niebieskie źródła

Są niebieskie, choć dla mnie całe życie były zielone. Jedyny przyrodniczy ewenement w okolicy. Miejsce odpoczynku tomaszowiaków. Dużo kaczek, roślin. Wycieczka, dzika wyprawa, bardzo czyste powietrze. W ziemi są źródła, które tylko biją w górę. Przez to nie tracą temperatury. Zawsze jest taka sama, bez względu na porę roku. 9 stopni. Aż trudno uwierzyć, że ta woda ma swój początek aż w Karpatach. Tak między nami, ja do dziś w to nie wierzę.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Rak – najbardziej uczuciowy znak zodiaku

Opiekuńczy domator o bogatym wnęrzu i silnych, lecz zmiennych uczuciach. (fot. iStock)
Opiekuńczy domator o bogatym wnęrzu i silnych, lecz zmiennych uczuciach. (fot. iStock)
Uczucia, które wzruszają do głębi. O odcieniu matczynym, pełnym poświęcenia, troski, czułości. Od 21 czerwca Słońce jest już w znaku Raka. Zasada Raka to domowe ognisko, przytulny kąt, poczucie bezpieczeństwa. Ale też zmienność uczuć, które związane są z wodą i Księżycem. Kobieca strona z jej biernością i bezradnością.

Rak w zodiaku reprezentuje psychiczne energie, wewnętrzne przeżycia, przypływ uczuć, zalanie obrazami podświadomości. Ten archetyp istnieje po to, żeby poruszyć, wzruszyć, obezwładnić tym, co czujemy. Uczy być jak woda, poddawać się uczuciom i płynąć z nimi. Woda też skrywa tajemnice, uczucia są intymne, tylko nasze. Kto wie, co się kryje w ludzkiej duszy? Duszę usłyszymy dopiero wtedy, gdy wstrząsną nami uczucia, wytrącając z kolein racjonalnego umysłu. Kiedy niemożliwe staje się możliwe za sprawą serca.

Rak, razem z Rybami i Skorpionem, należy do żywiołu wody. A włada nim planeta Księżyc. Esencjonalnie żeńskie jakości, symbole receptywności, przyjmowania. W wodę wszystko może wtargnąć, woda wiele przeniknie. Jej przypływami i odpływami rządzi Księżyc. Zmienny jak uczucia, kapryśny jak emocje, codziennie różny jak kobieta. Płynnie przechodzi z nowiu do pełni, a jednocześnie jest bierny, bo potrzebuje światła Słońca, by być widoczny. A jednak to on ma władzę na światem uczuć. Od niego zależą kobiece nastroje i cykle miesięczne, roślinne soki, ruch fal na oceanach. Potężna jest to energia. Księżyc łączy się z wielkim archetypem matki. Źródłem życia kojarzącym się wodami płodowymi, bezpiecznymi i ciepłymi. Chroniącymi przed złem świata, otulającymi. Zasada Raka bliska jest płodności. Zapłodnienie z perspektywy kobiecej to przyjęcie, znowu poddanie się. Rak to opieka, troszczenie się, pomaganie, najwyższe poświęcenie. Nieodzowne na linii matka - dziecko. Archetyp Raka wnosi do zbiorowej nieświadomości matczyne uczucia, macierzyństwo, bezinteresowną bezwarunkową miłość. Czułość pozbawioną erotyzmu, wibrującą najgłębszym wzruszeniem.

Drugą stroną medalu opiekuńczości jest bezradność i ona też bliska jest temu archetypowi. Silnie zaznaczony Rak w horoskopie urodzeniowym, może wskazywać na tendencje do szukania oparcia w cudzej sile, może naznaczać infantylizmem, pozostaniem na etapie dziecka. Dzieje się tak, gdy Rak w dzieciństwie doświadczy nieutulenia. Jego skrzywdzone wewnętrzne dziecko będzie domagało się ciepła innych osób, do których przylgnie i wobec których będzie zaborczy. Może też mieć słabość do słodyczy, śmietankowych budyni, naleśników i innych mlecznych produktów - ekwiwalentów emocjonalnych braków. Niezależnie od wieku będzie dziecinny. Rak jak nikt inny potrafi kaprysić i mieć dąsy, drażnić zmiennymi nastrojami i tupać nóżką. On wie co to łzy złości, emocjonalne manipulacje i szantaże, obwinianie bezradnością ofiary, atakowanie złośliwościami. Potrafi też zadać cios w plecy.

Rak i poczucie bezpieczeństwa

Rak to temat bojaźliwości, nadwrażliwości, nieufności, zdolności do cierpienia, dużej podatności na zranienia. Nieprzystosowania do tego, że życie wymaga aktywności, inicjatywy, konfrontacji. Rak woli wycofywać się do swojej skorupy niż walczyć. Postępuje tak z lęku przed brutalnością życia, ze strachu przed brakiem szacunku dla jego uczuć, boi się, że ktoś je podepcze. Z tego powodu wznosi mury obronne w postaci domu, swojej twierdzy. Za nieruchomości w kosmogramie odpowiada dom czwarty, przypisywany właśnie Rakowi. Ten delikatny znak, gdy ktoś zagrozi jego rodzinie, szczypie i to mocno. Zostaje znak. Bo dom dla Raka ma być bezpieczny, ma być oazą ciepła, czułości, ma być przytulny jak macica, do której nie wtargnie żadne zło. Dom, tak ważny w archetypie Raka, rozumiany jest też jako ojczyzna, Matka Ziemia. Raki są patriotyczne, sentymentalnie zbierające pamiątki, czujące swoje korzenie, do bólu rodzinne, zaplątane w swoje genealogiczne drzewo i często wcale niepragnące wyjrzeć poza jego listowie. Zasada Raka może oznaczać zaściankowość, zawziętość, fanatyzm, osobiste uprzedzenia, stronniczość. Rak to ochrona. Jego bierna agresja wybucha w obronnych zachowaniach, gdy zagrożona zostaje integralność, gdy ucierpieć mogą uczucia i bezpieczeństwo. Rak odznacza się silnym instynktem samozachowawczym, plemiennymi instynktami. I romantyzmem rozkochanym w polnych kwiatach, Mickiewiczu i Słowackim. Archetyp Raka to swojskość, bezpieczna, bo dobrze znana.

Fale uczuć i emocji

Bliskość, dotyk, przytulanie, to lubi Rak. Ciepły koc i ciepłą herbatę podaną przez ukochaną osobę obdarzoną miłością oraz zaufaniem. Rak kocha rodzinną atmosferę, uwielbia, gdy przy stole gromadzi się cała rodzina i je rosół. Co niedziela i w każde imieniny. Rak oznacza zawsze silne poczucie przynależności, przywiązanie do miejsc i ludzi. Jest zazdrosny, potrafi ściśle przylgnąć do drugiego człowieka. Tak broni się przed bólem emocjonalnym i utratą poczucia bezpieczeństwa. Wpada w histerie bez wyraźnego powodu, urządza sceny zazdrości aż wreszcie zamyka swoje uczucia na cztery spusty. Najgorszym koszmarem dla Raka jest samotność i odcięcie się od przeszłości. Gdy Rak się boi, zaczyna się zamartwiać, głównie o bliskich, nie o siebie. Jest w tym mistrzem. Swoją żywą wyobraźnię wykorzystuje wtedy do tworzenia najczarniejszych katastroficznych scenariuszy, które podsycają jego niepokój. Przestraszony będzie domagał się wsparcia emocjonalnego, a jak go nie otrzyma, ciężko rozchoruje się na żołądek.

Rak wygląda na słabego, miękkiego, ma opinię najbardziej uczuciowego znaku zodiaku. Przypisuje się mu nieśmiałość, empatię, kierowanie się intuicją i siódmym zmysłem. Jak każda księżycowa osoba bezbłędnie potrafi wyczuwać emocje innych, nie muszą paść słowa, żeby Rak wiedział. Przy tej wrażliwości jest jednak wytrwały. Jest niczym Księżyc, pełen tęsknot i nostalgii, ale tak jak on potrafi się odnowić. Swoją siłę czerpie z korzeni, patrzy w przeszłość na pożółkłe rodzinne fotografie. Historia jest dla niego fundamentem, na którym niestrudzenie, bez zbytniego wysilania się i często z pomocą silniejszych, buduje swój ciepły dom na pewnym gruncie.

Nie musisz być solarnym Rakiem, żeby nosić w sobie ten archetyp. Możesz się w nim odnaleźć przy silnej pozycji Księżyca w swoim horoskopie oraz zapełnionym planetami czwartym domem astrologicznym. W tym znaku możesz mieć Marsa, Wenus lub inne planety.

 1. Moda i uroda

Jakość, styl i wygoda – prezenty na Dzień Ojca z CCC

Szeroka gama marek w sklepie CCC pozwoli dobrać rzeczy do gustu, potrzeb i stylu życia każdego taty. (Fot. materiały prasowe)
Szeroka gama marek w sklepie CCC pozwoli dobrać rzeczy do gustu, potrzeb i stylu życia każdego taty. (Fot. materiały prasowe)
23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Każdy tata ucieszy się z praktycznego prezentu. Wysoko na liście życzeń są dodatki: buty, torby, paski, okulary przeciwsłoneczne i portfele. Znajdziecie je w ofercie sklepu CCC.

W kolekcjach Gino Rossi, Lanetti, Lasocki for Men i Sprandi znajdziemy buty, torby i akcesoria dla taty eleganta, fana sportu i piewcy klasyki. Niektóre z nich już teraz kupimy taniej na wyprzedaży.

Szeroka gama marek w sklepie CCC pozwoli dobrać rzeczy do gustu, potrzeb i stylu życia każdego taty. Tacie elegantowi spodobają się skórzane buty Gino Rossi – minimalistyczne sandały, sneakersy w stylu retro albo mokasyny jak z Lazurowego Wybrzeża. Do pracy przyda się nowoczesna aktówka, na wakacje torba podróżna ze skóry, a na wycieczkę prostokątna saszetka. Tata, który lubi sportowe wyzwania, to z pewnością fan marki Sprandi. Dla niego idealnym rozwiązaniem będą sneakersy – monochromatyczne, białe, czarne lub kremowe, albo utrzymane w stonowanych odcieniach z wyrazistymi detalami. Na urlop ojcowie spakują się do pojemnego plecaka, na siłownię do sportowej torby, a na wyjście na miasto do niewielkiej nerki. Styl casual, łączący formalne i sportowe akcenty, to domena marek Gino Rossi i Lasocki. Do letnich zestawów chinosów i lnianych koszul pasować będą klapki ze skóry, mokasyny we włoskim stylu albo żeglarskie sneakersy.

Kolekcję dodatków modnego taty uzupełniają okulary przeciwsłoneczne o kształcie awiatorek, paski, w tym najmodniejsze w sezonie plecione albo z prostą klamrą, oraz portfele. Wiele modeli już teraz można znaleźć na wyprzedaży, taniej nawet o kilkadziesiąt procent.

Prezenty na Dzień Ojca dostępne w sklepach stacjonarnych CCC, na ccc.eu oraz w aplikacji.

 1. Kultura

Nicole Kidman – filmy, w których zagrała aktorka. Najlepsze i najnowsze produkcje

Nicole Kidman, kadr z filmu
Nicole Kidman, kadr z filmu "Gorący temat" (fot. materiały prasowe Monolith Films)
Z pewnością można ją zaliczyć do grona najbardziej znanych Australijczyków. Słynna aktorka urodziła się co prawda w Honolulu na Hawajach, jednak szybko wróciła z rodziną do Sydney, gdzie odebrała aktorskie wykształcenie i zaczęła też swoją karierę. Hollywood dość wcześnie stanęło przed nią otworem. Po filmach „Martwa cisza”, „Szybki jak błyskawica”, czy „Billy Bathgate” zagościła na dobre w hollywoodzkich produkcjach. Filmy z Nicole Kidman często odnoszą kasowy sukces. Serial, thriller, musical, film grozy – żaden gatunek nie jest jej obcy. Bogata filmografia Nicole Kidman i liczne nagrody oraz nominacje pokazują jej wszechstronne umiejętności aktorskie.

Najnowszy film z Nicole Kidman (a także z Willemem Dafoe i Björk) „The Northman” będzie miał premierę dopiero w kwietniu 2022 r. Akcja filmu rozgrywa się w X w. na Islandii.

Aktorkę możemy też coraz częściej oglądać z serialach. Jednym z nich jest „Od nowa” („The Undoing”), gdzie występuje u boku Hugh Granta i gra znaną terapeutkę, której życie zupełnie się rozsypuje. Serial z Nicole Kidman (warto zaznaczyć, że aktorka śpiewa w czołówce) zebrał wiele sprzecznych recenzji, był jednak jednym z najczęściej oglądanych na HBO GO.

Z kolei najnowszy serial z Nicole Kidman „Nine Perfect Strangers” będzie miał premierę pod koniec sierpnia. Aktorka gra w nim niekonwencjonalną uzdrowicielkę, która w odosobnionym centrum odnowy biologicznej przyjmuje na „leczenie” dziewięć zagubionych w życiu osób.

Poniżej 10 tytułów wytypowanych przez redakcję – najlepsze i najnowsze filmy z Nicole Kidman:

Wielkie Kłamstewka - serial z Nicole Kidman

Ta produkcja HBO odniosła wielki sukces. Serial, na podstawie powieści Liane Moriarty, opowiada o społeczności zamieszkującej kalifornijskie miasteczko Monterey. Główne bohaterki to bardzo zamożne, ale nieszczęśliwe i sfrustrowane kobiety. Wygraną pozycję w kapitalizmie już dawno osiągnęły, ale to nie pozwala im odetchnąć i cieszyć się życiem. One ciągle coś „muszą”. Ich codzienność nie do końca wygląda różowo. Celest np. (grana przez Nicole Kidman) doświadcza ze strony męża przemocy. Prawie każdy taki epizod kończy się ostrym seksem, ale Celeste twierdzi, że ją to pociąga… Doskonale zarysowane postaci od strony psychologicznej, ciekawe rozwiązania opowiadanych historii i estetyka podbiły serca widzów. Serial z Nicole Kidman zebrał same dobre recenzje. Doczekał się, choć to nie było w planach, drugiego sezonu. Oba dostępne są na HBO.

Filmy z Nicole Kidman

Gorący temat (2019 r.)

Seksistowskie podejście do kobiet, świat wielkich mediów i polityczne układy. Czy można w „takim” świecie oskarżyć szefa wielkiej stacji telewizyjnej o molestowanie? Okazuje się, że przy dostatecznym poziomie irytacji – jak najbardziej. Gretchen Carlson (grana przez Nicole Kidman) robi to po wielu latach pracy, gdy Fox News nie przedłuża jej kontraktu. I choć na początku nic na to nie wskazuje, z czasem dołączają do niej inne kobiety. Film powstał na faktach i dotyczył głośnej sprawy sprzed kilku lat, gdy Roger Ailes, szef stacji The Fox News został oskarżony o molestowanie seksualne dziennikarek. To zdarzenie wpłynęło na los milionów kobiet na świecie zapoczątkowując ruch #MeToo. Kobiety pracujące dla Fox News przez lata godziły się na przedmiotowe traktowanie, aż w końcu powiedziały „dość”. Choćby z tego względu film (z Nicole Kidman, Charlize Theron i Margot Robbie) warty jest obejrzenia.

Na pokuszenie (2017 r.)

Kostiumowa sceneria, w której Nicole Kidman świetnie się odnajduje. Szczególnie jeśli patronują jej tacy aktorzy jak Kirsten Dunst czy Collin Farrell (jedyny mężczyzna w filmie). Ranny żołnierz McBurney, który trafił do żeńskiej szkoły z internatem w czasie wojny secesyjnej mógł liczyć na czułą opiekę i wsparcie. Jednak zamiast docenić gest swoich wybawicielek, zaczął „pogrywać” na ich pragnieniach i uczuciach. Gdy mężczyzna pokazuje w końcu swoje prawdziwe oblicze, dyrektorka szkoły Marthy Fansworth (Nicole Kidman) zmuszona jest wziąć sprawy w swoje ręce… Sofia Coppola zrobiła film z iście kobiecej perspektywy i męski „urok” ma tutaj swoje granice. „Na pokuszenie” (The Beguiled) to jednocześnie adaptacja powieści "Malowany diabeł" Thomasa P. Cullinana, a także remake produkcji Dona Siegela z Clintem Eastwoodem w roli głównej z 1971 roku.

Droga do zapomnienia (2013 r.)

Film (oryginalny tytuł „The Railway”) powstał na podstawie prawdziwych, dramatycznych wydarzeń. Film jest ekranizacją wspomnień brytyjskiego oficera z czasów II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Eric Lomax (Colin Firth), który ma za sobą wojenną traumę. Nie może sobie z nią jednak poradzić i wciąż ma napady stresu pourazowego. Prześladują go czasy wojny, gdy był młodym więźniem w obozie japońskim. Przemoc i tortury jakich doświadczył (szczególnie ze strony jednego oficera) nie pozwalają mu, nawet po latach, wieść normalnego życia. Zrujnowany psychicznie Eric dostaje jednak dar od losu – wspaniałą, kochającą żonę, która wspiera go w najtrudniejszych chwilach. Bez jej pomocy wyjście na prostą byłoby prawie niemożliwe. Miłość, którą Patti (Nicole Kidman) wnosi w życie męża pomaga mu wyzbyć się nienawiści i wybaczyć. Najpierw jednak Eric musi, po kilkudziesięciu latach, odnaleźć swojego oprawcę i stanąć z nim twarzą w twarz.

Między światami (2010 r.)

Kino niezależne. Chociaż nie jest to produkcja hollywoodzka Nicole Kidman dostała za główną rolę nominację do Oscara. Film opowiada historię małżeństwa, które traci jedyne dziecko w wypadku. Czteroletni chłopiec potrącony przez samochód ginie na miejscu. Rodzice muszą zmierzyć się z bólem i traumą po stracie dziecka. Każde z nich próbuje to zrobić na swój sposób. Becca Corbett, matka chłopca, nawiązuje przyjacielską relację z młodocianym sprawcą wypadku, licząc, że w jakimś stopniu zniweluje to jej rozpacz i tęsknotę. Jednak trudne pytania i uczucie pustki pozostają, mimo chwilowej ulgi. Poza tym Corbettowie, będący wcześniej bardzo dobrym małżeństwie, po tragedii coraz bardziej oddalają się od siebie… Kanwą dla tej historii była sztuka teatralna Davida Lindsay-Abbaire „Rabbit hole”, która zdobyła Nagrodę Pulitzera.

Dogville (2003 r.)

Psychologiczny thriller z Nicole Kidman jest filmowym eksperymentem Larsa von Triera. Imponujący i oryginalny. Reżyser serwuje widzom istne „pranie mózgu”. Główna bohaterka Grace, grana przez Nicole Kidman (Lars specjalnie dla niej napisał tę rolę), trafia do miasteczka Dogville uciekając przed gangsterami. Mieszkańcy zgadzają się ją ukryć w zamian za pracę. Okazuje się jednak, że moralność można rozumieć na różne sposoby… Atmosfera stopniowo się zagęszcza, a relacje i sytuacja, doznającej przemocy Grace, stają się coraz bardziej toksyczne i wypaczone. Rozgrywający się w małej „teatralnej” przestrzeni film, niezwykle oszczędny w środkach, budzi wiele silnych emocji. Powoli zmierza do kulminacyjnego „oczyszczenia”, pozostawiając widza z wieloma sprzecznymi odczuciami i wątpliwościami. Trzeba przyznać, że Lars von Trier i grający w filmie aktorzy wykazali się prawdziwym mistrzostwem. Film był głośnym wydarzeniem w Cannes.

Godziny (2002 r.)

Virginia Woolf to oscarowa rola Nicole Kidman. Filmografia aktorki wiele by straciła bez tej charakterystycznej postaci. Powieść Michaela Cunningham’a o tym samym tytule („Godziny”), na podstawie której powstał film, okrzyknięta została wydarzeniem literackim 1998 r. i otrzymała m.in. Nagrodę Pulitzera w kategorii Fiction. Ze względu na charakteryzację trudno jest w tym filmie rozpoznać Nicole Kidman. Doskonale jednak radzi sobie ona z rolą depresyjnej angielskiej pisarki i feministki, autorki „Pani Dalloway”. Książka popadającej w obłęd Virginii Woolf jest zresztą „spoiwem” całego filmu (a także powieści Cunningham’a) i łączy losy trzech różnych kobiet, które usiłują uporać się z trudnymi dla nich emocjami.

Moulin Rouge! (2001 r.)

Słynny musical z Nicole Kidman. Warto zaznaczyć, że prace nad nim trwały aż osiem lat. Film przyniósł aktorce nominację do Oscara. Widzom przypomniał z kolei, że Nicole Kidman jest nie tylko aktorką, ale też piosenkarką. Właśnie od tego filmu rozpoczęła na dobre swoją piosenkarską karierę, pracując wraz z Ewanem McGregorem nad utworem Come What May z soundtracku Moulin Rouge!. Piosenka dotarła do 27. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Dramat muzyczny jest opowieścią o silnej, nieszczęśliwej miłości pomiędzy Christianem, brytyjskim pisarzem (którego gra Ewan MsGregor), a Satine, artystką kabaretową, gwiazdą Moulin Rouge i kurtyzaną (Nicole Kidman). Cała historia rozgrywa się w czasach bohemy i rewolucji społecznej. Film otrzymał Oscara za najlepszą scenografię i dekorację wnętrz oraz za najlepsze kostiumy.

Inni (2001 r.)

Film w ciężkiej i przygnębiającej aurze. Nie jest to jednak typowy horror, który ogląda się ze „ściśniętym żołądkiem”. Cała historia przedstawiona jest z perspektywy głównych bohaterów (matki, granej przez Nicole Kidman, i dwójki jej dzieci), którzy mieszkają w ponurej posiadłości w czasach II wojny światowej i wydają się dość specyficznymi lokatorami. Co ciekawe, nie mieszkają w tej posiadłości zupełnie sami, są też „inni”… Rzeczywistość, w której żyją matka i dzieci, a także ich sposób patrzenia na świat są jak z mrocznego snu. Czy naprawdę jest to tylko koszmarny sen? – warto się przekonać. Atmosfera tajemniczości nie opuszcza widza przez cały czas trwania tego „kostiumowego horroru”, a zakończenie, gdy wreszcie poznajemy całą „prawdę” – jest z pewnością nieprzewidywalne. Nie bez przyczyny ten osobliwy film grozy z Nicole Kidman zdobył aż osiem nagród Goi.

Oczy szeroko zamknięte (1999 r.)

Ostatni film nakręcony przez Stanleya Kubricka, na podstawie powieści Arthura Schnitzlera. Ten erotyczny thriller z Nicole Kidman i Tomem Cruisem wpłynął na prywatne życie słynnej pary. Oboje grają małżeństwo w kryzysie, spragnione nowych fascynacji. Film jest pewnego rodzaju analizą psychologiczną. Szuka odpowiedzi na pytanie: czego tak naprawdę ludzie chcą w związku? Czy wszyscy, nawet jeśli układa im się dobrze, mają w podświadomości pragnienie, żeby nadal poszukiwać zmysłowych przygód? Dużo mówiło się o tym, że grane przez znaną parę postaci były bardzo zbliżone do ich realnego życia i, w związku z tym, thriller przyspieszył rozpad małżeństwa Toma Cruise’a i Nicole Kidman. Aktorzy rozstali się po kilkunastu latach związku.

 1. Zdrowie

Brak snu wpływa na przemianę materii i stan zdrowia – jakich zmian warto dokonać?

Bez względu na wszystko, niech się wali, niech się pali – muszę spać 8 godzin! – zapewnia Iwona Wierzbicka. (fot. iStock)
Bez względu na wszystko, niech się wali, niech się pali – muszę spać 8 godzin! – zapewnia Iwona Wierzbicka. (fot. iStock)
Jeżeli przyjąć, że średnia życia to 78 lat, 25 z nich spędzimy, śpiąc. Nowoczesny styl życia, przewlekły stres, siedzący tryb życia i brak snu przyczyniają się do wydzielania się kortyzolu i zwiększają gromadzenie się tkanki tłuszczowej - pisze Iwona Wierzbicka, dietetyczka kliniczna w książce „Jak wzmocnić odporność”.

Konsekwencją niedosypiania jest zespół metaboliczny, insulinooporność i cukrzyca typu 2. W ostatnich latach wzrosła liczba osób z depresją i popełniających samobójstwa, co psychologowie wiążą również z przewlekłym stresem oraz brakiem snu. Deregulacji ulega również gospodarka hormonalna.

Jak brak snu wpływa na zdrowie?

 • Badania pokazują, że osoby sypiające mniej niż 7 godzin są bardziej otyłe.
 • Niedobór snu ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób metabolicznych (braku efektów leczenia).
 • Zmniejszenie liczby godzin snu zaburza gospodarkę hormonalną odpowiedzialną za sytość, wpływając na: insulinę, leptynę, grelinę (czujemy się głodni – nadmiar greliny i insuliny, nie czujemy sytości – niedobór leptyny lub leptynooporność).
 • Niedobór snu może prowadzić do: depresji, nasilenia objawów choroby psychicznej, uszkodzenia mózgu i całego układu nerwowego (neurodegeneracji), jak również chorób kardiologicznych.
 • Ludzie niewyspani są o 60 procent bardziej podatni na negatywne przekazy (łatwiej wierzą w złe rzeczy i bardziej się nimi przejmują), są bardziej podatni na stres, na problemy z pamięcią, złość, impulsywność, zmiany nastrojów.
 • Naukowcy znaleźli zależność między zaburzeniami psychicznymi, na przykład takimi jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa, a brakiem snu. Połączenia nerwowe w mózgu odpowiadające za zdrowy sen i za zdrowie psychiczne częściowo się pokrywają.
 • Zaburzenia snu prowadzą do zaburzenia pracy tarczycy, może się podnosić TSH, obniżać T4 i T3 oraz pogorszyć konwersja hormonów tarczycy.
 • Zaburzenia snu mogą prowadzić do zaostrzenia się objawów choroby autoagresywnej (autoimmunizacyjnej).
 • Za mała liczba godzin snu negatywnie wpływa na stan cery, która wyraźnie postarza się i szarzeje.
 • Niedobór snu zaburza pracę jelit i wpływa negatywnie na mikroflorę jelitową.

Sen i stres

Żyjemy w przewlekłym stresie, dokładając sobie jeszcze do tego aktywność w godzinach wieczornych, która również jest dla organizmu stresem. Twój relaks jest tylko pozorny, tylko ci się wydaje, że odpoczywasz. Podczas ćwiczeń wydziela się kortyzol, który jest hormonem poranka, a zarazem hormonem stresu. Kortyzol ma nas wybudzić i to między innymi dzięki niemu budzimy się o świcie. Następuje „efekt brzasku”, który polega na wyrzucie kortyzolu i wzroście poziomu glukozy we krwi. Wzrost poziomu kortyzolu wieczorem zatem nie jest pożądany. Jeśli jednak po wieczornej aktywności fizycznej chce ci się spać, jest to być może efekt zmęczenia układu nerwowego – taki sam jak po nadmiarze kawy, stresów czy różnych bodźców.

Co zaburza sen i jak to zmienić?

 • Zmęczenie. Znasz to? Im bardziej jesteś zmęczony, tym trudniej ci zasnąć. Dlatego warto kłaść się do łóżka około godziny 21:00, a zasypiać około 22:00. Gdy chodzimy wcześnie spać i rano wcześnie wstajemy, jesteśmy hormonalnie zsynchronizowani ze światłem słonecznym. Teoria sów i skowronków to mit i racjonalizowanie na potrzeby współczesnego świata. Tłumaczymy sobie, że jesteśmy typem sowy, siedząc do późna przy komputerze, a przecież nie musimy już w nocy polować i pilnować ogniska, jak to robiły ludy pierwotne. Za pobudzenie odpowiada niebieskie światło, które mamy w ciągu dnia, a za senność – światło czerwone, które pojawia się, gdy zachodzi słońce. Rano mamy kortyzol, który nas pobudza. Wieczorem kortyzol musi się obniżyć, by mogła zacząć wydzielać się melatonina. Jeśli zatem wieczorem wciąż się pobudzamy: treningiem, niebieskim światłem telefonu czy telewizora, trudną rozmową, stresującym czytaniem e-maili, siedzeniem do późna, to zaśnięcie może być utrudnione. Warto też zadbać o to, by na dwie godziny przed snem „wrzucić na luz” i zrelaksować się: spacerem, zapaloną świecą, miłą muzyką.
 • Praca do późna. Działa to tak: praca = stres = kortyzol = brak snu.
 • Niebieskie światło. Przy nim twój mózg myśli, że jest dzień – bo właśnie w dzień dużo jest takiego światła (ze słońca). Kiedyś wieczorami siedziało się przy świecy, teraz mamy komputery, telefony, telewizory i światła LED. Istnieją filtry elektroniczne montowane na urządzeniach elektronicznych, ale działają tylko częściowo. Pobudza nas przecież również to, co czytamy na ekranie. Kolejnym panaceum na niebieskie światło są okulary je blokujące. Zwykle są koloru pomarańczowego. Warto zaznaczyć, że takie okulary należy nosić tylko po zachodzie słońca, kiedy zaglądamy w urządzenia elektroniczne. Badania pokazały, że noszenie pomarańczowych okularów blokujących niebieskie światło przez dwie godziny przed snem przez tydzień (tyle trwało badanie) poprawiło sen u osób z objawami bezsenności.
 • Trening w godzinach wieczornych. Jeśli jest to joga, stretching czy masaż – to świetny pomysł. Ale gdy idziesz na siłownię, fitness czy pobiegać, twój organizm, jak już wspomniałam wcześniej, produkuje kortyzol – hormon stresu – i ma on silniejsze działanie niż hormon szczęścia, który rzekomo wytwarza się pod wpływem wieczornej aktywności fizycznej. Wieczorny trening zwykle napędza również apetyt. Wycisz się, zamiast pobudzać.
 • Stres. Bardzo ważna jest umiejętność relaksacji i rozładowywania stresu: spacer, świece, medytacja, muzyka, uziemianie, masaż.
 • Pasożyty. Często ich oznaką jest wybudzanie się około 2:00–4:00 nad ranem oraz w okolicy pełni Księżyca. Oznaką pasożytów mogą być: wybudzenia, zgrzytanie zębami, swędzenie odbytu, pogorszenie się stanu skóry, przelewanie się w jelitach (jeśli inne przyczyny zostały wykluczone), astma, nasilenie alergii, katar, zaburzenia depresyjne. W celu wykonania diagnostyki warto skontaktować się z lekarzem parazytologiem.
 • Hipoglikemia nocna (spadek glukozy poniżej normy). Jest spowodowana zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej. Jej przyczyny mogą być różne: jedzenie przed snem posiłku bogatego w węglowodany, ograniczenia kaloryczne w ciągu dnia, zaburzenia mitochondrialne, nadmierny stres w ciągu dnia, pasożyty. Hipoglikemia zwykle objawia się zimnymi potami i zawrotami głowy. Pomocne może być niejedzenie przed snem lub przeciwnie – wręcz zjedzenie przed snem, ale czegoś bardzo treściwego (sprawa jest bardzo indywidualna i warto skonsultować się z dietetykiem).
 • Posiłek białkowy. Trawienie białka trwa około czterech godzin – nawet do sześciu. Zatem po zjedzeniu na kolację białka organizm – zamiast odpoczywać i regenerować się – trawi! Dlatego najlepszą opcją na kolację są węglowodany (produkty węglowodanowe), które się trawią szybciej i po których lepiej zasypiamy. Niestety niektóre osoby mogą mieć po nich nocną hipoglikemię, ale zdarza się to rzadko. Na kolację można więc zjeść warzywa korzeniowe, kasze, owoce – co kto toleruje. Nie są wskazane mięsa, ryby, wędliny, jaja.
 • Zapach pożywienia. Nie nastawiaj wolnowaru ani żadnych potraw na noc. Zapach, smak, widok – pobudzają nasze zmysły, tak jak wtedy, kiedy zbliża się pora obiadu. Czujesz gotujący się obiad i zaraz włącza się ślinotok, pojawia się ruch w jelitach i zwiększa się odczucie głodu, które wybudza i kieruje cię do kuchni.
 • Alkohol. Sen po alkoholu jest płytszy i trudno uzyskać pełną regenerację. Ponadto wiele osób wybudza się w nocy po jego wypiciu, nawet jeśli jest to jedna lampka wina. Winna jest temu histamina i toczący się w organizmie stan zapalny.

Fragment z książki „Jak wzmocnić odporność. Dieta, styl życia, umysł, suplementy.”

 1. Styl Życia

Butelka z filtrem – dlaczego warto zdecydować się na taki gadżet?

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
W mediach społecznościowych wiele znanych osobistości promuje butelki z filtrem. O ile nie zawsze internetowi celebryci promują pozytywne trendy, o tyle w tym przypadku zachęcają do zmian na lepsze. Niepozorny gadżet ma bowiem naprawdę mnóstwo zalet i niebagatelny wpływ na wiele aspektów życia. Dowiedz się, dlaczego zakup butelki filtrującej wodę z kranu to zdecydowanie dobry pomysł.

Inwestycja w zdrowie i urodę

Dzięki regularnemu korzystaniu z butelki z filtrem można znacząco poprawić stan zdrowia. Działanie takiego gadżetu jest naprawdę proste. Specjalny wkład znajdujący się wewnątrz butelki oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. W ten sposób można mieć pewność, że dostarczona do organizmu woda będzie miała na niego dobry wpływ. Dodatkowo możliwe jest zachowanie cennych minerałów np. magnezu i wapnia.

Dobrej marki butelka może znacząco poprawić smak wody. Takie produkty oferuje renomowany sklep Aquamelior – ekspert w dziedzinie filtracji. Pozbycie się nieprzyjemnego smaku i zapachu chloru może zachęcić do picia wody, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i urody. Butelka filtrująca może również przydać się podczas podróży, gdy jakość wody z kranu nie zachęca do umycia nią twarzy lub zębów.

Redukcja plastiku w otoczeniu

Jedną z najważniejszych zalet butelek z filtrem jest również ich wpływ na stan środowiska. Są to produkty wielokrotnego użytku, które mogą posłużyć naprawdę długo. W ten prosty sposób można znacząco zmniejszyć liczbę kupowanych butelek z plastiku, który rozkłada się przez setki lat. Taka zmiana może być ważna zwłaszcza w przypadku osób, które praktycznie codziennie kupują butelkowaną wodę.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że butelki filtrujące są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Produkty marki Dafi z oferty sklepu Aquamelior są poddawane licznym testom i badaniom, dlatego można być pewnym braku szkodliwych substancji w składzie. Stosowane filtry z naturalnego węgla również nie są zagrożeniem dla środowiska. Ponadto butelki po zużyciu lub w przypadku zniszczenia mogą być poddawane recyklingowi.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Na pierwszy rzut oka butelki z filtrem mogą wydawać się zbędnym wydatkiem, ponieważ są znacznie droższe niż butelkowana woda. Warto jednak pamiętać, że produkt nadaje się do wielokrotnego użytku. Jednorazowy zakup może zatem zwrócić się nawet już po miesiącu w przypadku osób, które na co dzień sięgają po plastikowe butelki z wodą z supermarketu. Z kolei po kilku miesiącach można zauważyć w domowym budżecie znaczne oszczędności.

Butelka filtrująca może również pomóc w zyskaniu dodatkowego czasu. Brak konieczności zaopatrywania się w wodę butelkowaną oznacza mniej wizyt w sklepach lub nieco krótsze zakupy. Bardzo często do supermarketu lub osiedlowego spożywczaka zagląda się właśnie tylko ze względu na wodę. Ograniczenie wizyt w sklepach może ponadto wiązać się z dodatkowymi oszczędnościami w portfelu – każde zakupy to zazwyczaj kilka zbędnych produktów w koszyku.