1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło
 4. >
 5. Rosyjska awanturnica

Rosyjska awanturnica

„O Ty, moje źródło przeczyste! Jedynie poprzez Ciebie na świat pragnę patrzeć, bo wtedy nie świat widzę, lecz zawsze tylko Ciebie, Ciebie, Ciebie! Tyś jest mym dniem świątecznym!” – pisał do Lou Andreas-Salomé genialny poeta Rainer Maria Rilke. Inteligentna, fascynująca, niezależna. Ukochana i muza Nietzschego, przyjaciółka Freuda i największych artystów i umysłów swej epoki.

Urodziła się w 1861 roku w Petersburgu. Była najmłodszym dzieckiem generała Gustava von Salomé oraz jego żony Luizy. Wychowywała się wśród rosyjskiej arystokracji. Dzieciństwo i młodość spędziła niedaleko Ermitażu i Pałacu Zimowego. Od wczesnych lat dążyła do niezależności. „Ja nie chcę żyć według jakichś wzorów – pisała w liście do swego nauczyciela Henryka Gillota – ani też sama nie myślę być dla kogokolwiek wzorem, przeciwnie, pragnę me własne życie kształtować według swej woli (…)”.

Nie chciała być taka jak matka – ślepo oddana Bogu i rodzinie. Przez całe życie ceniła sobie wolność, toteż w relacjach z mężczyznami zawsze starała się zachowywać dystans. Uważała, że kobieta opuszcza mężczyznę nie tylko dlatego, by zaraz potem rzucić się w ramiona innego – czasem pragnie powrócić „do samej siebie”.

DALECY JAK DWA ŚWIATY

Pierwszy intelektualny alians 17-letnia Lou zawarła z przystojnym, starszym o 25 lat holenderskim kaznodzieją Henrykiem Gillotem. W tajemnicy przed rodziną chodziła do niego na lekcje z teologii, filozofii i literatury. Zgłębiała dzieła Kanta, Leibniza, Kierkegaarda, Schopenhauera. Gdy Gillot chce porzucić żonę i dwójkę dzieci, by ją poślubić, Lou postanawia kontynuować naukę na uniwersytecie w Zurychu. Wybiera filozofię i religioznawstwo.
 
„Córka Pani jest istotą kobiecą niezwykłego rodzaju: prócz dziecięcej czystości i szczerości dostrzega się u niej równocześnie niedziecięcą, niemal pozbawioną kobiecych cech dążność ducha i samodzielność woli – w obu wypadkach prawdziwy to diament” – pisał w 1883 r. w liście do matki swej uzdolnionej studentki profesor uniwersytetu w Zurychu Alois Biedermann. 22-letnia Lou chodziła na jego wykłady z dogmatyki, logiki i metafizyki.

Gdy w 1882 roku wyjechała z matką do Rzymu, w salonie intelektualistki Malwidy von Meysenburg poznała Paula Rée, starszego od niej o 12 lat studenta prawa, z zamiłowania zaś filozofa. Zakochany Rée zaproponował rezygnację ze studiów i wspólny wyjazd. Zgodziła się pod warunkiem, że jeszcze kogoś ze sobą zabiorą. Marzyła bowiem o „koalicji ducha”. Pomysł utworzenia intelektualnej komuny spodobał się Fryderykowi Nietzschemu, przyjacielowi Rée, zwłaszcza że Lou zrobiła na nim ogromne wrażenie. – Jest bystra jak orzeł i odważna jak lew – powiedział.

„Zaledwie dowiedział się o moim i Paula Rée planie, przystał na trzeciego do koalicji. (…) – wspominała Lou. – Wkrótce nawet ustalone zostało przyszłe miejsce pobytu naszej trójcy: miał nim być (po chwilowym rozważaniu Wiednia) Paryż, gdzie Nietzsche pragnął przysłuchać się pewnym wykładom i gdzie zarówno Paul Rée z wcześniejszego okresu, jak i ja przez Petersburg mieliśmy kontakty z Iwanem Turgieniewem”.

I tak w kręgu wielbicieli Lou znalazł się jeszcze wielki umysł. Nietzsche, podobnie jak Rée, chciał się z nią ożenić. Lou pragnęła jednak tylko „mariażu ducha”. Wcześniej czy później musiało dojść do scen zazdrości między rywalizującymi o nią mężczyznami. Zanim to jednak nastąpi, swoją „trójjedność” uwiecznią na wymownym zdjęciu w atelier Julesa Bonneta w 1882 roku w Lucernie.

Spędzając tygodnie z cierpiącym na wielodniowe bóle głowy Nietzschem w jego domu rodzinnym w Tautenbergu, Lou prowadziła dla wyczekującego jej w Berlinie, stęsknionego Rée dziennik. „Czy jesteśmy sobie całkiem bliscy? – notowała. – Nie, w żadnym wypadku nie. Nad moimi odczuciami unosi się jak gdyby cień wyobrażeń, które jeszcze przed kilkoma tygodniami uszczęśliwiały Nietzschego, cień, który nas rozdziela, który wciska się między nas. I gdzieś w skrytej głębi naszego osamotnienia jesteśmy sobie dalecy jak dwa światy”.

Stopniowo odsuwała się od Nietzschego. Czyżby uświadomiła sobie, że przy nim z pewnością nie będzie mogła być w pełni niezależna? Poza tym Nietzsche nie był sam. Obok trwały matka i zaborcza siostra Elżbieta, która nie znosiła nowej przyjaciółki brata – tej, jak mawiała, nieznośnej rosyjskiej awanturnicy – i która wysyłała oszczercze listy do jej rodziny oraz znajomych.
 
Lou dwukrotnie odrzuciła oświadczyny Nietzschego i wyjechała do Paula Rée, do Berlina. Rozstali się w atmosferze skandalu podsycanego przez jego siostrę. Wyjeżdżając, Lou ofiarowała Nietzschemu swój wiersz „Hymn do życia”, do którego skomponował muzykę i który opublikował w 1887 roku.

Dla niej ta kilkuletnia przyjaźń była istotna przede wszystkim pod względem intelektualnym. Ceniła Nietzschego jako filozofa, uwielbiała z nim dyskutować. W niewysłanym liście do swej siostry autor „Tako rzecze Zaratustra” napisał: „Ze wszystkich znajomości, jakie poczyniłem, najwartościowszą i najbardziej owocną była ta z panną Salomé. Dopiero ten kontakt sprawił, że dojrzałem do napisania »Zaratustry«. (…) Lou jest istotą najzdolniejszą i najbardziej rozważną”.

Kilkanaście lat później, kiedy Nietzsche będzie już pogrążony w obłędzie, Lou napisze studium „Fryderyk Nietzsche w swoich dziełach” (1894), w którym, nie stroniąc od krytyki, dokona wnikliwej analizy psychologicznej jego filozofii.

POD CZARNYM PROSIAKIEM

Związek z Rée – bratem w duchu – stracił w końcu swój blask. Przez kilka lat mieszkali razem w Berlinie. Rée pozostawał w cieniu swej towarzyszki i cierpliwie znosił ich braterskie relacje. Po udanym książkowym debiucie „Walka o Boga” (1885) Lou była przyjmowana przez zacne gremium artystów i uczonych, którzy mianowali ją ekscelencją, zaś Rée, nieco sarkastycznie, nazwali damą dworu. Ich związek skończył się definitywnie około 1887 roku. Ku radości rodziny z trudem tolerującej jej obyczajowe ekscesy i ku zdziwieniu przyjaciół Lou poślubiła przystojnego orientalistę Fryderyka Andreasa. Ślubu na prośbę Lou udzielił pastor Gillot.

Jej niespodziewane małżeństwo, choć przetrwało ponad 40 lat, było jednak prawdopodobnie nieskonsumowanym, czysto formalnym związkiem. Lou wciąż prowadziła barwne życie, bywała w salonach artystycznych i kawiarniach. Zapewne mieszkając z mężem na przedmieściach Berlina, nieraz odwiedzała słynną w okresie modernizmu winiarnię Pod Czarnym Prosiakiem, gdzie w towarzystwie Augusta Strindberga i Stanisława Przybyszewskiego rozmawiała o literaturze i filozofii. Wciąż nie stroniła od romansów, wiele podróżowała. Zwykle w wyprawach towarzyszyła jej przyjaciółka, podróżniczka Frida von Bülow.

W 1895 roku przez kilka miesięcy przebywała w Wiedniu. Gościła w domu austriackiej emancypantki Marie Lang. Tam zawarła bliższą znajomość z neurologiem Friedrichem Pinelesem – późniejszym kompanem podróży po Kopenhadze, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii i Francji. Związek ten trwał nawet wtedy, gdy w życiu Lou pojawił się wybitny niemiecki poeta Rainer Maria Rilke.

 

WEWNĘTRZNE ZAŚLUBINY

„Poznałem sławną pisarkę” – napisał Rilke w 1897 roku w liście do matki. On, 22-letni, rozpoczynający dopiero karierę poeta, i ona – dojrzała, o 14 lat od niego starsza, szanowana w środowisku intelektualistów emancypantka i ceniona w Niemczech pisarka. Połączy ich kilkuletni romans udokumentowany bogatą korespondencją, jaką prowadzili przez przeszło 30 lat.

„O Ty, moje źródło przeczyste! Jedynie poprzez Ciebie na świat pragnę patrzeć, bo wtedy nie świat widzę, lecz zawsze tylko Ciebie, Ciebie, Ciebie! Tyś jest mym dniem świątecznym”
– pisał w jednym z listów Rainer Maria Rilke.

Dla Lou rzucił studia w Monachium i przeniósł się na Uniwersytet Berliński. Chciał być bliżej niej. Dwukrotnie odbyli podróż w jej rodzinne strony, zostali nawet przyjęci przez Lwa Tołstoja w jego domu w Jasnej Polanie. Kilkanaście lat później Lou wyda książkę „Rodzinka”, która będzie owocem jej wyprawy do kraju dzieciństwa.

„Byliśmy małżonkami, zanim jeszcze staliśmy się przyjaciółmi, i zaprzyjaźniliśmy się nie z wyboru, ale na mocy jakichś we-wnętrznych zaślubin. Nie szukały się w nas dwie połowy, zaskoczona jedność rozpoznawała siebie ze zdumieniem w drugiej, nieobjętej jedności. Byliśmy rodzeństwem, ale jak przed praczasem, zanim jeszcze kazirodztwo stało się grzechem” – napisze Lou Salomé o swym związku z Rilkem, któremu poświęci także książkę „Rainer Maria Rilke” (1928).

Ich związek trwał przeszło cztery lata. Wprawdzie ich stosunki nieco się ochłodziły, kiedy Rilke zakochał się w rzeźbiarce Klarze Westhoff (poślubił ją w 1901 r.), jednak Lou nadal była jego powiernicą, oddaną przyjaciółką i muzą. To dla niej prowadził „Dziennik florencki” – zapiski z podróży po Włoszech. To ona była adresatką jego licznych wierszy miłosnych. Nieraz matkowała choremu poecie, który wielokrotnie bywał w jej domu w Getyndze. Lou przeniosła się tam wraz z mężem w 1904 roku, kiedy Andreas objął katedrę iranistyki na tamtejszym uniwersytecie.
Korespondowali ze sobą aż do śmierci Rilkego. Ostatni list napisał do niej 13 grudnia 1926 roku. Umarł dwa tygodnie później w Szwajcarii.

PODZIĘKOWANIE PSYCHOANALIZIE

„Najszanowniejszy Panie Profesorze, od czasu, gdy minionej jesieni wolno mi było uczestniczyć w weimarskim kongresie, nie opuściło mnie studiowanie psychoanalizy, z tym większą siłą, im bardziej się w nią wgłębiam. Wypełnia mnie teraz życzenie przybycia na kilka miesięcy do Wiednia: prawda, że mogę się do Pana zwrócić, uczęszczać na Pańskie wykłady i prosić o dopuszczenie na Pańskie środowe wieczory? Jedynym celem mojego tam pobytu jest zająć się tą sprawą wszechstronnie” – taki list wysłała Lou do Zygmunta Freuda w 1912 roku. To pierwszy, lecz nie ostatni list do twórcy psychoanalizy. Będą bowiem korespondowali ze sobą przez następne 20 lat, zaś psychologia głębi stanie się dla Lou nową przygodą i pasją, której nie zmąci nawet wojna. W wieku 50 lat zajęła się rozważaniem problemów libido, paranoi, seksualizmu dziecięcego. Pisała artykuły do wiedeńskiego pisma psychoanalitycznego. Była praktykującą psychoterapeutką. Swoją nową intelektualną fascynację opisała w książce „Moje podziękowanie psychoanalizie”, którą Freud zrecenzował w jednym z listów: „Jest to najlepsze Twoje dzieło, jakie czytałem, i mimowolny dowód Twojej wyższości nad nami wszystkimi– zgodnie z wysokościami, z jakich do nas zstępujesz”.

Lou zawarła kolejny duchowy sojusz z mężczyzną. Freud stał się jej mistrzem. Jesienią 1913 roku przedstawiła mu Rilkego. Nie szczędziła słów krytyki jego uczniom, m.in. Gustavowi Jungowi, których „niesubordynacji” nie mogła zrozumieć. Z tego powodu rozstała się z należącym do kręgu freudystów Victorem Tauskiem. Była z nim wcześniej związana, bo, jak twierdziła, miał wrodzony talent do myślenia filozoficznego. W końcu zawsze frapowali ją tylko inteligentni mężczyźni…

Po raz ostatni spotkała Freuda w Berlinie w 1928 roku. Pod koniec życia skupiła się przede wszystkim na porządkowaniu dokumentów oraz pisaniu wspomnień. Często odwiedzali ją studenci i uczeni, którym opowiadała o swojej przyjaźni z Nietzschem i Rilkem. Jej mąż zmarł w 1930 roku, ona siedem lat później w Getyndze. Uniknęła emigranckiego losu swojego przyjaciela Freuda, który rok po jej śmierci musiał opuścić nazistowskie Niemcy. W nekrologu poświęconym Lou napisał: „Kto się do niej zbliżył, odczuwał najmocniej autentyczność i harmonię jej charakteru i mógł ze zdumieniem stwierdzić, że obce jej były wszystkie kobiece, być może najczęstsze ludzkie słabości lub że przezwyciężyła je w ciągu swego życia”.

Złośliwi mówili o niej, że uwielbiała kolekcjonować wielkie nazwiska. Nikt jednak nie zaprzeczał, że była fascynującą i niezwykle inteligentną kobietą. „Miała dar  wnikania w psychikę mężczyzn, których kochała – wspominał związany z Lou Paul Bjerre. – Jej ogromne skupienie rozdmuchiwało niejako intelektualny ogień jej partnerów (…). Jak katalizator uaktywniała moje procesy myślowe. Mogła niszczyć życie i małżeństwa, lecz jej obecność była ekscytująca. Czuło się w niej iskrę geniuszu. Rosło się w jej obecności”.


Korzystałam z książek: F. Prose „Żywoty muz. Dziewięć kobiet i artyści, których natchnęły”, Rebis, Poznań 2004; W. Szewczyk „Marnotrawstwo serca, czyli Lou Andreas-Salomé”, Śląsk, Katowice 1980; Rainer Maria Rilke, Lou Andreas-Salomé „Listy”, Czytelnik, Warszawa 1980.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Styl Życia

Jak zadbać o czystość powietrza w domu i biurze?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Poziom zanieczyszczenia powietrza w większości polskich miejscowości jest zatrważająco wysoki. Lokalizacje, w których normy czystości powietrza są spełnione, należą do rzadkości. Niestety, często nie uświadamiamy sobie, że zanieczyszczonym powietrzem oddychamy nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń.

O ile na stan powietrza na ulicy mamy wpływ ograniczony, o tyle w łatwy i niedrogi sposób możemy z powodzeniem zadbać o jego jakość w naszym domu czy biurze. Wystarczy zaopatrzyć się w funkcjonalny oczyszczacz powietrza, np. w jeden z modeli oferowanych przez markę Xiaomi

Oczyszczacz powietrza – dlaczego jest niezbędny w większości domów i mieszkań?

Przyczyna, dla której warto nabyć oczyszczacz powietrza, jest oczywista. Mowa tu o zanieczyszczonym powietrzu, które urządzenie doprowadza do właściwego stanu. Warto jednak przyjrzeć się problemowi nieco bardziej wnikliwie. Zanieczyszczone powietrze to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone (PM2,5), ale również szereg innych składników w nim obecnych.

Oczywiście na czystym powietrzu najbardziej zależy z pewnością alergikom, ponieważ to właśnie oni odczuwają bezpośrednio i stale negatywną obecność kurzu, pleśni czy formaldehydów we wdychanej mieszaninie gazów. Nie oznacza to, że wspomniane substancje są bezpieczne dla niealergików. Przeciwnie, odznaczają się taką samą szkodliwością, jedynie nie powodują reakcji alergicznych organizmu.

Z tego powodu, oczyszczacz powietrza powinien być obecny w zasadzie w każdym mieszkaniu, domu czy biurze oraz zapewniać w szczególności ochronę przed:

 • pyłami zawieszonymi,
 • cząsteczkami pleśni i grzybów,
 • lotnymi związkami organicznymi.

Każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi spełnia te wymagania, a przy tym odznacza się niewgórowaną ceną, dlatego warto wybrać i nabyć odpowiadający naszym wymaganiom model urządzenia.

Ważny element oczyszczacza powietrza – filtr

Oczszczacz powietrza Xiaomi, niezależnie od modelu, wyposażony jest w wymienialne filtry, które składają się z trzech warstw. Każda z warstw pełni inne zadanie:

 • filtr główny zatrzymuje kurz, włosy i inne drobne cząsteczki, w tym włókna bawełniane,
 • filtr True HEPA zatrzymuje 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm lub większej. Stanowi skuteczną ochronę przed pyłami zawieszonymi, pyłkami roślin, a także niektórymi bakteriami i wirusami.
 • filtr węglowy zatrzymuje lotne związki organiczne, formaldehydy, toulen, a także chroni przed biernym paleniem.

Wymiana zużytego filtra jest bardzo prosta – wystarczy zdemontować górną część obudowy, wyciągnąć stary filtr i włożyć w to miejsce nowy.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi – czy warto?

Marka Xiaomi znana jest przede wszystkim ze smartfonów, które cieszą się dużą popularnością ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Xiaomi to jednak również wysokiej klasy sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie w domu i w pracy. Jedną z grup oferowanych przez markę urządzeń są oczyszczacze powietrza, które skutecznie chronią nas samych i naszych współmieszkańców lub współpracowników przed niekorzystnym wpływem otaczającego nas, zanieczyszczonego powietrza.

Oczyszczacze Xiaomi odznaczają się wysoką skutecznością usuwania szkodliwych pyłów, ale także wielu wirusów i bakterii oraz innych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Są wydajne, skuteczne, niskoenergetyczne i ciche. Każde z oferowanych przez Xiaomi urządzeń do oczyszczania powietrza można ustawić w sypialni czy pokoju dziecka.

Jaki oczyszczacz powietrza Xiaomi będzie dla mnie najlepszy?

W ofercie producenta znajdują się obecnie 4 oczyszczacze powietrza Xiaomi:

 • Mi Air Purifier Pro H o wydajności 200 m2/h, który poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza w całym domu czy mieszkaniu,
 • Mi Air Purifier Pro o wydajności 166 m2/h, doskonały do otwartego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią lub mieszkania,
 • Mi 3H o wydajności 126 m2/h, idealny do pokoju dziecka czy sypialni, ewentualnie do niewielkiej kawalerki,
 • Mi 3C o wydajności 106 m2/h, do oczyszczania powietrza w gabinecie, pokoju do pracy czy niewielkiej sypialni.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi są w stanie przefiltrować zatrzymując szkodliwe pyły zawieszone od 320 do aż 600 m3 powietrza na godz.

 1. Styl Życia

Styl Glamour we wnętrzach

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Lustrzane przedmioty, miękkie tkaniny, bogato zdobione dodatki oraz ciekawa sztukateria. Wchodząc do wnętrza w stylu glamour czuje się przepych oraz niepowtarzalną atmosferę. Co jeszcze wyróżnia ten wyjątkowy rodzaj wystroju?

Co oznacza styl glamour? Przede wszystkim kojarzony jest z elegancją, luksusem i blaskiem. Na samym początku zadebiutował on w modzie, kiedy na premierach filmowych i bankietach aktorki zaczęły pojawiać się w szykownych kreacjach. Stroje przykuwały wzrok wszystkich ze względu na błysk diamentów i luksusowe materiały. Niemalże w tym samym czasie styl glamour przeniósł się do wnętrz domów, które zaczęły przypominać szkatułki wypełnione błyskotkami. Z czasem tego rodzaju meble przestały w tak wysokim stopniu epatować bogactwem, lecz w dalszym ciągu przywodzą na myśl splendor, elegancję oraz piękno. Dziś mieszkanie w stylu glamour może mieć każdy. Popularne są zarówno wszystkie elementy wnętrza w tym rodzaju, jak i pojedyncze meble, które dodadzą szyku oraz luksusu.

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Meble glamour łączą w sobie przepych oraz bogactwo z charakterystycznymi cechami minionych epok, przede wszystkim baroku. Wskazują na to poszczególne detale oraz formy i kształty elementów wyposażenia. Obecnie meble w tym stylu łączy się z dodatkami, które są bardziej nowoczesne, tak aby uniknąć przesadnej elegancji. Takie przeplatanie się mebli o różnym wyglądzie niezwykle ożywia wnętrze i sprawia, że nie jest przytłaczające. Jednym z najważniejszych aspektów stylu glamour są surowce i tkaniny, które powinny być wysokiej jakości, ewentualnie ich zamienniki doskonale je imitujące. Dobre gatunkowo drewno, kryształy, atłas oraz welur - to tylko niektóre z materiałów, po które należy sięgać, kiedy wykańcza się mieszkanie w stylu glamour.

Jakie kolory są wykorzystywane we wnętrzach glamour?

Podczas planowania wystroju wnętrza jednym z najważniejszych aspektów jest wybór palety kolorystycznej. W stylu glamour zdecydowanie dominują jasne kolory - biel, szarość oraz subtelne odcienie beżu. Dzięki takim barwom nawet mniejsze metrażowo mieszkania staną się optycznie większe i przytulniejsze. Dodatkowo jasna paleta kolorów świetnie współgra ze szlachetniejszymi odcieniami, takimi jak fiolety, zielenie oraz granat. W wymienionych kolorach bardzo dobrze wyglądają różnego rodzaju dodatki - poduszki, zasłony oraz wazony. W takiej ilości te barwy nie będą przytłaczające, ale ciekawie urozmaicą wnętrze. Nie można również zapomnieć o blasku, który zapewniają srebrne oraz złote akcenty. To one sprawiają, że mieszkanie w stylu glamour przypomina szkatułkę pełną błyskotek - nie należy jednak przesadzać z ilością tego typu dodatków, ponieważ celem nie jest kicz, ale wytworna elegancja.

Meble glamour

Meble glamour są jedyne w swoim rodzaju: miękkie sofy i fotele o dużych gabarytach, aksamitne, pikowane poduszki oraz lustrzane stoły i stoliki kawowe. Jednym z najważniejszych aspektów jest spójność wszystkich elementów - w tego rodzaju wnętrzach nie ma miejsca na nieprzemyślane decyzje. Nie ma potrzeby wypełniać całego mieszkania zabytkowymi antykami - doskonale wpasują się w nie również bardziej nowoczesne sprzęty. Takie połączenie wpłynie pozytywnie na przestrzeń, ponieważ doda lekkości oraz pozwoli uniknąć wrażenia przepychu. Bardzo duży wybór świetnej jakości mebli oraz dodatków można znaleźć w luksusowych butikach, na przykład w Primavera Home. Oferta sklepu jest szeroka: znajdują się w niej między innymi sofy, fotele, wyjątkowe żyrandole oraz klimatyczne dywany. Obsługa butiku z pewnością pomoże w wybraniu idealnie współgrających ze sobą elementów wystroju.

Akcent na dodatki

Dodatki sprawiają, że wnętrze w stylu glamour zyskuje na wyjątkowości oraz wpływają na niepowtarzalny klimat mieszkania. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są poduszki, sofy, zagłówki łóżka oraz zasłony. Dodatkowy blask można uzyskać dzięki użyciu satyny lub atłasu, które podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Kolejnym istotnym aspektem są wszelkiego rodzaju detale: klamki, uchwyty, szklane świeczniki oraz efektowne wazony. Najlepiej, aby były one w starym stylu, ale przełamane innowacyjnym rozwiązaniem, na przykład odbijającymi światło kryształami. Bardzo ważnym elementem w stylu glamour są również lustra. To one optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości, która w połączeniu z meblami o dużym gabarycie idealnie się komponuje.

Elegancja i blask

Na elegancję mają wpływ nie tylko meble glamour, ale również wszystkie dodatki, które tworzą klimat całej przestrzeni. Każdy, nawet najmniejszy detal musi zostać dokładnie przemyślany. Dlatego takie elementy jak nogi stołów oraz kanap mają efektowne kształty, są lustrzane lub srebrne i zwracają na siebie uwagę, jednocześnie nie przytłaczając domowników oraz gości. Jednym z najważniejszych dodatków we wnętrzu glamour są kryształowe żyrandole, które doskonale odbijają promienie słoneczne, tworząc w mieszkaniu niepowtarzalny, magiczny klimat.

Mieszkanie glamour - balans we wnętrzu

Według niektórych osób w stylu glamour łatwo zahaczyć o kicz, dlatego jeśli chcesz wykończyć swoje mieszkanie w ten sposób, musisz zachować pewien balans. Celem jest wydobycie luksusu oraz elegancji z mebli, ale nie w sposób przytłaczający. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują elementy wyposażenia w tym stylu. Projektanci z pewnością pomogą i wskażą odpowiedni kierunek, który połączy Twoją estetykę ze stylem glamour.

 1. Psychologia

Odkryj swoje wewnętrzne piękno – 6 kroków do samoakceptacji

– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka Beata Markowska. (Fot. iStock)
– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka Beata Markowska. (Fot. iStock)
Znów jakiś głos w twojej głowie mówi ci, że jesteś za gruba, za stara, niedoskonała? Naucz się z niego śmiać, ignorować go, a czasem konstruktywnie z nim rozmawiać.

Co przeszkadza nam ujrzeć naszą prawdziwą twarz, rozwinąć skrzydła kobiecości? – Brak odwagi, by spotkać się ze swoimi zranieniami. Żeby zrobić miejsce na nową kobietę, trzeba wyrzucić stare ograniczenia – odpowiada Beata Markowska, trenerka rozwoju osobistego.

Jeśli myślisz o sobie: „mam małe oczy, wąskie usta, wydatny nos, cofnięty i w dodatku podwójny podbródek…” – to taka informacja dociera do nieświadomej części ciebie samej i staje się źródłem kompleksów i zahamowań. Oczywiście, nie robisz tego świadomie. Taki komunikat już dawno usłyszałaś od swojej matki, ciotki, przyjaciółki. Przyzwyczaiłaś się myśleć w ten sposób i nawet nie wiesz, że opinia innych stała się twoją własną. Podpowiada ci ją twój wewnętrzny krytyk. Dopóki nie rozprawisz się z jego poglądami, twój nadajnik będzie emitować fałszywy sygnał. Będziesz czuła się źle ze światem, a świat z tobą.

– Pracując z kobietami nad ich rozwojem, widzę jak pięknieją, gdy odrzucają role, które odgrywają bez wewnętrznej zgody, gdy zaczynają tworzyć swoją nową tożsamość – mówi trenerka.

Każdy nosi w sobie – mniej lub bardziej świadomie – jakiś ideał samego siebie. Przez całe życie próbujemy sprostać swoim wyobrażeniom. Być takie, jak to sobie wymyśliłyśmy. Dlatego przez długie lata nie zmieniamy naszego stylu ubierania się czy sposobu, w jaki się malujemy. Zamiast trwonić energię na kogoś, kim nie jesteśmy, poświęćmy trochę czasu na to, aby lepiej poznać siebie.

Kim jest ta osoba, którą codziennie widzę w lustrze? O czym myśli, jakie są jej marzenia, potrzeby? Co jest dla niej ważne, co lubi, a czego nie? Tak rzadko dajemy sobie szansę, by się poznać. A przecież w tym wypieranym aspekcie naszej kobiecości tkwi prawdziwy skarb. Nasionko, z którego rozwinie się kwiat.

– Wewnętrzne piękno to samoakceptacja, zgoda na siebie taką, jaką jestem, na sukces taki, jakim go rozumiem, poczucie spełnienia – uważa Beata Markowska. – To siła, która bierze się ze zgody na słabość, świadomość własnych ograniczeń i umiejętność życia z tą wiedzą. Radość, optymizm i szczypta pewności, a może właśnie niepewności siebie.

Ćwiczenia - 6 kroków do samoakceptacji

1. Twarzą w twarz z wrogiem

Przypomnij sobie sytuację, w której źle o sobie myślałaś. Naprzeciwko krzesła, które zajmujesz, postaw drugie. Wyobraź sobie, że siedzisz tam ty sama, chwilę po jakimś zdarzeniu, w którym „nie popisałaś się”. Przyjrzyj się sobie. Jaka jest twoja postawa ciała, gestykulacja, mimika? Powiedz do niewidzialnej siebie, co o niej myślisz. (Możesz położyć na krześle lalkę albo misia, jeśli miałoby ci to ułatwić dalszą część pracy). Powiedz jej, jaka jest beznadziejna. Użyj określeń, którymi zwykle siebie łajasz.

Zaobserwuj, w jaki sposób mówisz, gestykulujesz. Skieruj uwagę na ton głosu i pojawiające się emocje. Zastanów się, kim jest twój wewnętrzny krytyk? Kto traktował cię w taki sposób? Zmień miejsce. Teraz spójrz na swojego krytyka. Co masz mu do powiedzenia? Co chciałabyś zrobić? Czy jest coś, co cię przed tym powstrzymuje?

2. Wyśmiej go!

Bardzo dokładnie wyobraź sobie swojego wewnętrznego krytyka. A teraz zacznij proces nadawania mu niechcianych cech. Najpierw wyciągnij go z jego nory. Jeśli zadomowił się w twojej głowie, wyjmij go stamtąd i przenieś tam, gdzie masz ochotę: na stół, pod krzesło, do kubka po kawie... Bądź kreatywna. Następnie zmień jego głos. Jeśli do tej pory mówił cicho, niech zacznie głośno, a kobiecy sopran zamieni się w męski bas. Może nawet kwiczeć jak świnia, kwakać jak kaczor Donald, piszczeć jak mysz. Możesz jego głos odtworzyć na taśmie, na przyspieszonych lub zwolnionych obrotach. Dobrze także dać krytykowi trochę helu z balonu.

A teraz chwila dla oczu. Zabaw się ze swoim krytykiem w przebieranki. Jeśli to mężczyzna, pewnie niezbyt dobrze będzie się czuł w reformach i wałkach na głowie. Może zrobisz mu trwałą…?

Czas na ubranie. Legginsy czy może raczej baletki? Eksperymentuj, baw się, popuść wodze swojej fantazji. Masz nieograniczone możliwości. Możesz zmieniać do woli całą jego postać. Warunek jest jeden – twój wewnętrzny krytyk ma być śmieszny.

Jak się czujesz po tej krótkiej terapii? Rozbawiona? Dobrze. Następnym razem, gdy twój wróg pojawi się na horyzoncie, przypomnij sobie jego najśmieszniejsze wydanie. Obdarz go najzabawniejszym z głosów i powiedz, żeby powtórzył to, co usłyszałaś przed chwilą. Kiedy przestaniesz się śmiać, zrób to, co chciałaś zrobić.

3. Lubię, nie lubię

Wpisz co najmniej 15 zakończeń następujących zdań: „Lubię siebie za…”, „Nie lubię siebie, bo…”. – Musimy wybaczyć sobie niepowodzenia i unikać wyolbrzymiania swoich wad. Umieć zażartować z nich, a przede wszystkim nie starać się na siłę ich pozbyć – mówi Beata Markowska. – Im bardziej przed czymś uciekamy, tym bardziej to coś nas goni i w efekcie dopada. To brzmi jak absurd, ale jeśli nie damy sobie zgody na bycie nadmiernie obfitą, ze zbyt małym biustem, za to za dużą pupą, nie mamy szans na to, że kiedyś w odbiciu w lustrze zobaczymy atrakcyjną kobietę.

4. Co myślą inni

Przystąp do konfrontacji swoich lęków i ocen z tym, jak jesteś postrzegana przez innych. Wypisz 10 swoich atutów, z czego 5 niech dotyczy ciała, pozostałe intelektu. Według podobnego wzorca wypisz 10 swoich wad. Następnie poproś kilka zaprzyjaźnionych osób, żeby sporządziły podobną listę na twój temat. Sprawdź, w których punktach się rozminęliście i jak bardzo.

5. Pożyczona umiejętność

Poszukaj cechy, której najbardziej ci brak. Może to być coś, czego w sobie nie akceptujesz, a jest ci potrzebne. Znajdziesz ją w osobie, której najbardziej nie lubisz. Wynotuj sobie na kartce: „Nie znoszę jej, bo jest wyniosła, przemądrzała, wyzywająca, bezmyślna, kapryśna…”.

Nie chodzi o to, byś epatowała tą cechą, ale żeby wzbogacić siebie o coś nowego. Na przykład: od zapatrzonej w siebie koleżanki wziąć więcej wiary w siebie, od butnego szefa – umiejętność stawiania granic, od narcystycznej bratowej – więcej dbałości o ciało i troski o wygląd zewnętrzny.

– Może się okazać, że teraz bogatsza o jakąś cechę, nagle zupełnie inaczej spojrzysz na swoje odbicie w lustrze. Dręczy cię fałdka na brzuchu? Jeśli przestaniesz się na niej koncentrować, zwrócisz energię do wnętrza, okażesz sobie zainteresowanie, to pewnego dnia zniknie nie tylko z twojej głowy, ale i z twojego brzucha – tłumaczy trenerka.

6. Wywiad z ciałem

Rozluźnij się... Zapytaj swoje ciało, czy jest zadowolone z właściciela. Czy czuje się dobrze traktowane, zadbane, lubiane. Zagadnij je o potrzeby, pragnienia, oczekiwania. Sprawiaj sobie przyjemności, obdarowuj się prezentami – mogą to być nawet drobiazgi, które sprawią ci radość. Tak przecież postępujesz w stosunku do osób, które cenisz i lubisz. Potraktuj to jako nagrodę za każdy, nawet najmniejszy sukces, jaki cię w życiu spotka.

 1. Styl Życia

Pierwsza sesja zdjęciowa dziecka. Zobacz, o czym warto pamiętać!

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Przyjście na świat dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny. Młodzi rodzice muszą na nowo poukładać codzienny „plan działania”, a obserwacja, jak maluch zmienia się z tygodnia na tydzień (a czasem z dnia na dzień) dostarcza wielu wzruszeń. Te ważne momenty warto uwiecznić na zdjęciach. Jak powinna wyglądać pierwsza sesja fotograficzna dziecka? Podpowiadamy!

Pierwsza sesja zdjęciowa dziecka: samodzielnie czy u fotografa?

Wykonanie pierwszej sesji zdjęciowej przez fotografa jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma się czemu dziwić. Specjalista:

 • dysponuje odpowiednim sprzętem, dzięki któremu może uchwycić w kadrze idealny balans kolorów czy kompozycję,
 • zazwyczaj ma zestaw akcesoriów dekoracyjnych, które można wykorzystać jako ciekawe rekwizyty w trakcie sesji,
 • wie, w jaki sposób fotografować maluchy i ich rodziców, aby „złapać” najpiękniejsze momenty, pełne emocji.

Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma też wady. Przede wszystkim, kiedy zdjęcia robi obca osoba, trudno o stworzenie intymnej atmosfery, albo… wzajemne oswajanie się młodej rodziny z fotografem trwa dłuższy czas. Po drugie, niełatwo jest przewidzieć nastrój dziecka podczas sesji – jeśli zostanie ona zaplanowana na „zły dzień”, rodzicom może być trudno uspokoić maluszka, tak aby na zdjęciach nie wyglądał na zapłakanego i pochmurnego.

A co daje sesja wykonana samodzielnie? Przede wszystkim wspomniane wcześniej poczucie intymności oraz brak limitu czasowego. Wyjątkowe zdjęcie pociechy możesz uchwycić w dowolnym momencie – czasami wystarczy do tego zwykły smartfon. Może być Ci jednak trudno wykonać ładny portret rodzinny, który później – wydrukowany na dużym formacie – trafi na ścianę salonu czy sypialni. Ograniczeniem może być też brak odpowiedniego sprzętu fotograficznego.

Dlatego warto pomyśleć o połączeniu obu tych kierunków działania. Z jednej strony rób swojemu maluchowi zdjęcia, kiedy tylko wyczujesz odpowiedni moment. Z drugiej – możesz pomyśleć o profesjonalnej, rodzinnej sesji. Zarówno jedne, jak i drugie fotografie uzyskasz w formie cyfrowej. To Ty zadecydujesz o tym, które z nich wywołasz i w jakiej formie!

Jak przygotować się do pierwszej sesji dziecka u fotografa?

Chcesz się umówić na pierwszą sesję rodzinną z maluszkiem? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które sprawią, że fotograf uchwyci w kadrze to, co najpiękniejsze!

 • Wybierz odpowiednią porę dnia. To oczywiście kwestia indywidualna i jako rodzic najlepiej wiesz, kiedy maluszek jest najbardziej wyciszony. W przypadku niemowlaków idealne są godziny dopołudniowe bądź wczesne popołudnie.
 • Pomyśl o tym, jaka sesja będzie najlepsza. W studio fotograficznym można wygodnie ustawić światło o dowolnej porze dnia. W plenerze – niekoniecznie. Na sesję na ukwieconej łące, plaży czy w parku warto zaplanować czas po południu. Dlatego to dobre rozwiązanie przy fotografowaniu już nieco starszego maluszka.
 • Zaplanuj dużo czasu na sesję – uzgodnij to z fotografem, ponieważ praca pod presją, kiedy pociecha nie chce „współpracować”, może się zakończyć rozczarowaniem.
 • Zabierz kilka kompletów ubranek – tak, aby można było wykonać różnorodne fotografie. Zadbaj o to, aby ubrania były czyste i wyprasowane, a buciki niezabrudzone.
 • Jeśli na zdjęciach mają się pojawić zarówno rodzice, jak i dziecko, warto zadbać, aby Wasze stroje pasowały do siebie. Możecie założyć np. ubrania w podobnych kolorach.
 • Nie zapomnij o ulubionych zabawkach maluszka – pomogą uspokoić go bądź odwrócić uwagę w „sytuacji awaryjnej”.
 • Postaraj się, aby dziecko na sesji było dobrze wypoczęte – senny maluch może kaprysić.

Przed wizytą u fotografa omów z nim dokładnie, jak będzie wyglądać sesja oraz zdjęć w jakim klimacie oczekujesz.

Co zrobić ze zdjęciami z pierwszej sesji dziecka?

Takie fotografie są zbyt cenne, aby schować je w pamięci telefonu czy pozostawić w chmurze! Najlepiej, jeśli wydrukujesz najciekawsze zdjęcia i uczynisz z nich piękną dekorację. Pomyśl na przykład o:

 • wydrukowaniu standardowych odbitek, np. 10x15, wstawieniu ich w ramki i wręczeniu jako prezent dziadkom i chrzestnym malucha. Sprawdzą się również ustawione na biurku w pracy,
 • przygotowaniu fotokalendarza ozdobionego zestawem fotek z takiej sesji – również sprawdzi się jako upominek albo element dekoracji sypialni malucha,
 • wydrukowaniu na dużym formacie, np. na płótnie, rodzinnego portretu, który powstanie podczas sesji – to dekoracja, którą można z dumą zaprezentować w salonie!
 • Zamówieniu tzw. Instapacka pakietu zdjęć w kwadratowym formacie wraz ze sznureczkiem i klamerkami, dzięki którym łatwo powiesisz je na ścianie. Doskonale będą prezentować w pokoju malucha.

Jeśli chcesz mieć pewność, że fotografie z sesji dziecka zostaną wydrukowane z zachowaniem najlepszej jakości, powierz ich wywołanie ekspertom. Na foto.fujifilm.pl zamówisz online odbitki, które wykonane zostaną w labolatoriach z wieloletnim doświadczeniem.

 1. Kuchnia

Koktajle, które nawadniają organizm – przepisy

Fot. iStock
Fot. iStock
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Podczas upałów nasz organizm traci dużo wody i minerałów. Stan odwodnienia jest bardzo niebezpieczny i początkowo trudny do rozpoznania - niełatwo prowadzić bilans wodny, podczas którego ocenialibyśmy ilość strat wody w stosunku do przyjmowanej ilości. Dlatego należy dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów, które zawierają również różne mirko - i makroelementy.

Poznajcie przepisy na letnie nawilżenie - koktajle według Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.

Koktajl truskawkowo-arbuzowy

Składniki:

 • garść truskawek (ok. 70 g)
 • plaster arbuza (ok. 7 cm)
 • 5 listków mięty
 • 1/4 cytryny
 • 6 kostek lodu

Truskawki, arbuz oraz miętę blendujemy z lodem. Koktajl podajemy przybrany listkami mięty.

Fot. iStockFot. iStock

Szkarłatna wyspa

Składniki:

 • 1 czerwony grejpfrut
 • 1 limonka
 • 1 szklanka truskawek (mogą być mrożone)
 • 1 szklanka wody gazowanej lub 10 kostek lodu
 • kilka kropli olejku waniliowego

Grejpfrut, limonkę i truskawki miksujemy z lodem (lub dodajemy wodę gazowaną). Można doprawić olejkiem waniliowym.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Borówkowa lemoniada

Składniki:

 • 1/2 szklanki borówki amerykańskiej
 • 1 łyżka soku z limonki
 • 1 łyżeczka brązowego cukru
 • kilka listków mięty
 • 1 szklanka wody gazowanej

Borówki rozgniatamy widelcem i wrzucamy do szklanki. Dodajemy limonkę, cukier, miętę i wodę gazowaną. Mieszamy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Mrożona kawa

Składniki:

 • filiżanka espresso
 • 1 szklanka mleka roślinnego
 • 1 gałka ulubionych lodów
 • kilka kostek lodu
 • 1 łyżeczka oleju z nasion ogórecznika

Wszystkie składniki dokładnie miksujemy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Smoothie bananowo-pomarańczowe

Składniki:

 • 1 banan
 • 1 pomarańcza
 • 1 szklanka truskawek (mogą być mrożone)
 • kilka kostek lodu
 • kilka listków mięty

Banana, pomarańczę i truskawki miksujemy z lodem i miętą.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Orzeźwiający ananas

Składniki:

 • 1 ananas
 • kilka gałązek mięty
 • 1 szklanka wody gazowanej
 • opcjonalnie brązowy cukier

Ananasa miksujemy z miętą i dolewamy wodę gazowaną. Jeżeli owoc nie był słodki, koktajl można odrobinę dosłodzić.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Ogórkowe nawilżenie

Składniki:

 • 1 ogórek
 • 1 cytryna
 • 1/2 pomarańczy
 • 6 listków mięty
 • 1 szklanka wody

Ogórek, cytrynę, pomarańczę i miętę wyciskamy w wyciskarce do soków lub sokowirówce. Dodajemy wodę i dokładnie mieszamy.

Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”Fot. z książki „Koktajle dla zdrowia i urody”

Więcej przepisów w książce „Jak zamieszać w swoim życiu, czyli koktajle dla zdrowia i urody” Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr, Wydawnictwo Zwierciadło.