1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Godzina dla Ziemi – czyli razem dla planety [Galeria zdjęć]

Godzina dla Ziemi 2022, WWF. W Berlinie wygaszona została między innymi iluminacja Bramy Brandenburskiej. (Fot. Forum)
Godzina dla Ziemi 2022, WWF. W Berlinie wygaszona została między innymi iluminacja Bramy Brandenburskiej. (Fot. Forum)
Zobacz galerię 8 zdjęć
Czy dołączyliście w tym roku do akcji „Godzina dla Ziemi”, organizowanej przez WWF? Nawet jeśli nie, warto pamiętać na co dzień o przesłaniu, które jej przyświeca.

W tym roku akcję „Godzina dla Ziemi”, organizowaną przez WWF, obchodziliśmy w sobotę 26 marca. Od lat umówionego dnia (w ostatnią sobotę marca) o tej samej godzinie czasu lokalnego (tym razem o 20:30) cały świat gasi światło i wyłącza urządzenia elektryczne. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów. To symboliczny wyraz troski o naszą planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów, który ma skłonić do refleksji nad zmianami klimatu i nad wagą stojących przed nami wyzwań. Ma również zmotywować do podjęcia koniecznych działań i decyzji systemowych, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych będących przyczyną zmiany klimatu.

– Ochrona mórz i oceanów, które zajmują 70 proc. powierzchni Ziemi, jest naszym obowiązkiem. Stanowią one bogaty rezerwuar różnorodności biologicznej – wiele morskich gatunków nie jest jeszcze poznanych, a nawet odkrytych. Oceany produkują ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Musimy więc o nie dbać, zarówno dla naturalnego bogactwa i piękna tych ekosystemów, jak i dla samych siebie – tak jak dbamy o własne zdrowie – mówi Andrzej Ginalski, starszy specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich WWF

Godzina dla Ziemi w Polsce i na świecie

Akcję WWF zapoczątkowano w 2007 roku w Sydney – w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok przyłącza się do niej coraz więcej mieszkańców Ziemi. W tym roku na godzinę zgasły światła w 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce, gdzie oświetlane zwyczajowo nocą budynki i zabytki pogrążyły się na godzinę w ciemności. Wygaszone zostały m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Pałac Prezydencki, Ministerstwo Finansów, Kancelarie Sejmu i Senatu, PGE Narodowy w Warszawie, Ergo Arena w Gdańsku, Teatr Wielki w Łodzi, Muzeum Częstochowskie, Ratusz w Świebodzinie, Sukiennice w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Stary Browar w Poznaniu, Bonarka City Center w Krakowie czy Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze