1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze filmy z Francji na 5.Przeglądzie Nowego Kina Francuskiego

Gutek film
23 maja 2014 rozpocznie się 5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego organizowany przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film. Najlepsze filmy znad Sekwany z ostatnich lat zawitają najpierw do Warszawy i Wrocławia a potem do Łodzi, Lublina, Krakowa.

W Warszawie (kino Muranów) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) przegląd potrwa od 23 do 29 maja 2014. Już następnego dnia wydarzenie przeniesie się do  Łodzi (kino Charlie). Edycja w Lublinie (kino Chatka Żaka) odbędzie się w dniach 1-5 czerwca, a w Krakowie (Kino Pod Baranami) – 2-6 czerwca.

[embed]http://youtu.be/BOarDnEIutc[/embed]

Obowiązkowym punktem tegorocznej panoramy jest niewątpliwie film biograficzny „Yves Saint Laurent”, przybliżający życie jednego z najważniejszych projektantów mody. To niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości, portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

[embed]http://youtu.be/qbhXIg1urLs[/embed]

Gatunek komediowy będzie reprezentować między innymi film „Przychodzi facet do lekarza”, w reżyserii największego europejskiego komika Daniego Boona, twórcy takich hitów jak „Jeszcze dalej niż północ” i „Nic do oclenia”. Jest to opowieść o losach Romaina,  40-letniego hipochondryka, który opętany wyobrażeniami owładnięty hipochondrią rujnuje życie swojego przyjaciela. Produkcja spotkała się we Francji z bardzo dobrym przyjęciem publiczności, zainteresowanie filmem przerosło nawet wyniki kultowych „Nietykalnych”.

[embed]http://youtu.be/k7hA7CKveOw[/embed]

Widzowie docenią z pewnością obraz„Camille powtarza rok” aktorki i reżyserki Noémie Lvovsky. Historia rozczarowanej życiem Camille, która dostaje szansę na zmianę swojego losu, zdobyła w 2013 roku 13 nominacji do francuskich Cezarów – wyprzedzając tym samym „Miłość” Michaela Hanekego. Miłośnicy francuskiej muzyki na pewno rozpoznają w autorze muzyki Gaëtana Rousselu lidera znanej grupy „Louise attaque”.

[embed]http://youtu.be/JuAzL01geKM[/embed]

Na uwagę zasługują również dwa filmy kostiumowe: „Księżna Montpensier”  Bertranda Taverniera, nagrodzona w 2011 roku Cezarem za najlepsze kostiumy, i „Michael Kohlhaas” w reżyserii Arnaud des Pallières, zdobywca tegorocznego Cezara za muzykę i dźwięk.

Źródło: Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze